Jump to content

Recommended Posts

Depinde ce vrei sa faci cu acele componente.

Vroiam s?-?i exprimi p?rerea în general , adic? ce folose?ti tu ?i de ce firm? e?ti mai mul?umit.

Cît despre ce vreau s? fac cu componentele, pu?in gaming ,în general s? programez ?i pentru design (dac? întelegi ce zic).

Procesor - intel

Placi video - nvidia

restul e cancan

La asta m? gîndeam ?i eu , dar ar merge s? pui o plac? video AMD (Radeon) cu un processor Intel. Sau ?ine de compatibilitatea cu placa de baz??

Edited by mihaix123
Link to comment
Share on other sites

Vroiam s?-?i exprimi p?rerea în general , adic? ce folose?ti tu ?i de ce firm? e?ti mai mul?umit.

Cît despre ce vreau s? fac cu componentele, pu?in gaming ,în general s? programez ?i pentru design (dac? întelegi ce zic).

La asta m? gîndeam ?i eu , dar ar merge s? pui o plac? video AMD (Radeon) cu un processor Intel. Sau ?ine de compatibilitatea cu placa de baz??

Stai, nu intelege gresit, nu are nicio treaba ce "firma" are placa video/baza/retea etc, conectorii trebuie sa se potriveasca, eu doar mi-am exprimat preferintele, am avut si AMD,Intel,nVidia,ATi, dar cum a zis si syntax, depinde la ce vrei sa folosesti sistemul....

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

In primul rand, sunt o multitudine de lucruri care trebuie luate in calcul, nu cumpara asa dupa ureche.

Daca vrei design(video/foto) poti sa iei in calcul un hexacore, care nu e recomandat in gaming. Daca vrei gaming, la fel. Merge un i5 sau seria fx. Depinde bugetul, depinde infrastructura. Tu ceri sfaturi pentru tine, nu general.

La bani, e mai bine amd, performanta insa e intel.

Acum, la placi video depinde ce monitor ai, cate ai, hd, fullhd, hdready. Depinde ce buget ai, daca vrei sli, daca vrei 256 biti pentru gaming, sau doar editari video. Nvidia merge pe gaming, un ati ar fi bun pe editari.

Eu inteleg ceea ce vrei tu sa ceri, doar ca nu ceri cum trebuie.

Link to comment
Share on other sites

@ kreplace_

Am pus întrebarea astfel , deoarece am vrut s? v?d ce folosi?i voi....

@ SynTAX

Am spus mai sus pentru ce vreau s?-mi iau componente noi.

Dac? vrei s?-?i dau date despre PC-ul meu , ca s? vezi ce se potrive?te, atunci f?-mi o list? cu ce ai nevoie ?i dac? nu te superi de unde culeg date despre pc-ul meu, ?tiu despre dxdiag ?i properties la my computer , dar poate ai nevoie ?i de altceva.

Edit: Bugetul îl am destul de mic , dac? se poate cele mai ieftine ?i cele mai recomandate.

@ H3xoR

Mul?umesc.

Link to comment
Share on other sites

AMD full ..toate calculatoarele si laptopurile care le-am avut au fost AMD. multumit de performanta, intretinere si temperaturi de functionare, mai ales modelele noi seria A sunt excelente. Intelul e ok dar scump pentru aceasi performanta ca AMD-ul. ATI si AMD au facut o treaba buna pana acuma.

Link to comment
Share on other sites

eu sunt dezamagit de amd.. pentru simplu fapt ca am pierdut o zi cu un laptop amd care trebuia sa imi dea video prin 15 metri de cablu VGA si nu stiam de ce nu merge.. mergea pana la 5 metri.. am schimbat laptopu cu unu intel si nu am avut probleme.

Plus de asta.. mereu am avut intel.. nu stiu de ce :))

Sent from my LG-E460 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Procesor: Intel

PV: AMD

VRAM: AMD Radeon R9 295X2 8GB 512 x2 bits

PROCESOR: Intel® CoreTM i7 4960X IvyBridge Extreme 3.6Ghz, 15MB, Socket 2011, Box

ON: Î?i recomand placa video AMD ?i procesor Intel :).

Man, cu astea bagi omu' in faliment. :))

Link to comment
Share on other sites

Nu-l bag în faliment.

Numai placa video cost? 7000 lei,cu procesoru deja î?i vinzi casa.

Sa nu exageram 1500$ nu sunt 7000 ron ..

Newegg.com - HIS H295LF8G4M Radeon R9 295x2 8GB 1024 (512 x 2)-Bit GDDR5 PCI Express 3.0 x16 HDCP Ready CrossFireX Support Video Card

Plm rascoliti topicuri vechi de zici ca nu aveti de lucru :| mai uitati-va si la data postari topicului ...

Link to comment
Share on other sites

Direct in sant.

Fara casa, da' cu PC marfa.

A? dori , dup? cum spune ?i titlul , s? ?tiu care dintre ace?ti 2 produc?tori , ofer? produse mai bune la fiecare component? aparte.

V? rog ca r?spunsul dvs. s? fie gen:

Proccesor-Intel
Placa Video-AMD

sau ceva de genul ?sta.

Mul?umesc anticipat.

Pentru ceva gaming si utilizarea de zi cu zi, e ok un i3 + o placa video 7850.

Depinde si de suma pe care esti dispus s-o dai.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ceva gaming si utilizarea de zi cu zi, e ok un i3 + o placa video 7850.

Depinde si de suma pe care esti dispus s-o dai.

Exact combinatia asta o am pe un laptop Lenovo G500 doar ca placa video e HD 8500 M si nu am reusit niciodata sa o fac sa mearga .

Nu intra nici s-o futi .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...