Jump to content
ZeroDoi

Categorie Donatii

Crezi ca ar fi utila o asfel de categorie pe forum ?  

116 members have voted

  1. 1. Crezi ca ar fi utila o asfel de categorie pe forum ?



Recommended Posts

Sunt de acord cat timp acolo vor posta doar oamenii care au lucruri de dat. Nu accept sa mai vad pe forum oameni care cer $1 sau un laptop ca sa termine facultatea.

Pai o sa fie doar pentru cei care au ceva de OFERIT pentru cereri avem deja o categorie :)https://rstforums.com/forum/cereri-numai-aici.rst

Eventual sa poata avea acces la categorie doar useri inregistrati, oricum cei care au chestii de donat ar fi frumos sa le doneze celor care au ceva activitate pe forum, nu la toti carnatii cu 3 postari pe forum care apoi o sa posteze produsele pe OLX, ca sigur o sa sa inregistreze lumea pe forum doar ca sa aibe acces la categoria aia si spera sa prinda si ei ceva moca.

Ideea in principal e buna, dar daca de exemplu eu am un monitor care nu il mai vreau, si vreau sa il donez, cel care il primeste macar sa plateasca taxele de transport. E doar un exemplu, nu am nimic de donat momentan.

Fiecare e liber sa aleaga daca plateste el transporul sau nu :). Ca fapt divers iti poti face cont pe tocmai@ postezi acolo produsul si apoi il trimiti GRATIS prin fan courier.

Ai 5 transporturi gratuite pe luna la tocmai@

Deci sa rezolvat si cu transportul

Edited by ZeroDoi
Link to comment
Share on other sites

ar fi frumos sa le doneze celor care au ceva activitate pe forum, nu la toti carnatii cu 3 postari pe forum care apoi o sa posteze produsele pe OLX, ca sigur o sa sa inregistreze lumea pe forum doar ca sa aibe acces la categoria aia si spera sa prinda si ei ceva moca.

aici nu sunt de acord cu tine..si cei care se vor inregistra pe forum special pentru aceasta gategorie poate chiar au nevoie de produsul respectiv..stai linistit ca nu o sa vezi donatii de vreun S4 sau vreun Iphone,n-o sa ti-o ia nimeni inainte daca aici bati pontu.

Si se posteaza doar cine are ceva de oferit..fara cerseala! Care a cersit a luat block

Edited by hitlerr
Link to comment
Share on other sites

Sunt atatea si atatea case de copii care habar nu au cum arata un calculator si cum se aprinde, daca chiar vrea cineva sa doneze, mai bine va adunati pana faceti un calculator intreg din N bucati si va duceti singuri cu el acolo. E doar un exemplu, sunt o gramada de locuri unde puteti dona ceva si stiti ca e folositor cui il primeste.

Link to comment
Share on other sites

Am votat da pentru motivele date de voi ma sus.

Dar daca stau sa ma gandesc mai bine,RST e forum de securitate it.Una din ideile fundamentale ale securitatii online e anonimitatea.Dup-aia v-aud cu topicuri "A gasit mama un cacat in cutia postala insotit de un bilet de amenintare.Ce pot face?"

Link to comment
Share on other sites

Am votat da pentru motivele date de voi ma sus.

Dar daca stau sa ma gandesc mai bine,RST e forum de securitate it.Una din ideile fundamentale ale securitatii online e anonimitatea.Dup-aia v-aud cu topicuri "A gasit mama un cacat in cutia postala insotit de un bilet de amenintare.Ce pot face?"

Ai dreptate, dar atat timp cat stai in banca ta si nu faci prostii pe internet nu are de ce sa iti fie frica sau sa te ascunzi.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie de pus totusi niste exemple de ce ai putea dona, tip de aparatura, caiete nefolosite, chestii de gen, pentru ca altfel vor aparea anunturi tare luate in gluma.

Pentru anunturi gen "Donez hartie igienica la mana a II-a." cred ca oricine s-ar astepta sa primeasca ban permanent fara drept de apel. Deci nu pare a fi nevoie nici de vreo lista.

Link to comment
Share on other sites

Pana faceti voi cateoria, am eu de dat niste RAM; doua placute de 2 GB, DDR III, 1333 MHz, Zeppelin.

Cine le vrea, sa dea un semn pe PM. Platiti transportul daca nu va convine prin posta.

Fara nonameri si personalitati de cacat.

Aia nu e donatie.Dai cui vrei tu si sa aiba n posturi.Vrei sa donezi , faci la fel ca aia care nu vor sa mearga la biserica.Vezi pe careva care are nevoie si ii dai.

Fara nonameri si personalitati de cacat.

.Really ? Stiu ca esti vech,i dar aia ce fel de donatie e?Zi ca dai la prieteni sau oameni cu posturi peste 200.Sa ma ierte aia care-s credinciosi , nu cred in nici un spirit de ala ce se termina in zeu, aduceam tigari cu ei acu cativa ani din Ucraina,dar daca revin la subiect , daca ai ceva de donat,pai gasesti, nu iti trebuie 200 posturi sau 4 ani vechime.
Link to comment
Share on other sites

Diferenta e ca daca donezi ceva face 2 face poti sa iti faci o parere despre omu respectiv, poate ca il vezi in necesitate de acel bun pe care tu il oferi. (iti faci o parere despre el daca ti se pare sarac etc)

Asa pe un forum stai si te gandesti ca poate tu ii trimiti si ala face bisnita cu ele pe olx, asa intr-un utilizator cu o anumita reputatie ai avea incredere ca nu e un bisnitar.

Link to comment
Share on other sites

Pareri pro si contra vor fi mereu pe orice subiect ( gica contra :) ) ... ideea e urmatoarea, daca se va face aceasta categorie cine vrea sa doneze, doneaza cine nu, nu.

Fiecare e liber sa aleaga ce face cu bunurile lui, cui le da si unde le da... eu chiar nu vad unde este problema, pur si simplu se poate face chestiia asta si in alte sectiuni, dar m-am gandit ca ar fi mai frumos sa fie o sectiune speciala pentru treaba asta.

Link to comment
Share on other sites

Sa va zic o treaba.

Binenteles ca am votat DA.

In 2006 m-am apucat sa fac calculatoare din bucati (okazii,prieteni....) in speranta ca in fiecare and e Craciun ma urc in masina, merg inainte(nu conteaza unde), numai sa ajung intr-un sat, vad un copil mai de 10-15 ani si sa ii donez 1 PC.

Am facut cu succes acest lucru 2006-2009 (in 2009 am avut chiar 2 donate).

Bun. In 2010 m-am apucat sa strang iar dar nu prea mai aveam $$$ sa cumpar de pe okazii asa ca am mers pe la diversi si diverse firme in speranta ca ma voi lipi de 1-10 lei. Din ianuarie si pana in august am strans 20 lei. Da da da, 20 de lei, si astia 20 de lei i-am luat de la niste oameni simpli ce traiesc de azi pe maine. Nu intru in amanunte prea mult ca deja m-au luat nervii numai ca mi-am amintit decat de jegosi si prosti sunt romanii(nu toti binenteles).

Concluzie: Lumea din ziua de azi prefera sa dea bani la ala de-ti spala parbrizul sau la cersetori diversi (majoritatea dintre ei foarte apti de munca) decat sa ajute la promovarea educatiei in familiile nevoiase (si aici ma refer in special la cele din zona rurala).

In fine, ideea e buna dar nu se aplica in ROMANIA!

Cheers

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Va zic din propria experienta ca nu va merge. Acum toti raspundeti afirmativ, pentru ca aveti timp sa cititi postul. Cand va fi de donat, ori aveti treaba, ori insinuati asta. Eu am foarte multe periferice: mouse, tastaturi.

PS: Daca vreti ca treaba sa mearga, desemnati O SINGURA persoana sa se ocupe.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ideea e foarte buna. Care are de donat ceva, face un thread nou, cine doreste posteaza acolo, iar donatorul alege cui sa il dea, plus ca sa evitam taxele de transport, putem face tranzactia prin tocmai.ro, ca tot ofera transport gratis.

Intre timp, am si eu de donat mai multe piese (placi de baza, unitati optice, HDD-uri) modele mai vechi, cat si o multime de periferice: tastaturi, mouse-uri, imprimante. Dati PM cu ce aveti nevoie.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...