Jump to content
AlMalalah

Intrebare SEO legata de numele sitului

Recommended Posts

Cum e mai bine sa fie optimizat SEO numele sitului atunci cand acesta este format din doua sau mai multe cuvinte:

  1. www.numele_sitului_meu.ro
  2. www.numele-sitului-meu.ro
  3. www.numelesituluimeu.ro

?

Cu www. in fata sau fara www. in fata ?

Am auzit ca cica varianta cu cratima ar fi mai buna decat cea cu numele scris legat. Daca e asa, de ce majoritatea celor din topul unei cautari au numele scris legat si nu cu cratima ?

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Nu tine chiar foarte mult de nume poate fi cu sau fara "-" conteaza idea proiectului. Ce conteaza foarte mult este originalitatea continutului si sa luam si un exemplu. Sa zicem ca tu scrii despre rete romanesti numele de domeniul tau poate fi retete-romanesti.ro sau reteteromanesti.ro. Nu conteaza care din cele doua optiuni o alegi site-ul o sa aiba un succes daca ai cat mai multe backlink-uri, subiecte originale, keyword-uri & tag-uri pentru subiectele tale, un titlu cat mai explicit care sa fie indexat rapid de crawlerele motoarelor de cautare si intr-un final fara ads-uri in click popup si de preferat cat mai putine ads-uri normale cat sa nu strezese utilizatorul.

Cat despre www. / https:// iti recomand un ssl pentru a fi cat mai de incredere.

PS: Retelele de socializare au o mare importanta in traficul pe internet.

Like-uri = trafic = money.

Followeri = trafic = money.

Edited by Tumbler
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt expert in SEO, copiez ce am citit si eu, poate ajuta pe cineva.

Cand alegi un nume de domeniu trebuie sa iei in calcul cativa factori esentiali:

• Cuvântul sau cuvintele cheie: orice nume de domeniu care con?ine un cuvânt cheie popular este de obicei un nume de domeniu bun, pentru c? aceste domenii sunt plasate pe pozi?ii avantajoase în motoarele de c?utare cu un efort minim din partea webmasterului. Înregistrând domeniul “bicycleblog.com”, numai dup? o s?pt?mân? aceasta poate fi foarte bine plasat în motoarele de c?utare, dac? cineva caut? “bicycle blog”. Înregistrarea unui domeniu care con?ine un cuvânt cheie popular constituie un avantaj chiar dac? nu inten?iona?i s? ave?i ?i un blog pentru acel domeniu, acesta se poate vinde ulterior pentru un pre? mai bun decât cel de cump?rare.

• Sintaxa caracterelor: lungimea numelui de domeniu este de asemenea important?. Numele de domenii cu o lungime mai mic? de 6 caractere sunt considerate mai valoroase, mai ales daca au o extensie popular? (.com, .net, .org, etc). Numele de domenii care con?in simbolul “-” sau cifre iîn loc de litere, sunt considerate a fi mai pu?in valoroase deoarece astfel de caractere nu sunt folosite de obicei de utilizatori. De asemenea nu este recomandat? ad?ugarea de cuvinte adi?ionale la cuvântul cheie (exemplu: “mybicycleblog.com” în loc de “bicycleblog.com”).

• Profitabilitatea cuvântului cheie ales: un alt factor determinant este ?i acela de a lua în considerare cât de bine este cotat cuvântul cheie ales în numele domeniului. Acesta va determina dac? traficul generat de motoarele de c?utare este un trafic targetat c?tre activitatea dumneavoastr? ?i eventual produce rate de conversie mari. De exemplu, cineva care caut? pe Google “where to buy bicycle shorts” dore?te mai degrab? s? cumpere o pereche de pantaloni de ciclism decât altcineva care caut? “the history of the bicycle shorts”. De re?inut faptul c?, la achizi?ionarea unui nume de domeniu care con?ine un cuvânt cheie exact, este important s? alege?i cel mai bine cotat cuvânt cheie.

Edited by greedy2009
Link to comment
Share on other sites

Varianta 3 este cea preferata de mine , insa numele domeniului trebuie sa fie keywordul tau principal format din maxim 2 cuvinte chiar daca le desparti cu "-" , insa daca poti sa ti-l inregistrezi fara acel "-" fa-o !

Ca exemplu , "magazinbraila.ro" este mai agreabil decat "magazinbrailaieftin.com" pentru ca keywordurile sunt mai cautate in functie de cat de scurte si concentrate sunt .

In cazul titlului e alta poveste , acolo trebuie sa-ti pui doar vreo 2-3 cuvinte-keyword .

Edited by sandabot
Link to comment
Share on other sites

• Sintaxa caracterelor: lungimea numelui de domeniu este de asemenea important?. Numele de domenii cu o lungime mai mic? de 6 caractere sunt considerate mai valoroase, mai ales daca au o extensie popular? (.com, .net, .org, etc). Numele de domenii care con?in simbolul “-” sau cifre iîn loc de litere, sunt considerate a fi mai pu?in valoroase deoarece astfel de caractere nu sunt folosite de obicei de utilizatori.

Tocmai aici e nelamurirea.

Vad ca toti de aici recomandati fara cratima.

Eu am citit undeva, mai demult, cum ca din contra daca numele domeniului e format din doua sau mai multe cuvinte e bine sa pui intre ele cratima "-" fiindca utilizatorul cauta "cuvant1 cuvant2 cuvant3" iar motorul de cautare interpreteaza cratima "-" ca si spatiu, prin urmare daca ai numele domeniului gen "cuvant1-cuvant2-cuvant3" esti EXACT pe cautarea respectiva. In schimb, daca ai cuvant1cuvant2cuvant3 nu prea esti pe cautarea respectiva fiindca, contrar la ceea ce tocmai ai zis tu cu bold, utilizatorul nu cauta cuvintele legat ci cu spatiu si cratima este considerata spatiu de Google. Asa-i sau nu-i asa ?

Link to comment
Share on other sites

Am citit cate ceva despre SEO si nicaieri nu era recomandata varianta cu cratima "-" in alegerea numelui unui domeniu. Nu recomand un nume de domeniu format din mai mult de doua cuvinte.

www.filme-bune-romania.com (clar nu)

www.filmebuneromania.com (nu)

www.filmeromania. com ; www.filmebune. com (da)

Cum zicea si Gecko, eu as opta pentru ceva unic, care sa devina apoi un brand.

www.vidx. com (excelent)

Edited by greedy2009
Link to comment
Share on other sites

Eu consider ca nu e ok sa puneti cratime in numele domeniilor deoarece nu e profesional si nu e concis. Nu exista motive tehnice pentru a nu folosi cratime in numele de domenii insa din punct de vedere practic, nu prea au iesit rezultate satisfactoare. Ar trebui sa incepeti de acuma sa puneti nume de brand, un nume usor de retinut ( ex: Amazon, Bing, Altex, etc)

Sa nu credeti ca daca aveti un nume de brand, e greu de crescut site-ul respectiv mai ales ca acum, introducerea de cuvinte cheie in numele domeniu e nesemnificativa din cauza ca are o foarte mica autoritate SEO. Ca sa dau un exemplu, lucram la un site cu seriale online, ce avea in numele domeniului brandul, ce nu avea nici o legatura cu nisa. Dupa aproximativ o luna jumate am obtinut pozitia 4 pe [seriale online]. Deci.. o dovada ca se poate. Dar ce vorbesc eu aiurea, uite-te pe [camere foto]

Pozitia 1 : ShopMania (brand)

Pozitia 2 : Sigmanet (brand)

Pozitia 3 : Altex (brand)

www / non www

Atata timp cat functioneaza site-ul si pe www si pe non www nu e absolut nici o problema.

Edited by say3er.
Link to comment
Share on other sites

Dar ce vorbesc eu aiurea, uite-te pe [camere foto]

Pozitia 1 : ShopMania (brand)

Pozitia 2 : Sigmanet (brand)

Pozitia 3 : Altex (brand)

www / non www

Nu lua brandurile in calcul , astia investesc milioane de euro in publicitate online,scris,sticla,radio.

Realitatea tv a recunoscut anul trecut ca au investit 2 mil de euro numai in reclama Facebook .

Din cauza unei aplicatii ce incalca termenii lor ,Facebook s-a pisat pe ei , le-a luat cele 2 mil de euro si le-a inchis contul . O saptamana mai tarziu le-au redeschis contul , probabil in urma cumpararii de publicitate in valoare de alte milioane de euro .

Link to comment
Share on other sites

Nu lua brandurile in calcul , astia investesc milioane de euro in publicitate online,scris,sticla,radio.

Realitatea tv a recunoscut anul trecut ca au investit 2 mil de euro numai in reclama Facebook .

Din cauza unei aplicatii ce incalca termenii lor ,Facebook s-a pisat pe ei , le-a luat cele 2 mil de euro si le-a inchis contul . O saptamana mai tarziu le-au redeschis contul , probabil in urma cumpararii de publicitate in valoare de alte milioane de euro .

Eu vorbesc de Google in mod direct si de autoritatea pe care poti sa o ai pe cuvinte cheie principale cu un nume de brand simplu in domeniu.

Daca ai mentionat de Realitatea, asta e un lucru normal mai ales pe nisa aceasta de mass media.

E o nisa grea si este nevoie de o promovare uriasa ca sa ajungi pe locul 1 numai 1 .. :))

Edited by say3er.
Link to comment
Share on other sites

Este bine 11zz.ro . Unde 11 reprezinta un cuvant cheie . Iar zz poate fi caractere fara nici un inteles, sau un alt cuvant cheie .

In cazul 11zz.ro este posibil ca google sa il citeasca ca pe un cuvant impreuna. Si atunci nu vei avea nimic de castigat din punct de vedere seo .

Este bine si 11-zz.ro unde cratima ai spune lui google ca 11 este un cuvant iar zz un alt cuvant . Deci cratima tine locul de spatiu intre cuvinte.

Link to comment
Share on other sites

Exista extensii .com.ro destul de "nepopulare" la noi (asta daca vorbesti de romania) si destul de bine indexate (aici mai depinde de SEO)

Postarile pe retelele de socializare care contin linku-uri catre site sa fie trecute prin serviciul de short url pe care il are "gogu"

Si nu uita un lucru care ii place lu' "gogu" : cont pe google+

P.S. Eram sa uit: si locatia pe google maps (asta daca ai targeturi pe anumite orase)

Pentru mai multe detalii...contacteaza un "SEO-ist" :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...