Jump to content
bubu2005

1 milion de euro pe capul lui Nae

Recommended Posts

Autorit??ile americane promit o recompens? de 1 milion de euro pentru cel care îl prind sau dau informa?ii despre locul în care se afl? un ?epar pe net din România. Nicolae Popescu, în vârst? de 34 de ani, din Alexandria, jude?ul Teleorman, a reu?it s? dea „?epe” pe internet de milioane de dolari, potrivit jurnali?tilor de la Evenimentul Zilei.

Acesta este c?utat de FBI înc? din 2010. Atunci a reu?it s? fug? chiar de la Tribunalul Vâlcea, profitând de faptul c? i-a respirat mandatul de re?inere ?i nu este supravegheat.

Pe numele s?u a fost emis un mandat de arestare interna?ional? ?i a fost dat în urm?rire general?. Considerat un „geniu” al ?epelor pe net, cei care l-au cunoscut au r?mas destul de uimi?i de „performan?ele” sale.

Colegii de liceu spun despre el c? era un elev mediocru cu majoritatea mediilor de 5 ?i de 6. A absolvit totu?i un liceu cu profil matematic?-informatic?.

FBI spune c? Nicolae Popescu mai era cunoscut ?i ca Nicolae Petrache, Nae Popescu, Nae sau Stoichi?oiu.

Sursá: 1 milion de euro pe capul lui Nae: ?epar pe net, elev de 5 ?i chiulangiu - Great News

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Daca a reusit sa-i pacaleasca atata timp pe cei de la FBI (din 2010) nu inseamna ca e un geniu inseamna ca are noroc.

Oricum va sfarsi intr-o celula cu 2,3 negrotei ce-i vor sopti la ureche gingas: "Ridica sapunul sau ti-o iei" =)))

La voi toti au noroc, numai voi cand vreti sa dati tepe pe olx va prind din prima toti satenii din sate uitate de lume(nu e atac la persoana. Anumite cazuri).

ON: Baiatul e smecher, daca era un fraier care posta selfie-uri pe facebook de la pacanele nu se punea 1 milion de euro pe el.

Link to comment
Share on other sites

La voi toti au noroc, numai voi cand vreti sa dati tepe pe olx va prind din prima toti satenii din sate uitate de lume(nu e atac la persoana. Anumite cazuri).

ON: Baiatul e smecher, daca era un fraier care posta selfie-uri pe facebook de la pacanele nu se punea 1 milion de euro pe el.

Coaie nu a zis nimeni ca e prost (faza cu selfie-urile pe facebook nu avem de unde sa stim =)) )

dar totusi sa fugi aproape 5 ani de FBI ori esti incredibil de norocos ori esti destept (dar totusi daca era destept nu-l depistau si nu facea asemenea rahaturi)

La faza cu (nu e atac la persoana) am inteles ce vroiai sa zici.

Link to comment
Share on other sites

interesul nu se pierde niciodata pentru ca ar da speranta infractorilor.

Si pe masura ce trece timpul ii va fi mai greu sa se ascunda din urmatoarele motive:

1. i se termina rezervele de bani

2. odata cu avansul tehnologiei peste tot va fi impanzit de camere cu recunoastere faciala

3. chiar daca circula sub o identitate falsa acum (mai mult ca sigur) ii va fi foarte greu sa o foloseasca in viitor, datorita centralizarii bazelor de date

4. cand esti pe fuga, esti predispus la greseli si de asemenea odata cu trecerea timpului iti mai lasi garda jos

*E o chestiune de timp pana cand va fi prins asta in cazul in care nu ajunge in tari ca brazilia si face cate un copil odata la 5 (nu mai stiu exact) ani

Link to comment
Share on other sites

interesul nu se pierde niciodata pentru ca ar da speranta infractorilor.

Si pe masura ce trece timpul ii va fi mai greu sa se ascunda din urmatoarele motive:

1. i se termina rezervele de bani

2. odata cu avansul tehnologiei peste tot va fi impanzit de camere cu recunoastere faciala

3. chiar daca circula sub o identitate falsa acum (mai mult ca sigur) ii va fi foarte greu sa o foloseasca in viitor, datorita centralizarii bazelor de date

4. cand esti pe fuga, esti predispus la greseli si de asemenea odata cu trecerea timpului iti mai lasi garda jos

*E o chestiune de timp pana cand va fi prins asta in cazul in care nu ajunge in tari ca brazilia si face cate un copil odata la 5 (nu mai stiu exact) ani

N am inteles faza cu copilul in brazilia...

Link to comment
Share on other sites

N am inteles faza cu copilul in brazilia...

Cam peste tot in lume copii primesc in mod automat cetatenia statului unde apar pe lume.

In Brazilia (si cred ca mai sunt cateva tari) daca ai un copil minor statul nu te extradeaza si cam intr-un an iti da si cetatenie, iar Brazilia nu-si extradeaza cetatenii.

Am cautat si un articol, nu e chiar cel mai bun ca e cam subiectiv dar le va oferi speranta unora:

One of the best gifts you can give to your children

Cu toate acestea, atentie:

Daca o "grupare" rapeste un cetatean brazilian din Brazilia si il duce pe teritoriul altei tari care are tratat de extradare cu tare in care esti cautat atunci Brazilia nu te mai poate ajuta. In concluzie depinde cat de tare ii superi. -> Asa s-a intamplat cu un spargator de banci (Biggs [nu stiu cum]) din UK - el a avut foooarte mare noroc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...