Jump to content
CODEX

Bani online prin sistem de afiliere romanesc .

Recommended Posts

Studiind unpic piata online si posibilitatile de a face bani online, am observat ca daca iti faci un site targhetat pe America sau alte tari decat Romania in principiu rata de castig este mai mare. Si de ce? Pentru ca in alte tari se baga foarte multi bani in reclama si publicitate, fata de romania.

Poate ati auzit de ClickBank, si foarte multi din romania care zic, ca defapt e o teapa. Sa stiti ca nu e teapa trebuie doar sa stii cum sa iesi in fata cu siteul tau si cum sa vinzi produse, iar porfitul o sa fie pe masura daca esti un bun antreprenor si un bun vanzator.

In Romania un sistem care devine tot mai popular si din care incep sa iasa tot mai multi bani este 2Parale.ro

Ce este 2Parale ? O sa va explic simplu si pe intelesul tutror.

2Parale este un site care pune la dispozitie un director cu siteurile care au program de afiliere. Program de afiliere in care consa plata prin comisioane a vazarilor facute de tine. Adica, tu ai un site si pui o reclama pe siteul tau sau scrii un articol despre, dau un exemplu pantofi . Mergi pe 2Parale te inregistrezi iti inscrii siteul si cauti campanii cu siteuri care ofera comisioane daca tu vinzi pantofi.

In directorul de campanii la categoria Fashion o sa gasesti cu siguranta siteuri care ofera comsion pentru vanzarea pantofilor sa zic asa. Te inscrii in campania respectiva, si mai apoi pui la tine pe site reclama, sau link spre pantofii respectivi. Fiecare persoana care intra de la dvs. de pe site pe site-ul respectiv cu pantofi si cumpara pantoful obtineti un comsion de x% ( vezi acolo cat ofera fiecare ) si asa, avand un site bine facut si bine targhetat, si viztat puteti face vanzari si sa obtineti bani frumosi daca va implicati .

Tot ce trebuie sa faceti este sa studiati inainte siteul ca sa il intelegeti mai bine, sa cititi si sa va informati si cel mai important sa nu va dati batuti! Nu uitati sa cititi si acest articol -> pentru motivare

Acum aveti de urmat cativa pasi simplii de inceput

1. Creeati-va un cont pe 2Parale.ro

2. Va alegeti o campanie, ceva ce credeti ca puteti vinde, un produs cunoscut voua si care v-ar face placere sa dati explicatii despre el si de ce sa il cumpere cineva.

3. Va faceti un site - ori cumparati un domeniu ori puteti alegere varianta unui blog gratuit , pe blogspot sau wordpress.

4. Incepeti si scrieti pe site articole unice scrise de voi despre acele produse. Un articol unic scris de voi si nu copiat din alta parte valoreaza foarte mult in zilele noastre si doar asa veti putea iesi in fata cu siteul.

Link to comment
Share on other sites

2parale nu sunt cumva aia care ziceau ca nu isi platesc afiliatii pana nu isi primesc banii de la advertiser? Si dupa ce a iesit scandal pe tot internetul romanesc au dat-o la intors si au scos banii la interval ca sa iasa din cacat? Nu sunt aia care de curand au suspendat un afiliat care a zis ca evomag fura pentru ca dobitocii aia i-au tot modificat comisionul sub scuza unor defectiuni tehnice? Nu sunt tot aia care au suspendat un alt afiliat pentru ca a atras atentia asupra unui bug de pe marketonline.ro? Daca vreti sa fiti corecti evitati-i. Daca vreti sa ii ardeti bagati-va.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt foarte profi intr-adevar , dar mie mi-au facut plata .

Fac cam 100 lei pe luna din vreo 2-3 site-uri foarte slab promovate .

si mi-au dat inca 100lei bonus la prima cerere de plata.

Cu 100 de lei abia netul mi-l platesc, no offence dar nu poti sa iei pe cineva in serios cand acel cineva face 100lei pe luna.

Link to comment
Share on other sites

Explu de marketing afiliat, la zoso pe blog in articolul asta.

Mai erau unii cu Bursa de Reclama care plateau / click, cu un sistem de bannere rotate etc. Mi-am luat teapa de 100e intr-o luna de la ei si mi s-a acrit cu monetizarea pe Romania.

Vrei sa monetizezi pe Romania? Iei o nisa pe care te simti stapan. Articole unice si de calitate, in care-ti exprimi parerea pertinenta, fara reclame jegoase la produsele din nisa ta. Daca esti bun, vin firmele la tine pe mail si te platesc pentru bannere. Altfel, se moare din comisioane si cpc-uri etc.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu va recomand :

profitshare.ro Opresc 25% darile la stat + 30 pentru ei + ca au niste termeni si conditi foarte bune pentru ei

Altex afiliere Opresc 25% darile la stat + ca opresc afiliere cand ti-e lumea mai draga Reglementari Altex Afiliere privind campania Black Friday | Blog Altex Afiliere

A mai ramas 2parale care a fost implicat in cateva in 10 de scandaluri ba de respingere de comisioane, ba ca platesc comisioanele la jumatate, ba nu inregistreaza comisioanele de loc

Va recomand : afilierea amazon, ebay,

Link to comment
Share on other sites

Cum am mai spus am 2-3 site-uri la care n-am umblat de mult timp si sunt si slab promovate si imi vine 100 100 si ceva de lei pe luna .

Banii astia sunt asa pe langa altii, care vin si din alte sisteme.

Orientati-va sa aveti diversitate , sa va vina banii din mai multe parti. Daca cade un site, ai altul, daca iti cad alte site-uri sa ai altele .

Link to comment
Share on other sites

Cum am mai spus am 2-3 site-uri la care n-am umblat de mult timp si sunt si slab promovate si imi vine 100 100 si ceva de lei pe luna .

Banii astia sunt asa pe langa altii, care vin si din alte sisteme.

Orientati-va sa aveti diversitate , sa va vina banii din mai multe parti. Daca cade un site, ai altul, daca iti cad alte site-uri sa ai altele .

E rusinos ca te simti indreptatit sa dai sfaturi cand cu 2,3 site-uri scoti ~30$/luna din 3 site-uri, cand 100$/luna din afiliere pot sa ii fac si fara nici un site.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai investi putin timp ca sa iti creezi singur descrierile la produse, in cateva luni poate ca ai castiga minim 300-400 lei pe luna in loc de 100 de lei.

Domeniul dat exemplu de tine are content de seo spam si probabil o sa fie penalizat grav in google.

Linkurile de afiliat pe paginile tale te darama in serp chiar daca ai pus nofollow. Foloseste redirecturi catre linkul afiliat ca sa eviti penalizarile. Adauga macar pluginul Simple Url's in wordpressul tau si creeaza-ti singur redirecturile folosind si atributul nofollow in apelarea linkului. Solutia corecta e sa faci accesarea linkurilor prin metode 'necitibile' de google (functii javascript de ex).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...