Jump to content
puscarie

Ce business? 8.000 eur

Recommended Posts

Voi avea in urmatoarele 40-60 zile , suma de 8.000 eur si as dori si eu cateva sfaturi, va rog.

Vreau sa deschid un business, si am ramas la 3 idei;

1. afacere cu vipere, asociere cu alte ferme pentru a putea avea deschidere

2. ciuperarie - de vandut la resturante cu livrare, etc

3. o taraba cu toale intr-o piata aglomerata din bucuresti. - sau cu incaltaminte..

4. piscina .. dar ceva bun costa mai mult de atat.

5. Am o idee pentru o noua inventie pentru casti, doar ca nu stiu unde sa apelez pentru a face un model (colaj) si apoi sa produc 500-1000 bucati si sa le arunc pe un site pt. vanzare. Nu am bani pt. a inscrie la osim (parca).

6. cumparat 1-2 microbuze , facut transport rapid din bucuresti spre x destinatie? prin sate, etc..

Eu stau in Bucuresti si am cateva terenuri la 30-40 gb pe langa.

Ce pot face in plus: Promovare masiva pe internet, am cateva terenuri pentru plantatii, si as avea si teren intravilan daca este necesar.

Fiecare are avantaje/dezavantaje. Desigur, daca voi gasi si alte idei, care merita luate in considerare, le voi adauga pe lista.

Intre timp, ce parere aveti? In ce se merita bagat banii? Orice sfat/parere/critica este bine-venita.

Mercic.

Edited by puscarie
Link to comment
Share on other sites

1. Recomand, se fac bani frumo?i cu timpul, la început e mai greu, îns? cu 8000€ nu po?i lua prea multe vipere + c? mai trebuie ?i locul amenajat.

2. Nu cunosc, n-am auzit c? s-ar face bani buni din asta.

3. Slabe ?anse s? faci bani din a?a ceva, serios vorbind. Îns? este cam singura pentru care cred c?-?i ajung banii, în adev?ratul sens al cuvântului.

Link to comment
Share on other sites

1. Recomand, se fac bani frumo?i cu timpul, la început e mai greu, îns? cu 8000€ nu po?i lua prea multe vipere + c? mai trebuie ?i locul amenajat.

2. Nu cunosc, n-am auzit c? s-ar face bani buni din asta.

3. Slabe ?anse s? faci bani din a?a ceva, serios vorbind. Îns? este cam singura pentru care cred c?-?i ajung banii, în adev?ratul sens al cuvântului.

Mercic pentru raspuns.

1. As putea cumpara 30 bucati plus amenajarea locului si ce acte,taxe trebuiesc. Am vorbit cu un domn dintr-o asociatie si trebuie sa dau o fuga sa ne intalnim pentru mai multe.

2. Nici eu nu cunosc foarte multe insa stiu ca majoritatea restaurantelor din Bucuresti se aprovizioneaza din REAL/CORA/etc

3. Am o ruda care se ocupa cu asta de ani de zile, in zilele bune din vanzari de 15.000 ron, scoate profit 500 ron.

Pentru ferma de vipere trebuie sa ma asociez cu alte ferme pentru a putea produce o cantitate acceptabila , si asa se poate oferi la companiile mari din domeniu.

Iar pentru melci, aproape nimeni din cei care se plang nu au atins standardele cerute pentru a putea exporta marfa.

Edited by puscarie
Link to comment
Share on other sites

Incearca sa te gandesti la ceva inovativ, ceva ce numai este pe piata. Depinde si unde locuiesti. Daca stai intr-un orasel mai mic sau nu neaparat, ai putea incerca sa deschizi un bar ceva. Promovare maxima pe site-urile locale, flyere, anunt la radio local. De asemenea pentru a-ti face cat mai multi clienti, faci frecvent diferite oferte(oferi un bol de popcorn din partea casei la 4 beri sau stiu si eu ceva de genu), iar in anumite zile ai putea organiza diferite activitati(gen karaoke). Cu timpul, daca merge treaba, ai putea face si un meniu cu mancare. De ce am zis un orasel mai mic? Deoarece concurenta ar fi mai mica si ai putea iesi in evidenta mult mai usor.

Link to comment
Share on other sites

2. Cunosc pe cineva apropiat care se ocupa cu asa ceva de 12 ani. Faci bani cat sa traiesti nu te gandi ca e extraordinar.

Despre 1 si 3 nu stiu mare lucru.

Cat despre ideea cu barul in orasel mic:

Stau intr-un oras cu 18.000 locuitori (Statistica 2011), unde venitul mediu este de 2.200 RON/luna.

Aici sunt:

-3 bodegi

-2 localuri selecte

-2 restaurante

-1 club

-3 localuri normale(baruri)

Am un prieten foarte apropiat care si-a deschis acum un an un local aici si ii merge bine. Mai ales vara. Cu toate astea suma de 8.000 eur e una foarte mica daca vrei sa faci ceva de calitate ca sa ai clienti. Gandeste-te ca doar un espressor illy costa 1.975$

In afara de cladirea in sine, te costa sistemul de aerisire, camerele de supraveghere, canapele, scaune, mese, etc. Ca sa nu mai vorbim ca daca vrei sa faci si mancare trebuie sa-ti vinzi 4-5 rinichi ca sa achiti factura pentru echipamente.

Daca vrei sa faci o bodega, inchiriezi un spatiu si de banii aia cumperi pahare, scrumiere, si bauturile in sine(ca avans). Si la o sticla de cola mai pui 50 de bani adaos comercial ca altfel nu vine nimeni.

Eu iti zic sa incerci altceva, inchiriezi un spatiu comercial si aduci 4-5 aparate si o ruleta.

Masinutele se inchiriaza de la cineva care are licenta pt asa ceva si cu asta se ocupa.

Daca le iei cu chirie, acel cineva de la care le iei de obicei iti lasa tie 30% din profit. Restul ii revin lui. Intr-adevar e negociabil dar cam pe acolo se invarte treaba.

Ca sa ai tu propriile masinute e aproape imposibil fara sa ai foarte foarte multi bani. Stiu pe cineva care are licenta si imi povestea ca taxele pe care ti le percepe statul sunt imposibil de mari. Acea persoana s-a bagat in afacerea asta prin 2002 cand era mai usor.

De castigat se castiga foarte bine din ambele parti atata timp cat lumea baga. In mod clar cel mai bine castigi daca ai licenta si le dai cu chirie + sa ai un spatiu comercial unde mai bagi chiar tu din propriile masinute.

Despre ruleta nu stiu...

Ideea e ca pentru afacerile clasice trebuie mereu sa ai multi bani pentru ca ai presiuni asupra ta si din partea statului si din partea concurentei.

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

E offtopic, si nu e ajutator cerintei tale, dar de ce te-ai indreptat catre lucruri fizice? Ce problema aveti cu internetul ? De ce nu te orientezi si la ceva online ? Macar informativ ? punctul 3 ar putea fi combinat frumos cu un site online de haine. Nu platesti angajati, nu dai chirie.

Link to comment
Share on other sites

@x6IT32 ; stau in Bucuresti, nu cunosc alte zone si nu vreau sa ma mut momentan. iar ca sa platesc pe altii sa se ocupe de asta , nu imi permit.

@Rubaka; nu se prea poate aplica in zona de tara unde am terenurile. au incercat si altii si au dat gres.

@crs12decoder; pentru ce spui tu, am nevoie de mult mai multi bani. nu am cum sa obtin momentan, si daca nu fac ceva , ii voi cheltui pe prostii.

@Brenin; orice as face, se poate promova si pe internet. nu am nimic cu mediul online, doar ca pentru online nu am idei. magazine de haine, sunt 99999. Eu nu as putea aduce nimic nou sau revolutionar.

In schimb, am o idee pentru o noua inventie pentru casti, doar ca nu stiu unde sa apelez pentru a face un model si apoi sa produc 500-1000 bucati. Nu am bani sa o inscriu cu drepturi de autor.. poate in timp.

Link to comment
Share on other sites

Deschide-?i o sal? de calculatoare (gaming).

Investe?ti aproximativ 5000 de euro pe 10 calculatoare.. de restul banilor închiriezi un spa?iu ?i pl?te?ti consumul de energie.

Dac? pui tarif de 3.5lei pe or? ?i î?i vin 30 de clien?i zilnic, câ?tigul în acea zi este de 105lei. Într-o lun? faci 3150lei, într-un an 37800lei (cam 8700euro). Deci investi?ia ?i-o sco?i în 11 luni.

Am calculat cu un numar fix de 30 de oameni pe zi.. e posibil s? vin? peste 50 de oameni ?i atunci sumele se modific?. :)

Edited by H3xoR
Link to comment
Share on other sites

Deschide-?i o sal? de calculatoare (gaming).

Investe?ti aproximativ 5000 de euro pe 10 calculatoare.. de restul banilor închiriezi un spa?iu ?i pl?te?ti consumul de energie.

Dac? pui tarif de 3.5lei pe or? ?i î?i vin 30 de clien?i zilnic, câ?tigul în acea zi este de 105lei. Într-o lun? faci 3150lei, într-un an 37800lei (cam 8700euro). Deci investi?ia ?i-o sco?i în 11 luni. Am calculat cu un numar fix de 30 de oameni pe zi.. e posibil s? vin? peste 50 de oameni ?i atunci sumele se modific?. :)

sau e posibil sa nu vina nici 30 pentru ca majoritatea au rasnita astazi

Link to comment
Share on other sites

sau e posibil sa nu vina nici 30 pentru ca majoritatea au rasnita astazi

Trebuie s? fim optimi?ti.. altfel.. nici o afacere nu este bun?!

Ideea e c? mai sunt pu?tani dispera?i dup? CounterStrike ?i Metin care chiulesc de la ?coal?.. + câteva grupuri care vor s? fac? full-night........ „lac s? fie c? broa?te sunt”!

Link to comment
Share on other sites

Deschide-?i o sal? de calculatoare (gaming).

Dac? pui tarif de 3.5lei pe or? ?i î?i vin 30 de clien?i zilnic, câ?tigul în acea zi este de 105lei. Într-o lun? faci 3150lei, într-un an 37800lei (cam 8700euro). Deci investi?ia ?i-o sco?i în 11 luni.

Castigul de care vorbesti tu nu este profitul pe care il face, ci venitul. Din venit trebuie sa scazi cheltuielile cu chiria/curentul/internetul/licente, abia apoi calculezi timpul in care se amortizeaza investitia.

Nu cred ca salile de calculatoare mai au vreun viitor, copii deja se nasc cu tableta in mana.

Link to comment
Share on other sites

Ai zis ca stai in Bucuresti?

Asta taie multe idei de afaceri,pentru ca acolo cam totul este fumat, dar in tara inca se pot face afaceri bune. Gasesti un loc mai retras unde sunt restaurante si deschizi o ferma de .. struti de exemplu,costa putin intretinerea si ei in sine, iar carnea si ouale lor is .. scumpe. Trebuie doar sa gasesti un loc mai bun decat Bucurestiul.

Link to comment
Share on other sites

Ai zis ca stai in Bucuresti?

Asta taie multe idei de afaceri,pentru ca acolo cam totul este fumat, dar in tara inca se pot face afaceri bune. Gasesti un loc mai retras unde sunt restaurante si deschizi o ferma de .. struti de exemplu,costa putin intretinerea si ei in sine, iar carnea si ouale lor is .. scumpe. Trebuie doar sa gasesti un loc mai bun decat Bucurestiul.

asta se poate face, este o idee buna, nu neaparat doar struti, dar sunt necesari mai multi bani.

Deschide-?i o sal? de calculatoare (gaming).

Investe?ti aproximativ 5000 de euro pe 10 calculatoare.. de restul banilor închiriezi un spa?iu ?i pl?te?ti consumul de energie.

Dac? pui tarif de 3.5lei pe or? ?i î?i vin 30 de clien?i zilnic, câ?tigul în acea zi este de 105lei. Într-o lun? faci 3150lei, într-un an 37800lei (cam 8700euro). Deci investi?ia ?i-o sco?i în 11 luni.

Am calculat cu un numar fix de 30 de oameni pe zi.. e posibil s? vin? peste 50 de oameni ?i atunci sumele se modific?. :)

ca sa faci o sala buna, unde te axezi MASIV pe gaming, ai nevoie de multi bani si promovare + masive concursuri.

dropshipping, ia-ti un domeniu si dai bataie

nu sunt familiar cu conceptul , ma interesez.

se pot face multe prin masura 121. m-am gandit la ferma de prepelite pentru oua si carne.

fa-ti un service de reparatii electronice;)

munca multa , bani putini.

Sala de poker offline / live

prea multi bani :(

Sebo , o zis ca fara internet .! Citeste calumea .

si cu, si fara internet.

Daca tot ai niste terenuri, ori faci o ferma ceva, ori ai putea incerca cu un depozit en-gross, iti faci cativa parteneri in strainatate si faci import-export. De exemplu duci in Grecia produse alimentare romanesti si aduci din Grecia legume/fructe, dupa sezon.

am 3.5 hectare, nu sunt de ajuns. ca sa fac ce spui tu cu import/export nu imi ajung banii.

Poti sa incerci si ceva cu BTC,doar daca iti iei minere ASIC

nu am inca incredere in btc.

Link to comment
Share on other sites

Fa-ti o livada de nectarini. Banii sunt de ajuns, mana de lucru nu e foarte scumpa si ar trebui sa vinzi bine, mai ales daca faci aprovizionarea unor lanturi mai mari. Si, in plus, nectarine romanesti mai rar.

Nu sunt bune pamanturile pe care le am pt. nectarini. Vad ca trebuiesc udati, si nu am izvor pe langa niciunul. Plus ca este problema hotilor, ele fiind amplasate in camp deschis.

Link to comment
Share on other sites

think big:shituri online care produc bani & macro-playere multiplicate in vps-uri=easy money,easy life; ce agricultura si restaurante, pe timpurile astea.

totusi baruri in locatii bine alese unde vinzi tigari de la ucraineni,si bauturi "combinate" ar merge dar prea multe batai de cap,mai ales fara "relatii" sa fii anuntat inainte

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...