Jump to content
unic

Care e diferenta dintre un server si un pc ?

Recommended Posts

Am o nelamurirea care e diferenta dintre un server si un pc? adica consuma mai putin curent un server fata de un pc, sau are ceva mai deosebit un server?

Am 2 pc-uri conectate la retea si pe unu dintre ele vreau sa il fac server problema este ca trebuie sa pun alta sursa de curent ventilatoare mai multe ca sa nu ia foc ?

Voi ce programe folositi pe un pc(server) ? ma refer la programele de creat servere gen host, mail, ftp, antivirus, firewall, protectii pt spam & flood & ddos etc

Link to comment
Share on other sites

2 chestii doresc sa iti spun, ca sa iti faci o idee cat de cat corecta.

1. Sunt putine diferente intre un server si un PC normal, aici ma refer la partea de hardware. Spre exemplu daca tu ai un calculator acasa poti foarte bine sa-l folosesti ca server doar ca vei avea anumite functii limitate. Spre exemplu un server (din punct de vedere fizic) are anumite bucati hardware care avantajeaza unele functii (cum ar fi storage-ul - ceea ce stii tu sub numele de disk-uri) Exemple: SCSI Controller, FC Adapter etc.

2. Exista un concept in IT si anume Server - Client. Cand te referi la acest concept serverul este cel care ofera servicii/resurse iar clientul este cel care le consuma

Link to comment
Share on other sites

dublu post, scuze

pentru server trebuie sursa mai puternica, + hard disk mai scump ; n-ai sa pui WD Caviar ; ai sa pui un hard cu 7200rpm (recomand barracuda) , poti pune si ventilator

de ce nu ii recomandati omului sa isi cumpere prolianturi direct?

poti pune ce vrei tu, e doar un start-up, cand vezi ca resursele de care dispui nu mai sunt suficiente, vi cu imbunatatiri precum a zis spide.

uite aici ceva basic pentru a putea gazdui ceva:

http://www.howtoforge.com/ubuntu_debian_lamp_server

apoi mai poti arunca o geana pe ceva basic stuff gen

http://www.makeuseof.com/tag/set-proxy-server-ubuntu-linux/

http://www.howtoforge.com/howtos/linux/debian

Edited by black_death_c4t
Link to comment
Share on other sites

A, deci servar nu e ala de Counter-Strike :-?

Cateva idei ale mele ar fi urmatoarele:

1. Serverele sunt masini (ca hardware) mult mai puternice: procesoare mai puternice, deseori mai multe procesoare, mai multa memorie RAM: 8 GB, 16 GB, 32 GB, 48 GB sau chiar mai mult

2. Procesoarele sunt special pentru servere. Cu alte cuvinte, daca o firma iti ofera server cu procesor i3, i5, i7, le dai muie, alea sunt procesoare pentru laptop-uri nu pentru servere. Pe server un procesor trebuie sa poata rula ani de zile fara a fi oprit, nu sa ia foc (probabil) ca un i*.

3. Capacitate de stocare mare: cand e necesar, 2 TB sau 500 GB SSD de exemplu sunt ok

4. Ca aspect fizic, de cele mai multe ori serverele sunt niste blade-uri (aici) pentru a putea fi puse usor unul langa altul. E foarte util deoarece de cele mai multe ori firmele au foarte multe servere identice si astfel sunt foarte usor de montat

5. Din punct de vedere hardware au fosrte multe porturi: Gigabit, mai multe slot-uri pentru RAM, multe slot-uri pentru hard-disk-uri si multe altele. Astfel poti configura un server cum doresti

6. Consuma mai mult curent electric si au nevoie de racire constanta. Datacenter-ele au propriile sisteme de racire si generatoare de rezerva

Cam astea ar fi ideile cele mai importante.

Link to comment
Share on other sites

Folosesti Windows server daca ai o retea de calculatoare cu Windows pe care vrei sa le pui intr-un domeniu, folosesti Sharepoint, Outlook (deci Exchange), SQL Server, gazduire ASP.NET si alte servicii Microsoft.

Nu ma pricep prea bine, dar m-am uitat si eu pe un Windows server si e foarte usor de configurat. Practic iti ofera un GUI din care faci tot ce vrei: configurare IIS, site-uri in ASP.NET si o gramada de alte porcarii.

Pentru toate celelalte exista Linux.

Link to comment
Share on other sites

Am citit ce sa scris pe aici si vin cu niste observatii

1) Sunt multe diferente dintre un pc cu o configuratie clasica si un server, atat la nivel de hardware cat si la software.

Un adevarat server are surse de alimentare hot swap (se strica una, serverul inca merge, scoti sursa arsa si pui alta noua in loc si serverul inca merge)

- are hdd-uri rapide montate in raid (ssd-uri de obicei) care de asemenea sunt hot swap, permitand schimbarea lor fara a oprii serverul si de asemenea fiind foarte rapide permite zeci de mii de accesari pe secunda pentru deservirea cat mai multor clienti in interval cat mai scurt (un pc deja moare daca are mai mult de 50 cereri pe un hdd normal)

- are suport pentru 2/4/8 procesoare (placa de baza speciala)

- are suport pentru foarte multa memore ram (chiar si 1 tera) care din soft este impartita la clienti in functie de necestiati.

Ca serverul e tower, desktop, rackabil sau in alt format asta nu prea conteaza decat in masura in care afecteaza spatiul in care este. Serverele de obicei stau in rack, impreuna cu un ups, patchpanel switch-urile si alte componente care fac legatura cu restul retelei si sunt intr-o camera special amenajata cu temperatura si umiditate constanta (cel putin asa sunt in datacentere)

Un server trebuie sa functioneze 99% pe an, de aceea majoritatea componentelor sunt hot swap, gandeste-te ce s-ar intampla daca de fiecare data cand ai o problema sau vrei sa faci un upgrade trebuie sa opresti serverul pentru asta si sa lasi pe bara clientii sa astepte (si sa piarda bani din cauza ta)

Poti inchiria un server propriu intr-un datacenter, sau poti inchiria putere de calcul din cloud, e mai ieftin asa si ai si intretinerea si mentenanta asigurate de datacenter.

Link to comment
Share on other sites

Pt a tine un sv pe asa zisul tau pc, tre sa ai Uploadul foarte mare.

Exemplu pt un server CS 32 playeri o sa ai nevoie de 256kb/S up , adica 8Kb/S per player, daca vrei sa deti site.... o sa trebuiasca ceva upload ... cel putin asa am auzit pe un forum, tot pe tema asta.

Serverele destinate gaming-ului au nevoie de procesoare gen Intel Xeon sau AMD Opteron si MB´uri bazate pe care sa poti pune cat mai multe procuri si memory ram.... din ce am vazut eu pt AMD opteron exista o noua platforma pe care poti pune 4 processoare AMD Opteron, si vin 6 x 4 = 24 Cores.... task managerul tau o sa arate cam asa :

32procAMD.JPG_2D00_500x400.jpg

bine inteles ca exista si Intel Xeon care e mult mai bun ca amd-ul , mai durabil.

Acum eu nu cred ca tu o sa-ti deschizi server de ultima generatie.... ai putea macar sa ne spui ce server vrei tu sa deschizi?

Link to comment
Share on other sites

Pt a tine un sv pe asa zisul tau pc, tre sa ai Uploadul foarte mare.

Exemplu pt un server CS 32 playeri o sa ai nevoie de 256kb/S up , adica 8Kb/S per player, daca vrei sa deti site.... o sa trebuiasca ceva upload ... cel putin asa am auzit pe un forum, tot pe tema asta.

Serverele destinate gaming-ului au nevoie de procesoare gen Intel Xeon sau AMD Opteron si MB´uri bazate pe care sa poti pune cat mai multe procuri si memory ram.... din ce am vazut eu pt AMD opteron exista o noua platforma pe care poti pune 4 processoare AMD Opteron, si vin 6 x 4 = 24 Cores.... task managerul tau o sa arate cam asa :

32procAMD.JPG_2D00_500x400.jpg

bine inteles ca exista si Intel Xeon care e mult mai bun ca amd-ul , mai durabil.

Acum eu nu cred ca tu o sa-ti deschizi server de ultima generatie.... ai putea macar sa ne spui ce server vrei tu sa deschizi?

Am crezut ca ma ... pe mine cand am vazut postul tau.

Server la tine inseamna "server de counter-strike, metin, minecraft", etc?

Server - Wikipedia

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...