Jump to content
TYJ

Nelamurire despre cum fac unii bani FOARTE MULTI cu miei

Recommended Posts

Salut.

De curand am vazut cum o persoana a cumparat 1000 miei dintr-o comuna. A platit cu cash suma de 1.3 miliarde (o caramida de 500 RON). Persoana respectiva era un om destul de neingrijit, nespalat, dar totusi a dat banii aia.

Stie cineva unde ii duce? Cat poate lua pe 1kg in viu? Tin sa precizez ca el a dat 8.5 RON pe KG in viu, dar am tot stat si m-am gandit care este pontul... Presupun ca e o afacere destul de profitabila daca cineva isi permite sa dea atatia bani.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

A platit cu cash suma de 1.3 miliarde (o caramida de 500 RON). Persoana respectiva era un om destul de neingrijit, nespalat, dar totusi a dat banii aia.

Nu mai amestecati RON cu ROL in aceeasi fraza. Este stresant si stupid.

Deci a platit 130.000 in bancnote de 500.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

De curand am vazut cum o persoana a cumparat 1000 miei dintr-o comuna. A platit cu cash suma de 1.3 miliarde (o caramida de 500 RON). Persoana respectiva era un om destul de neingrijit, nespalat, dar totusi a dat banii aia.

Stie cineva unde ii duce? Cat poate lua pe 1kg in viu? Tin sa precizez ca el a dat 8.5 RON pe KG in viu, dar am tot stat si m-am gandit care este pontul... Presupun ca e o afacere destul de profitabila daca cineva isi permite sa dea atatia bani.

Ai exporta la arabi.Obtine minim 6 $ /kg, deci aproape dublezi investitia.(ai ceva cheltuieli de transport, si licente/certificate sanitare de export).

Link to comment
Share on other sites

Nu mai amestecati RON cu ROL in aceeasi fraza. Este stresant si stupid.

Deci a platit 130.000 in bancnote de 500.

Nu mai fii asa fixist. Daca esti baiat destept, faci lejer conversia in cap :D. Asteapta sa intre si euro la noi, sa vezi atunci :)

Se castiga foarte mult din oi, atat ca si pret per kg de carne, cat si ca lapte, branza, dar mai ales din fondurile pe care le poti primi.

Eu votez sa se deschida macar post liceala de cioban daca nu facultate.

Link to comment
Share on other sites

Nu ai vazut cat a fost kg de miel acuma de paste? :)) La mine in Oradea a ajuns si la 30-35 de lei frate :)).

Vorbesc de KG in viu

Ma gandesc ca topicul asta trebuia sa fie la fun stuff nu?

Felicitari; ai reusit sa ajungi la 94 posturi.

Ai exporta la arabi.Obtine minim 6 $ /kg, deci aproape dublezi investitia.(ai ceva cheltuieli de transport, si licente/certificate sanitare de export).

Cum la arabi? Ai idee unde? Presupun ca se exporta cu vaporul.. Ai mai multe detalii?

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Vorbesc de KG in viu

Felicitari; ai reusit sa ajungi la 94 posturi.

Cum la arabi? Ai idee unde? Presupun ca se exporta cu vaporul.. Ai mai multe detalii?

Sper sa primesc un reply in care sa ne spui ca ai glumit.

Tu vrei sa faci afaceri cu arabii sfatuindu-te pe rstforums? Nu acum la bune. SERIOS? Ai idee cat valoreaza spaga in Romania? Iti spun eu, cel putin 70% din profitul tau. Si aia data unde trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Sper sa primesc un reply in care sa ne spui ca ai glumit.

Tu vrei sa faci afaceri cu arabii sfatuindu-te pe rstforums? Nu acum la bune. SERIOS? Ai idee cat valoreaza spaga in Romania? Iti spun eu, cel putin 70% din profitul tau. Si aia data unde trebuie.

Atat timp cat regulamentul nu-mi interzice sa cer sfaturi, nu vad de ce nu as face-o aici pe forum.

Nu inteleg rostul raspunsului tau. Vrei sa te implici si sa raspunzi pe subiect sau lasa-ma. Ca tine sunt foarte multi aici pe forum; foarte multi care din fericire nu sunt online la ora asta ca erau `nspe mii de astfel de posturi ca ale tale.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Atat timp cat regulamentul nu-mi interzice sa cer sfaturi, nu vad de ce nu as face-o aici pe forum.

Nu inteleg rostul raspunsului tau. Vrei sa te implici si sa raspunzi pe subiect sau lasa-ma. Ca tine sunt foarte multi aici pe forum; foarte multi care din fericire nu sunt online la ora asta ca erau `nspe mii de astfel de posturi ca ale tale.

Ai dreptate. In tot ceea ce zici. Dar nu imi este clar un lucru: ai peste un miliard si ceri sfaturi pe un forum?

Sper sa nu ma intelegi gresit, dar de pe forumuri in proportie de 90% iei sfaturi pe ureche. Daca noi aveam ceva in cap, care este profit 100%, o faceam noi. Inca odata, nu ma intelege gresit, sper sa-ti reuseasca.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate. In tot ceea ce zici. Dar nu imi este clar un lucru: ai peste un miliard si ceri sfaturi pe un forum?

Sper sa nu ma intelegi gresit, dar de pe forumuri in proportie de 90% iei sfaturi pe ureche. Daca noi aveam ceva in cap, care este profit 100%, o faceam noi. Inca odata, nu ma intelege gresit, sper sa-ti reuseasca.

Nu am zis ca am eu banii astia.

Eu am vrut sa stiu doar unde ajung mieii cumparati de la ciobani la un pret de nimic (8 - 8.5 ron).

Am prins ideea cu "export la arabi" doar. M-ar interesa mai multe detalii, iar cine cunoaste sau a mai auzit cate ceva ar fi super sa spuna.

In ziua de azi lumea ar face oric pt bani si mi s-a parut o chestie interesanta, de aceea am cerut niste sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Nu am zis ca am eu banii astia.

Eu am vrut sa stiu doar unde ajung mieii cumparati de la ciobani la un pret de nimic (8 - 8.5 ron).

Am prins ideea cu "export la arabi" doar. M-ar interesa mai multe detalii, iar cine cunoaste sau a mai auzit cate ceva ar fi super sa spuna.

In ziua de azi lumea ar face oric pt bani si mi s-a parut o chestie interesanta, de aceea am cerut niste sfaturi.

Cu arabii nu ma pricep.

Stiu pe cineva care a cumparat acum ceva ani cam 800 de exemplare, acum avand peste 2000. Are angajati cativa ciobani, foarte, foarte multe hectare de pamant, cateva masini de teren si pasiune. Trebuie sa te gandesti ca daca ii cumperi acum, nu vei scoate profit in urmatorii 2-3 ani. Este o afacere de durata.

Link to comment
Share on other sites

Cum la arabi? Ai idee unde? Presupun ca se exporta cu vaporul.. Ai mai multe detalii?

Sunt peste tot , unu e la Tandarei /Ialomita.

Ideal e sa vinzi in port dar ajungi greu acolo.

Am fost in bransa asta ca transportator cu cateva masini acum ceva vreme si din ce am inteles banii ies din apa. Mai exact le baga apa cu japca pe gat la oi(cu un furtun) ,cu 30 min inainte sa le predea la arab , o oaie haleste 4-5 l de apa cu japca .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...