Jump to content
manager2

[ROOT] 11 procesoare :)

Recommended Posts

Detalii:

processor : 11

vendor_id : GenuineIntel

cpu family : 6

model : 44

model name : Intel® Xeon® CPU E5645 @ 2.40GHz

stepping : 2

cpu MHz : 1600.000

cache size : 12288 KB

physical id : 0

siblings : 12

core id : 10

cpu cores : 6

apicid : 21

initial apicid : 21

fpu : yes

fpu_exception : yes

cpuid level : 11

wp : yes

flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe syscall nx pdpe1gb rdtscp lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good xtopology nonstop_tsc aperfmperf pni pclmulqdq dtes64 monitor ds_cpl vmx smx est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm dca sse4_1 sse4_2 popcnt aes lahf_lm ida arat tpr_shadow vnmi flexpriority ept vpid

bogomips : 4787.90

clflush size : 64

cache_alignment : 64

address sizes : 40 bits physical, 48 bits virtual

power management:

total used free shared buffers cached

Mem: 49030304 32043420 16986884 0 695512 25631304

-/+ buffers/cache: 5716604 43313700

Swap: 50339636 0 50339636

11:15am up 76 days 19:17, 1 user, load average: 1.65, 1.38, 1.33

ROOTUL:

WWpOS2FGa3llR3hQYlRsNVdWZE9jMXBVYjNsTlJFRjFUWHBuZFUxcVFUUk1ha2wzVFZFOVBRPT0=
Link to comment
Share on other sites

Am root de aproape un an si hostez de pe el, si nu m-a prins pana acuma.

Sfat: Faceti un user cu optiunea "-o" si "-u 0" ca sa fie root, ii dati un "-s /bin/bash" pentru shell, ii dati "-M" sa nu faca home dir, "-N" sa nu isi faca grup, "-l" sa nu faca loguri. Apoi modificati "/etc/passwd" si ascundeti userul...cel mai bine ar fi ca userul sa aiba un nume scurt, asemanator celor existente din sistem ca sa nu "bata la ochi".

GG

Link to comment
Share on other sites

Doar ca sa va cultivati si voi putin. Nu e corect sa spui ca "root"-ul are 11 procesoare (de la 0 la 11 sunt 12 "procesoare").

Defapt aici e un procesor care are 6 core-uri (adica 12 thread-uri).

In fine.. pacat ca nu puteti capul la bataie si va ridicati boti pe mIRC sau scanati roate de pe aceste servere.

Edited by Zatarra
Link to comment
Share on other sites

Doar ca sa va cultivati si voi putin. Nu e corect sa spui ca "root"-ul are 11 procesoare (de la 0 la 11 sunt 12 "procesoare").

Defapt aici sunt 2 procesoare care au 6 core-uri fiecare (adica 12 core-uri).

In fine.. pacat ca nu puteti capul la bataie si va ridicati boti pe mIRC sau scanati roate de pe aceste servere.

Tin sa te contrazic @zatarra, pentru ca e vorba de 1 singur procesor cu 6 cores. Numaratoarea de la 0 la 11 se face la threads, e procesor multithreading, si de aceea 1 core=2 threads.

Procesor in cauza.

Link to comment
Share on other sites

^ Da, ai dreptate. Fizic e un procesor cu 6 core-uri si fiecare core daca e configurat mutithreading are in total 12 core-uri (dintre care banuiesc ca 6 sunt paravirtualziate avand in vedere ca nu e cor fizic)

M-am uitat intitial la config si am vazut asta:

Max CPU Configuration 2 (nu am vazut ca are doar unul fizic)

physical id : 0

Am corectat. Mersi de corectie

Apropo, multithreading enabled fute multe chestii in Linux :)

Link to comment
Share on other sites

Am root de aproape un an si hostez de pe el, si nu m-a prins pana acuma.

Sfat: Faceti un user cu optiunea "-o" si "-u 0" ca sa fie root, ii dati un "-s /bin/bash" pentru shell, ii dati "-M" sa nu faca home dir, "-N" sa nu isi faca grup, "-l" sa nu faca loguri. Apoi modificati "/etc/passwd" si ascundeti userul...cel mai bine ar fi ca userul sa aiba un nume scurt, asemanator celor existente din sistem ca sa nu "bata la ochi".

GG

V-a rog explicati-mi si mie cum e cu metoda asta, var rog, da-timi si mie un exemplu ceva, nu imi dau seama .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...