Jump to content
H3xoR

chirie vs cămin

Recommended Posts

Dup? cum spune ?i titlul, a? vrea s? aflu p?rerea celor care au stat/sta?i în aceste locuri pe durata studen?iei.

Unde crede?i c? este mai bine/frumos/pl?cut/distractiv/etc. s? sta?i?

Care sunt avantajele ?i dezavantajele locului respectiv?

Ce chestii nu v-au pl?cut/v? plac ?i a?i vrea s? le schimba?i?

Dac? se poate s? fi?i cât mai "on-topic" a? aprecia enorm. Mul?umesc în avans :D!

Link to comment
Share on other sites

Depinde mult de facultate. Sunt facultati mai usoare si atunci poti sta lejer in camin. Acolo tentatiile sunt mai mari, chefuri zilnic, nopti nedormite, galagie, colegi multi, oameni ciudati, fel si fel de persoane.

Am ales chiria si tot asta as face o inca o data( am stat 1 an de zile si in camin, apoi vreo 5 in chirie). Poti foarte bine sa mergi cand vrei sa petreci la prietenii tai in camine, cu o sticla de vodca esti prietenul lor mereu. Avantajul chiriei- ai libertate, ai liniste, mergi cu fete acasa la tine, sex, alea alea, nu depinzi de nimeni, nu te bate nimeni la cap.

Poti sa ti iei o chirie aproape de camine si poti petrece non stop.

Totul tine in schimb de facultate!!! Daca ai de invatat ff mult nu alege caminul, ca o sa te pierzi pe drum.

Edit: Igiena in camine e destul de precara, cunosc multi prieteni care mergeau la wc urile din iulius mall =)) De cele mai multe ori, colegii sunt de la facultati diferite, programe diferite, mereu e agitatie.

Te respecti, platesti-> chirie.

Dup? cum spune ?i titlul, a? vrea s? aflu p?rerea celor care au stat/sta?i în aceste locuri pe durata studen?iei.

Unde crede?i c? este mai bine/frumos/pl?cut/distractiv/etc. s? sta?i?

Care sunt avantajele ?i dezavantajele locului respectiv?

Ce chestii nu v-au pl?cut/v? plac ?i a?i vrea s? le schimba?i?

Dac? se poate s? fi?i cât mai "on-topic" a? aprecia enorm. Mul?umesc în avans :D!

Edited by M4T3!
Link to comment
Share on other sites

Eu stau acum intr-un camin. Acestea sunt mai ieftine, de obicei, ca si apartamentele de inchiriat. Avantajul caminului este faptul ca esti alturi de colegi si poti oricand iesii la o bere sau sa lucrezi la un proiect. Dezavantajul este ca, in unele situatii, ai sansa de a sta in aceiasi camera cu mai multe persoane, care au, adesea, un program mult diferit de al tau; cunosc colegi care locuiau in aceiasi camera cu studenti de la facultatea de constructii. Practic, nu puteau sa invete decat in sala de lectura, care era in cea mai mare parte a timpului ocupata de studenti care se confruntau cu aceiasi problema.

Un alt dezavantaj ar fi si unul legat de igiena. In camine baile sunt folosite de mai multe persoane. La UPT, in complex, sunt doua bai la fiecare palier. Se pot ivi momente in care trebuie sa astepti cand esti in interziere la un examen din cauza ca cineva este inaintea ta.

Daca inchiriezi un apartament nu vei mai avea problemele de mai sus, insa nu vei mai putea pastra o legatura directa cu colegii la fel de usor. Un apartament langa complex este cea mai convenabila alternativa.

Edited by Ganav
Link to comment
Share on other sites

Daca iti place viata, in camin e locul tau. Oricum toata lumea invata in sesiunea si atunci cu un pet de bere aproape. Depinde si ce colegi de camera vei avea. Desigur, poti trage niste sfori sa stai cu cine vrei tu in camera. Daca ai prea multi bani si vrei sa inveti, la chirie e ok.

Link to comment
Share on other sites

Alege chiria. La camin este aparent mai ieftin, dar pana la urma tot la banii aia ajungi pentru ca la camin consumi mult mai mult.

Pe langa asta, la camin ai intimitate 0. Nu mai vorbim de liniste si de curatenia din camera (nu din afara ei). Singurele avantaje ale caminul ar fi ca ai acces la mai multe materiale pentru facultate si iti mai si faci cateva cunostinte.

Depinde si de felul tau de a fi si cum ai de gand sa-ti petreci anii de studentie.

Edited by Wav3
Link to comment
Share on other sites

Depinde de media pe care o ai, o medie bun? i?i aduce un loc într-un c?min mai bun. Ai grij? dac? i?i faci grupare cu al?i colegi ?i ei au media mai mic?, reparti?ia în c?min se face dup? media grupului, a?a c? dac? tu ai 9 ?i altu 6, media 7.50 ?i cam greu g?se?ti loc în c?min bun.

Cât despre via?a în c?min ar fi multe de zis. În primul rând programul t?u ?i al colegilor va fi aproape sigur diferit. Eu stau în complex UPT, cu înc? 4 în camer?, to?i, la 4 facult??i diferite. De la ora 8 diminea?a pân? la 8 seara se vine ?i se pleac? la facultate. Lini?te, depinde de colegi dac? o s? ai, dar în niciun caz s? vrei s? dormi de la ora 9 seara, cel pu?in 11 ?i asta dac? ai colegi de treab?. S? înve?i în camer? nu prea ai cum, oricând unul se treze?te s? se uite la un film, altu s? ?i-o sune pe m?sa etc, iar tu cu bun sim? nu o s? te iei în gura cu ei, mai ales dac? e?ti singur între necunoscu?i.

A?a eram ?i eu anul trecut, nu vroiam c?min. Am c?utat împreun? cu 2 colegi chirie, nu am g?sit sau pre?ul era prea mare, iar pân? la urma am r?mas la c?min. Eram 3 grupa?i ce se putea întâmpla... Am nimerit cu al?ii doi din acela?i ora?, doar de la alt liceu, pe care ii cuno?team. Când i?i faci confirmarea po?i s?-?i alegi camera în care sa stai.

Intimitatea, da, e cam 0, dar cum programul o sa fie diferit între colegi o s? g?se?ti 1-2 ore libere în camer?, sau la sfâr?it de s?pt?mân? unii vor pleca de joi seara.

Ca pre? este mult mai bine ca la o chirie, anul ?sta am pl?tit 95 RON pe luna + 70 la începutul anului pentru internet ?i TV.

B?ile, la mine în c?min, sunt câte una pe palier, dar femeile de serviciu î?i fac treaba foarte bine, rar vezi jeg prin baie, mai mult în week-end când nu lucreaz? ?i g?se?ti numa borâturi prin baie :)

Dac? ar fi sa aleg din nou intre chirie ?i c?min as alege c?minul f?r? s? m? gândesc ?i nu sunt un om petrec?re? sau ceva de genul, dar experienta e foarte frumoasa, s? sim?i pe pielea ta cum e s? te ui?i miercuri seara în frigider ?i s? nu ai nimic de mâncat, iar banii, foarte putini, cât s? te întorci acas? :)

Despre chirie nu pot s?-?i zic nimic, nu am nicio experien??.

Edited by lutulik
Link to comment
Share on other sites

Eu am stat in primul an la apartament, iar din anul 2 pana in anul 4 la camin.

Nu am sa stau sa justific de ce, dar la camin e de 10 ori mai frumos decat la apartament.

Trebuie doar sa stii cand sa te abtii de la anumite lucruri si cu ce fel de persoane iti faci anturajul.

Incearca sa iti faci un grup de prieteni din persoane care invata bine la facultate, vei avea numai de castigat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...