Jump to content
Usr6

Google: Daca folosesti Gmail nu ai dreptul legitim la intimitate

Recommended Posts

street-view.jpg?width=630

O instan?? din SUA a decis c? cei care folosesc Gmail nu trebuie s? se a?tepte s? aib? parte de intimitate, transmite Business Insider. Decizia a fost luat? într-un proces intentat Google de mai mul?i utilizatori ai serviciului s?u de e-mail. Avoca?ii companiei au amintit în justi?ie un precedent din 1979, în care s-a decis c? oamenii care cedeaz? de bun? voie informa?ii c?tre ter?i nu trebuie s? se a?tepte ca acele informa?ii s? r?mân? private.

A?a cum expeditorul unei scrisori nu poate fi suprins de faptul c? aceasta ar putea fi deschis? de o alt? persoan? decât destinatarul, de exemplu de un asistent al acestuia, la fel se întâmpl? ?i în cazul e-mailurilor. Utilizatorii nu ar trebui s? se a?tepte la intimitate, a decis justi?ia în procesul intentat de utilizatori companiei Google.

"Google a recunoscut în sfâr?it c? nu respect? intimitatea. Dac? î?i pas? de intimitatea coresponden?ei tale, nu folosi Gmail", a declarat John M. Simpson, directorul organiza?iei Consumer Watchdog.

Faptul c? Google poate accesa oricând e-mailurile utilizatorilor a fost recunoscut de fostul director executiv al companiei. "Dac? ai ceva ce nu dore?ti ca lumea s? ?tie, poate c? nu ar trebui în primul rând s? vorbe?ti despre acel lucru", a declarat, în 2009, Erich Schmidt, actualmente pre?edintele executiv al Google.

Sursa: Anun?ul gigantului Google: Dac? folose?ti Gmail nu ai dreptul legitim la intimitate - Gandul

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Din propria experienta, va sugerez sa nu mai discutati lucruri importante pe servicii care activeaza pe teritoriul SUA. Spre exemplu, acum ceva timp lucram la prima retea de socializare cu chat video. Noi discutam una alta prin Yahoo!, dat fiind faptul ca lucrau la site oameni si din Franta, si din Romania. Pe la jumatatea proiectului, atat Google Plus, cat si Facebook au venit simultan cu optiunea de video chat, facandu-ne praf.

De asemenea, spargeti-va emailul actual in mai multe emailuri separate. Spre exemplu, eu am asa

~ Yahoo!-ul - pentru discutii simple, intrebari

~ mail.ru - pentru tot ce tine de IT

~ server personal in RO - pentru retelele de socializare (twitter & facebook)

Ca messenger, recomand

~ Facebook - discutii simple + intrebari

~ Pidgin + OTR - altfel de discutii :))

Link to comment
Share on other sites

Din propria experienta, va sugerez sa nu mai discutati lucruri importante pe servicii care activeaza pe teritoriul SUA. Spre exemplu, acum ceva timp lucram la prima retea de socializare cu chat video. Noi discutam una alta prin Yahoo!, dat fiind faptul ca lucrau la site oameni si din Franta, si din Romania. Pe la jumatatea proiectului, atat Google Plus, cat si Facebook au venit simultan cu optiunea de video chat, facandu-ne praf.

Vrei sa zici ca google si facebook s-au luat dupa tine?

Daca da, datii va rog acestui om un Nobel, il merita.

On: Atata timp cat doar staffu lor citesc mailurile mele,n-am nimic impotriva,dar daca orice parlit,cum ar fi vecinu', poate sa le citeasca,atunci e o mare problema.

Link to comment
Share on other sites

Vrei sa zici ca google si facebook s-au luat dupa tine?

Daca da, datii va rog acestui om un Nobel, il merita.

On: Atata timp cat doar staffu lor citesc mailurile mele,n-am nimic impotriva,dar daca orice parlit,cum ar fi vecinu', poate sa le citeasca,atunci e o mare problema.

F?r? ordin judec?toresc nu poate vecinul t?u pârlit s? cear? mailurile tale. De asemenea, staff-ul Google o s? extrag? keyword-uri din mailurile pe care le va pune la dispozi?ia marketeer-ilor pentru a adapta produse conform statisticilor.

Link to comment
Share on other sites

Din propria experienta, va sugerez sa nu mai discutati lucruri importante pe servicii care activeaza pe teritoriul SUA. Spre exemplu, acum ceva timp lucram la prima retea de socializare cu chat video. Noi discutam una alta prin Yahoo!, dat fiind faptul ca lucrau la site oameni si din Franta, si din Romania. Pe la jumatatea proiectului, atat Google Plus, cat si Facebook au venit simultan cu optiunea de video chat, facandu-ne praf.

De asemenea, spargeti-va emailul actual in mai multe emailuri separate. Spre exemplu, eu am asa

~ Yahoo!-ul - pentru discutii simple, intrebari

~ mail.ru - pentru tot ce tine de IT

~ server personal in RO - pentru retelele de socializare (twitter & facebook)

Ca messenger, recomand

~ Facebook - discutii simple + intrebari

~ Pidgin + OTR - altfel de discutii :))

Esti tot mai paranoia pe zi ce trece (si ieri ziceai de SecretService ca face SE cu noi). Sa fim seriosi, nu au implementat Google si Facebook videochat pentru ca ati vrut voi sa faceti o retea de socializare bazata pe videochat. Nu e de parca voi ati inventat chatul video si ei v-au furat ideea.

In plus la o companie de asemenea nivele trebuie sa treaca mult timp si multe autorizari pana cand se ia decizia de a implementa un feature atat de amplu cum este chatul video. + timp pentru implementare + timp pentru testare.

La google, cel putin, nu poti schimba valoarea unei variabile undeva atat timp cat nu ai aprobare de la superiori sa faci asta. (Si asta mi-a zis un intern de la Google.)

On: In principiu se face data mining pe contentul din mail, nu sta acolo un Dorel sa va citeasca voua mailurile.

Link to comment
Share on other sites

Esti tot mai paranoia pe zi ce trece (si ieri ziceai de SecretService ca face SE cu noi). Sa fim seriosi, nu au implementat Google si Facebook videochat pentru ca ati vrut voi sa faceti o retea de socializare bazata pe videochat. Nu e de parca voi ati inventat chatul video si ei v-au furat ideea.

In plus la o companie de asemenea nivele trebuie sa treaca mult timp si multe autorizari pana cand se ia decizia de a implementa un feature atat de amplu cum este chatul video. + timp pentru implementare + timp pentru testare.

La google, cel putin, nu poti schimba valoarea unei variabile undeva atat timp cat nu ai aprobare de la superiori sa faci asta. (Si asta mi-a zis un intern de la Google.)

On: In principiu se face data mining pe contentul din mail, nu sta acolo un Dorel sa va citeasca voua mailurile.

asa e domnilor hateri! Google, Facebook, Yahoo si marile corporatii in general nu fura DELOC ideile userilor lor... I mean...DELOC! nu mai ridicati atat in s©lavi corporatiile!

Link to comment
Share on other sites

Videochat e o idee banala.

Nu mai generaliza si deforma ceea ce am zis. Nu sunt hater si nu am nici un motiv pentru a apara interesele oricarei corporatii.

De unde reiese din ce am zis eu ca marile corporatii nu fura deloc ideile?

Ce am zis este ca la un asemenea nivel este necesar de mult timp doar pentru aprobari ale unei idei. Nu poti tu ca developer la facebook sa citesti ceva mail prin care 2 vorbesc despre ideea lor de videochat si a doua zi te apuci sa implementezi asta in facebook tu si cu echipa ta de maxim 10 oameni.

Si nu sta nimeni sa verifice conversatii de nebun. Se face data mining si de acolo poate daca rasare ceva(vezi ce a zis si wildchild), se uita si un ochi uman. (In cazul unor mandate de la autoritati - sau fara mandat ceea ce ar fi infractiune si abuz).

Cu toate astea, sa zici ca facebook si google au implementrat chatul video doar pentru ca au citit o conversatie dintre un roman si un francez e cel putin aberant. Poate daca ideea era ceva original dar videochat e ceva ce se face de ani buni si odata cu expansiunea pietei mobile era o necesitate pentru retelele de socializare sa implementeze un o astel de facilitate.

Link to comment
Share on other sites

@M2G Yep. Ai dreptate. Videchat-ul e o idee banala.

Asta nu inseamna ca marile companii nu fura ideei de la sclavii ca noi. Nu subestimati puterea trolilor. Daca ai o idee buna cred ca se merita ca ei sa o fure si sa puna 2-3 muncitori sa faca un demo pe care sa-si ia copyright si dupa sa-l dezvolte si foloseasca (decat sa se certe cu tine).

Urmatiti istoria MAC vs Microsoft. (in special partea in care Windows fura tot soft-ul de la MAC) (si cea in care Microsoft fura MS-DOS).

In acest domeniu e bine sa-ti pastrezi ideile bune cat mai bine ascunse si sa imparti sfaturi/pareri(ce ajuta la dezvoltare).

Azi orice pusti de 15 ani cu ceva cod in vene poate scrie un cod bun care sa dea peste cap Google,facebook si yahoo(cum si ei au dat peste cap companiile care erau inaintea lor).

Cat despre Gmail: Urat! Se transforma din ce in ce mai mult in troli. Sloganul lor "Don't be evil" i-a adus aici si tot el o sa-i coboare. Credeam ca si-au invatat lectia din silicon valley. Sper ca nu va mai dura mult pana sa se introduca un sistem nou de mailing...

Link to comment
Share on other sites

Este logic ca maxim 4 oameni sa aibe acces la parola ta de la mail . Asa este la toate firmele mari gen yahoo, gmail, .... Iar cu furtul de parole, conturi .... nici nu se poate pune problema de asa ceva . Cel mai probabil fura planuri de afaceri de la firme de extragerea petrolului, aurului, diamantelor ....... Nici de cum nu fura parola de la contul tau de paypal . Aici este vorba de 100 de milioane de euro . Pentru ca un astfel de angajat care are acces la contul tau de mail este platit destul de bine !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...