Jump to content
grodt

Infiintare magazin online, am nevoie de pareri, sugestii de la oameni din domeniu

Recommended Posts

Salutare!

Dupa cateva luni de munca pe afara as vrea sa fac un magazin online si nu imi permit un esec. Vreau sa fac un magazin care sa ofere o gama cat mai larga de produse dar pentru inceput trebuie sa vand ceea ce se cauta mai mult pe internet.

Stiu ca sunt multe magazine online dar eu vreau ceva diferit, vreau o afacere care sa ofere pana la 50% din profit angajatilor.

Trebuie sa incep cu produsele mai cautate si de pe urma carora sa scot ceva profit pentru ca la inceput voi lucra singur, in functie de venituri si volumul de munca voi angaja oameni noi.

Livrarea as prefera sa o fac prin curierat rapid in tara si cu bicicleta sau masina in Bucuresti, in functie de greutatea produselor, volum...

Deci cu ce credeti ca ar trebui sa incep si de ce?

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

Dupa cateva luni de munca pe afara as vrea sa fac un magazin online si nu imi permit un esec. Vreau sa fac un magazin care sa ofere o gama cat mai larga de produse dar pentru inceput trebuie sa vand ceea ce se cauta mai mult pe internet.

Stiu ca sunt multe magazine online dar eu vreau ceva diferit, vreau o afacere care sa ofere pana la 50% din profit angajatilor.

Trebuie sa incep cu produsele mai cautate si de pe urma carora sa scot ceva profit pentru ca la inceput voi lucra singur, in functie de venituri si volumul de munca voi angaja oameni noi.

Livrarea as prefera sa o fac prin curierat rapid in tara si cu bicicleta sau masina in Bucuresti, in functie de greutatea produselor, volum...

Deci cu ce credeti ca ar trebui sa incep si de ce?

Sunt multi care au idei si nu au bani si asteapta momentul oportun, deci nu cred ca iti va vinde nimeni niciun pont bun, cel putin eu nu as face-o. Dar ca sa fiu si pe topic, incearca sa aduci telefoane.

Link to comment
Share on other sites

esti constient ca indiferent ce ai vinde, 80% din castig trebuie sa il bagi in marketing, cel putin la inceput pana aude lumea de tine si devii cunoscut? lasa deoparte cei 50% pentru angajati, in primul an ai nevoie de marketing si oameni buni pe vanzari online (agenti), altfel afacerea ta va fi doar in pierdere. de asemenea, o sa ai nevoie si de programator bun care sa se ocupe de site + un om care sa se ocupe de produse (sa adauge produsele, textele seo la produse, imagini, aranjari, bibiliri)

putem vb mai multe despre asta pe pm daca vrei, am destula experienta cu clientii care au inceput pe online.

Nu iti pot spune ce sa vinzi, dar iti pot da consultanta legata de marketing (cum si cand sa vinzi) si administrare

Link to comment
Share on other sites

ai putea incepe cu o nisa, ceva ce se cauta, nu expira, nu trebuie garantie, etc.De exemplu, eu am cumparat acum cateva zile, ceva creme cosmetice, sa-i trimit la sora mea, care este undeva prin UE, si am ramas cu gura cascata, la ce magazin online urat au aia, si livreaza doar cu posta romana.Uitati-va si voi, ati vazut site/magazin mai urat? Glycon, Produse Antiacnee, Produse Antirid

Ai putea identifica dinastia, producatori, si sa revinzi produse de genul asta, excelente calitativ, insa relativ putin cunoscute, la niste preturi mai "europene"!

Link to comment
Share on other sites

BuyInCoins.com - Shopping with Unbeatable Price, Just Buy in Coins eu am luat de aici multe...e cel mai ieftin site chinez din toate site-urile cele mai cunoscute....poti sa cauti si tu un anumit produs pe alt site sa te convingi..sau pe magazinele romanesti... e de incredere nu am avut probleme niciodata... nu stiu cum e in romania cu plata la vama...aici in spania nu mi s-a cerut niciodata nimic pe langa ceea ce am platit
Link to comment
Share on other sites

o idee ar fi sa iti faci un site cu telefoane in care sa vinzi telefoanele cu preturi mai mici cu 20-30-50 %.

sunt pe aici in Italia cateva si au un succes enorm de mare.

inca nu am inteles de unde le iau cu preturi mici ca sa le vanda cu 20-30% mai putin. ma gandesc ca direct de la producator sau in stock.

ar trebui sa ai produse noi si care sunt cautate.

in plus accesorii care nu se gasesc in magazinele fizice ar fi o idee:cover,cabluri,folii de potectie si altele.

parerea mea

Link to comment
Share on other sites

Deci cu ce credeti ca ar trebui sa incep si de ce?

Nu iti permiti sa dai kiks dar mergi pe mana altuia. Daca nu ai nimic in cap ce sa faci cu banii aia , crezi ca ii inmultesti? Wholesale(-)dress.net, alegi Germany ca factory si prinzi pantaloni scurti la 0,25$ de ex . La 0,30$ ai vreo 7 inele GF.Oricum nu faci nici un ban daca nu ai tu nimic in cap si cauti idee. Te pisi pe ei bani , ca multi merg pe afara si fac 8k. Daca tu nu ai idei , te pisi pe ei bani ,mai degraba ii bagi la CEC.

//danger2u o idee ar fi sa iti faci un site cu telefoane in care sa vinzi telefoanele cu preturi mai mici cu 20-30-50 %.

Si sunt si originale telefoanele alea , nu ? Asa ai la 65 euro ´´ quad proc 2gb ram´´.Daca tu stii magainele alea cu 20% sau 30% nu mai zic 50% , Reebok iti cumpara sute sau cat stoc au aia.

Edited by quadxenon
Link to comment
Share on other sites

Deci cu ce credeti ca ar trebui sa incep si de ce?

Nu iti permiti sa dai kiks dar mergi pe mana altuia. Daca nu ai nimic in cap ce sa faci cu banii aia , crezi ca ii inmultesti? Wholesale(-)dress.net, alegi Germany ca factory si prinzi pantaloni scurti la 0,25$ de ex . La 0,30$ ai vreo 7 inele GF.Oricum nu faci nici un ban daca nu ai tu nimic in cap si cauti idee. Te pisi pe ei bani , ca multi merg pe afara si fac 8k. Daca tu nu ai idei , te pisi pe ei bani ,mai degraba ii bagi la CEC.

//danger2u o idee ar fi sa iti faci un site cu telefoane in care sa vinzi telefoanele cu preturi mai mici cu 20-30-50 %.

Si sunt si originale telefoanele alea , nu ? Asa ai la 65 euro ´´ quad proc 2gb ram´´.Daca tu stii magainele alea cu 20% sau 30% nu mai zic 50% , Reebok iti cumpara sute sau cat stoc au aia.

sunt originale

cele cu garanzia Europa sunt vandute cu 20-30 la suta mai putin

cele cu garantie Italia sunt cu 10-15 %

am cumparat de la ei ,stiu ce vorbesc

Link to comment
Share on other sites

sunt originale

cele cu garanzia Europa sunt vandute cu 20-30 la suta mai putin

cele cu garantie Italia sunt cu 10-15 %

am cumparat de la ei ,stiu ce vorbesc

Danger2u, fac aia livrari si in alta tara? Daca da sau nu, tot dami site-urile alea sa vad si eu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...