Jump to content
redlinesoft

Programe SEO

Recommended Posts

iarta-ma am gresit, incerc sa inteleg (lurez) algoritmul lor in ceea ce tine de Search Engine Optimization.

lucrez cu adsense si se fac destui bani, metoda e mai complicata dar sigura, si PPD nu ma intereseaza prea putini bani referali si alte complicatii. Adsense e cel mai ok.

Edited by TheTime
duplicat
Link to comment
Share on other sites

SEO inseamna o insiruire de tehnici, utilitare, trucuri si mai ales o buna cunoastere a pietei si nisei la care te raportezi. Pentru SEO ai nevoie de tot ce inseamna asta. Incepand de la programele free pana la cele mai scumpe. Trebuie sa intelegi ca probabil, mai ales in cazul afacerilor, sunt si altii care fac SEO pentru concurenta ta. Tu trebuie sa fi cu un pas inaintea lor tot timpul. Totusi, e important sa sti care cuvinte te intereseaza. Din punct de vedere al contentului e mult de vorbit. Am o pagina cu 4 randuri de text si este pe prima pagina dupa cel mai greu cuvant. Totusi contentul acesteia este foarte important. Hmmm... probabil ca o sa imi cumpar o camera sa fac tutorialele sa le si explic.

Link to comment
Share on other sites

Redline oare de ce am impresia ca esti incepator in SEO?

Cateva mici detalii care imi spun asta:

1. Google penalizeaza superlativele ("Cel mai, cea mai") -> un pro SEO nu prea o foloseste

2. Ai cumparat cele mai scumpe programe de SEO - Expresia asta, la fel ca cea mai de sus, nu pare sa apartina unui pro

3. Un pro in SEO stie cat de importante sunt drepturile de marca si autor -> Ma gandesc ca nu esti CEO si nici reprezentant al marcii Redline

Pt M4T3!:

- ce fel de site?

- ce continut are?

- catre ce pui link?

- mai functioneaza

Link to comment
Share on other sites

Un site pe primul loc se tine cu perseverenta in SEO. Odata la 2 luni google isi face update si probabil si imbunatateste serviciul de SEO. Il face mai greu, ei vor ca tu sa platest adwords. Dar nu il fac imposibil, bineinteles trebuie sa fie organic cineva pe prima pagina.

Ca sa ramana pe primul loc cu ca webmaster trebuie sa fi in primul rand informat de cerintele google. Apoi trebuie sa le indeplinesti dar nici sa nu neglijezi ce faceai inainte. Cum ziceam, e greu, pentru ca odata ajuns acolo sus, cei de sub tine daca sunt buni vor incerca sa te doboare. Nu stiu ce intelegi prin a cadea. Pe alte pagini sau, odata e pe 1 odata pe 3?

Si probabil ca iti cade din mai multe motive:

vechimea site-ului

contentul (cat la % e duplicat)

puterea ta ca webmaster (programe, informare, si updatarea datelor pe site)

autoritatea site-ului (unde este inscris si mai ales ce PR au paginile unde l-ai inscris)

Mai sunt multe.

Advertorialele... ce sa zic, un material scris pe nisa care te intereseaza cu un link catre tine. Cam demodat si vechi. GSA page Ranker face asta la o scara la care tu nu o sa o faci niciodata. Si poti sa pui diferite articole. Plus ca pune pe cuvintele care te intereseaz alink. Pune si in text si in semnatura si daca este loc si un comentariu. Advertorialele, din punctul meu de vedere sunt pierdere de timp.

Link to comment
Share on other sites

Site ul... nisa legala, pe un domeniu general, spre exemplu: servici(spalatorii auto, inchirieri auto, etc).

Continut unic, cateva pagini html de prezentare. Optimizare onpage ok, robots, sitemap.xml, alt la imagini, viteza ok, validat html, fara broken linkuri/continut duplicat, redirectare spre www, toate cele. De ce nu urca? Un posibil raspuns ar fi: backlinkurile din trecut, alte raspunsuri?

-pun link doar spre homepage, doar de pe homepage ul unui site din aceeasi nisa. De ce cade? Aici nu am gasit niciun posibil raspuns.

Link to comment
Share on other sites

Este o poveste veche despre un investitor de imobiliare din state care dupa ce si-a scarpinat nuca s-a gandit sa ia toate domeniile relevante imobiliarelor disponibile (monopol pe bani putini).

Dupa ce a terminat de investit a ajuns mai rau decat la inceput. Google penalizeaza sa ai mai multe site-uri pe aceeasi nisa si bazandu-ma pe exemplul tau: "metode de spalat masina" bate foarte asemanator cu "accesorii de detailing auto". -> E robot pana la urma

Odata ce ai primit flag in google e greu sa recuperezi.

Link to comment
Share on other sites

da asa e, e un robot care iti intra pe site si face mii de legaturi. Dar totusi, cauta un cuvant care are cele mai multe search-uri lunare si axeaza-te pe el. Maxim 3 dar trebuie sa fi atent sa nu scapi matza din sac. Cand vezi o schimbare, o cadere, gandeste-te ce ai facut ca sa scada, odata ce ajunge sus, nu cade ca asa vrea google, tu nu faci ceva bine, ai fortat undeva, ai sters ceva. Ai grija sa nu iei flag de la google. Astept un PM de la tine cu site-ul si cuvintele care te intereseaza.

Link to comment
Share on other sites

Parca as citi un tutorial pentru incepatori despre ce inseamna seo. Dar in acelasi timp nu vad aici nimic util si cu reala valoare care sa ma ajute sa imi ridic site-ul.

P.S. - @redlinesoft nu stiu ce intelegi tu prin advertorial, dar Google il interpreteaza ca si cum ar fi un link natural si te puncteaza ca atare. Botii nu fac diferenta intre articole normale si articole platite.

Link to comment
Share on other sites

poi ai dreptate, suntem ca incepatorii, dar vorbim, nu inseamna ca suntem incepatori. Probabil sunt si incepatori si daca ar fi sa faca cineva sau eu tutoriale SEO as incepe cu sfaturi pentru incepatori. Ca probabil sunt multi interesati de asta. Si eu sper sa vorbim despre cum ai putea ridica un site, dar multi pun altfel de intrebari si o sa vorbim si despre asta pentru ca si eu sunt interesat de metode care nu le stiu.

Poi advertorial epntru mine este acel material scris pe o nisa care te intereseaza, pus pe un site diferit de al tau bineinteles si cu un link pe un cuvant care te intereseaza catre site-ul tau.

Link to comment
Share on other sites

mda... poi la mine la londra e 8 deci tot mi-am dat eu seama de ceva, te ajuta sa sti logic vorbind, nu stiu explicatia stiintifica care probabil o sti tu, pentru ca sa iti imbunatatesti continutul, sa scoti ceea ce crezi ca te-ar dezavantaja. Plus sa faci ulterioarele modificari care sa te ajute.

Explicatia ta?

apropo, eu observ sambata noaptea spre duminica se intampla schimbari majore tot timpul.

Edited by Usr6
2xpost
Link to comment
Share on other sites

Incearca sa iti editezi postul daca vrei sa adaugi ceva nou pentru a evita sa faci double post (care este penalizat cu warn).

E simplu. Daca stii cand se face verificarea manuala poti indeparta pentru scurt timp tot ceea ce contravine cu regulile Google si eviti penalizarile (backlinks ascunse, content ascuns etc).

Citeste te rog cum se numeste rubrica unde ai deschis topicul. Este Black SEO & Monetizare. Discutiile despre definitia seo si metode arhicunoscute de peste 10 ani nu isi au rostul aici unde majoritatea dintre noi avem deja resursele necesare pentru a ranka #1 folosind tehnici black.

Orice tip de ajutor in alte chestiuni seo related este binevenit.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...