Jump to content
Reminds123

Ce parere aveti?

Recommended Posts

In luna iulie a acestui an, mai multe ATM-uri au fost vandalizate pentru a fi golite de bani, metoda fiind necunoscuta la acea vreme. Dupa ce mai multe banci au crescut securitatea bancomatelor s-a putut elucida misterul: hotii forteaza fanta pentru card, incercand sa introduca un stick de memorie pe care se afla un virus care face ATM-ul sa fie "darnic", golindu-se de bani.

Sursa: Au furat toti banii din bancomat cu un stick de memorie in numai 3 minute. Ce continea dispozitivul - www.yoda.ro

Ce virus putea sa aiba?

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
@Gushterul:

Ba eu te rog sa dai detalii! Daca stii ceva inseamna ca ai si metodele. Altfel:

ATMs running Windows XP robbed with infected USB sticks – yes, most ATMs still run Windows | ExtremeTech

Who’s Still Robbing ATMs with USB Sticks? | Threat Level | WIRED

Foloseste-te de google, cateodata te poate scoate din cacatul in care te-ai bagat singur.

Nu stiu sigur cate atm-uri folosesc windows xp, dar daca as fi director de banca mi-as da demisia a doua zi.

Link to comment
Share on other sites

@Gushterul:

Ba eu te rog sa dai detalii! Daca stii ceva inseamna ca ai si metodele.

Inteleg ca probabil nu stii ce e ala CCC si n-ai fost pe faza la acea vreme, dar tinand cont ca ti-am dat un hint, macar pe Google sa cautam, sau vrei mura in gura?

Windows XP am vazut acum cateva saptamani la un bancomat, deci...

Nu cred ca incalc regulile daca postez urmatorul filmulet:

Oricum faptul ca stiu, nu inseamna ca si practic asa ceva. Ca sa fiu mai precis eu nu ma ocup/nu m-am ocupat de carding. Doar ca imi place sa fiu la zi cu tot ce misca mereu...

Link to comment
Share on other sites

Inteleg ca probabil nu stii ce e ala CCC si n-ai fost pe faza la acea vreme, dar tinand cont ca ti-am dat un hint, macar pe Google sa cautam, sau vrei mura in gura?

Windows XP am vazut acum cateva saptamani la un bancomat, deci...

Nu cred ca incalc regulile daca postez urmatorul filmulet:

Oricum faptul ca stiu, nu inseamna ca si practic asa ceva. Ca sa fiu mai precis eu nu ma ocup/nu m-am ocupat de carding. Doar ca imi place sa fiu la zi cu tot ce misca mereu...

OK. Deci este posibil si s-a intamplat de cateva ori probabil. Dar nu e mai simplu daca scoti bancomatul din perete, il urci in masina si-l spargi linistit undeva la loc sigur? In cazul asta chiar nu te intereseaza ce os are pe el. Metoda asta a fost aplicata de multe ori. Toata lumea stie.

In rest e abureala:

S-a facut atata valva in ultimul timp, ca majoritatea atm-urilor merg cu xp si sunt ultravulnerabile, de parca cei de la microsoft ar pompa masiv bani in propaganda asta, in speranta ca se vor alege cu contracte de la chitrele de banci si probabil ar mai vinde cateva copii ale cvazifalimentarului windows 8. Multe stiri ca la protv. Duci de nas poporu' cu televizoru'. Eu pe asta o cred.

Pentru faptul ca stii - nu am incercat sa te acuz de nimic. Nici nu am vreun interes. M-ati inteles gresit. Imi cer scuze daca m-am exprimat gresit!

Edited by fusername
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...