Jump to content
microbu

la ce rezolutie trebuie sa lucrez pt un banner outdor?

Recommended Posts

Cine poate sa imi zica ce rezolutie imi trebuie pentru un banner de 115 latime cu 150 inaltime, pt tiparire outdoor in photoshop?

Unii zic ca 300 altii zic ca si mai jos, nus ce sa cred.. ca depinde de unde ma uit la el, sau ceva de genu..

Am facut unu la 300, si pana acum mi-a ajuns psd-ul la 1.98gb.. si rezoltutia la .jpg de 14.117 x 18307 ceea ce e foarte mare..

De precizat: stiu ca pt tiparire se fac la 300, dar asta e prima data cand fac ceva la dimensiuni mai mari.

Link to comment
Share on other sites

Cine poate sa imi zica ce rezolutie imi trebuie pentru un banner de 115 latime cu 150 inaltime, pt tiparire outdoor in photoshop?

Unii zic ca 300 altii zic ca si mai jos, nus ce sa cred.. ca depinde de unde ma uit la el, sau ceva de genu..

Am facut unu la 300, si pana acum mi-a ajuns psd-ul la 1.98gb.. si rezoltutia la .jpg de 14.117 x 18307 ceea ce e foarte mare..

De precizat: stiu ca pt tiparire se fac la 300, dar asta e prima data cand fac ceva la dimensiuni mai mari.

Am facut si eu unul mare, pentru o sala de forta, modificand poza asta: https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/550491_402579226448083_1721355909_n.jpg ,deci nu te chinui cu rezolutii si alte chestii, se ocupa baietii de la printare sa iasa bine.

Link to comment
Share on other sites

silvian0: am aflat cum sta treaba, daca bannerul este vazut din apropiere trebuie facut la rezoltutie de 300 sa iasa detaliile calumea.. daca este vazut de la departare, merge facut si la jumate. Asa ca l-am facut la 150 ca am vreo 20 de metri pana in blocul respectiv unde o sa fie pus.

Birkoff : Ce treaba are aplicatia vectoriala cu printatu? eu daca am o poza la rezolutie de 300 si vreau sa o modific ca sa o printez, oare in ce o modifc, corel sau in photosop?

Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca nu tre sa lucrezi la rezolutie asa mare. Poti sa lucrezi la 1/3 1/6 din rezolutie (stiind ca rezultatul o sa iasa putin pixelat) dar si stiind ca nu o sa se observe de la distanta.

Nu am multa experienta in asa ceva dar cred ca poti folosi o rezolutie mult mai mica fata de ce zici tu acolo. (fara sa ai probleme)

Link to comment
Share on other sites

Stie Birkoff ce stie! De obicei cand printezi (ceva mai mare sau nu) lucrezi cu programe vectoriale pentru ca nu mai inatmpini problemele legate in principal de dimensiune in sine (rezolutie, dpi) dar si de dimensiunea proiectului care este direct proportionala cu viteza "de miscare" a programului. De exemplu un proiect realizat vectorial la o dimensiune de 3cm X 3cm poate fi printat si la 30m X 30m sau orice alta dimensiune (3km X 3km prin absurd) fara sa se pixeleze sau sa se piarda claritatea. Majoritatea tipografiilor, daca nu toate, lucreaza vectorial.

Dar...fiind si eu pasionat de design, asta fiind ocupatia mea care ma ajuta sa mai fac un banut, chiar te inteleg! Am tot lucrat la rollup-uri, bannere si mai stiu ce chestii de genul (dimensiuni mari) si, chiar daca e o chestie care probabil da dovada de neprofesionalism, am preferat sa lucrez aiurea in PS, sa astept 5 ani pana mi se incarcau proiectele, sa ma obisnuiesc sa astept cand se blocheaza programul din cauza dimensiunii proiectului si alte chestii de genul pentru ca in Illustrator, Corel sau mai stiu eu ce programe vectoriale nu o sa obtii vreodata ce obtii in PS, mai ales cand vine vorba de imagini/poze, umbre, contrast, culori, detalii, chestii...lucrez destul de complex, sunt perfectionist, cred ca ma intelegi :)) Cel mai des folosesc combinatia PS cu Illustrator, pentru mine este cea mai fiabila.

Deci, fiind perfectionist si avand tot felul de idei aiurea (daca il vede cineva mai de aproape la cat e lumea de distrusa si la cati mancatori sunt si zice ceva gen ia uite ma ce naspa lucreaza asta, pixelat "a?ea"), daca as fi fost in locul tau as fi lucrat pe 300dpi chiar daca stateam 15-20 de min pana mi se incarca proiectul si alte chestii :D Acum este alegerea ta, tu stii care este complexitatea si importanta proiectului.

Link to comment
Share on other sites

KillerMC nici eu nu m-as fi exprimat mai bine... daca le spui ca trebuie minim x dpi si de obicei vectorial incep sa se certe cu tine ca ei nu stiu ce se intampla la tipografie si cum tipa aia acolo cand le dai o poza si o vrei de 10 metrii fara pixelare... da lasa ca asa invata lumea...

daca le mai ziceam ca e mai bine tif in loc de png probabil luam ban.

Link to comment
Share on other sites

Nimeni nu se naste invatat, nimeni nu le stie pe toate, dar daca nu stii sau nu vrei sa asculti ce iti spun unii...probabil o sa le dai dreptate la un moment dat. Bine aici intervine o discutie filosofica, daca cei care iti spun nu iti spun bine sau n-au experienta bla bla... si nu este cazul de off topic :))

Si eu am avut tot felul de experiente la tipografiile din orasul meu, ca am fost la toate...si am intanlit oameni care mai de care. Sunt asa de sictirit incat mi-as face propria tipografie daca ar fi sa incep o afacere, chiar daca sunt mai multe in oras :D Sa speram ca microbu sa nu aiba parte de asa ceva.

Dar hai sa nu exageram, ca nu luai ban :D oricum ceva discutii tot erau :))

@microbu: Prin urmare, daca lucrai vectorial si combinai cu PS daca era nevoie scapai de cel putin cateva probleme: nu mai erai nevoit sa pierzi timpul facand acest topic sau sa astepti pana se incarca proiectul (timp in care puteai sa lucrezi); evitai eventualele blocaje; puteai sa salvezi foarte simplu sau sa faci un preview pe care sa i-l arati clientului, fara probleme; nu mai aveai dificultati nici cu spatiul de stocare; treaba mergea mai repede...si probabil scapai de viitoarele probleme de la tipografie, depinde ce fel de oameni gasesti acolo...ca sunt unii care iti printeaza aiurea, fara sa-ti dea vreun sfat sau sa-ti spuna "vezi ca nu iese bine acolo" sau "vezi ca o sa iasa pixelat", etc...chiar nu le pasa.

Poate ne arati proiectul si te ajuta coffee cu vectorizarea, sau te ajut eu, desi cred ca este cam greu la dimensiunea aia (1.9gb).

Link to comment
Share on other sites

Pentru banner outdoor, si nu doar, te sfatuiesc sa folosesti corel draw, incepand de la versiunea x14.

Trebuie sa lucrezi la scara de 1/1, iar la export daca doresti sa fie oke, 300dpi (maintain size bifat), sau mai bine ar fi, in caz de nu te pricepi in corel, trimite-le psd-ul cu font-uri inclusiv :) sa se ocupe ei de export.

Vectorial fiind vorba, este mai oke in caz de ai print-uri de dimensiuni mari, astfel daca clientul vrea sa faca ulterior alte chestii, panouri publicitare sau diferite casete, poate folosi grafica ta, si o poate ridica la ce dimensiune vrea, fara sa-si faca vreo problema in legatura cu calitatea imaginii/rezolutiei :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...