Jump to content
aenomis

Soft pt localizarea unei persoane dupa nr de tel. ?

Recommended Posts

Din cate am inteles de la stiri , daca ai cartela ( nu abonament ) si suni la 112 nu te pot localiza ... Deci nu au aparatura necesara , cel putin Politia Romana ...

Presupun ca iti dai seama ca e minciuna, nu ? Nu conteaza daca ai cartela sau abonament, pentru ca partea de transmisie o face telefonul, nu cartela ;).

Link to comment
Share on other sites

Asa au zis la stiri , eu zic ce am auzit ...

poate nu au ei aparatua necesara, dar de fapt e simplu.

fie cartela, fie abonament, cand initiezi o convorbire, telefonul se conecteaza la un releu.

Ar fi ceva de genul, daca este sunat nr 112, atunci sa faca diluare geometrica cu toate relele din zona respectiva. Cum am spus, eroarea de precizie depinde de numarul de relee, cu cat este mai mare, cu atat eroarea este mai mica.

Link to comment
Share on other sites

se poate localiza o persoana dupa telefon precizia e de la cateva zeci de metri la sute de m ,acuma chiar de ar fi si un 1km tot ar fi ceva sa sti macar unde e pers sau in ce localitate

trebuie sa va inregistrati pe situl de mai jos ,binenteles ca trebuie sa si platiti ceva cam 5 lire englezesti ,nu e chiar mult si trebuie sa indepliniti anumite conditii inainte de a putea monitoriza persoana ,trebuie sa aveti control asupra telefonului pers resp cam 5-10min ,mai multe detalii gasiti pe sit. :

http://www.traceamobile.co.uk/index.php

NU STIU DACA MERGE SI IN ROMANIA

spor si

see you .. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Salut , cred ca te pot ajuta. Ultima data cand am fost la Congresul National al Gascanilor din Romania care s-a desfasurat pe Insula Serpilor din Depresiunea Brasovului am avut privilegiul sa privesc in realitate o gasca cu detector radar amplasat pe coada care putea fi receptionata din satelit pe baza unui receptior Model 3200 XXX Gasca cu pene Albe Seria : 2007/2008 , an de fabricatie 1992 toamna.

Pentru cei interesati va pot confectiona astfel de receptoare din tulee si pene de Gascani. ;)

Cu respect , Tovarasul Gascanu` !

Link to comment
Share on other sites

Ok, sa va zic care-i treaba cu gsm-ul si localizarea;

1st orice telefon primeste semnal simultan de la 5-6 centrale de receptie (nu se numesc relee) si alege semnalul cel mai bun pentru comunicare.

2nd facand diferenta de timp de raspuns cunoscand coordonatele de amplasare a centralelor se poate afla cu o eroare de 5 metri unde esti.

3rd in functie de semnalul de la relee telefoanele genereaza un cell id, cell id se schimba la cativa metri, iar cand initiezi convorbirea evident este trimis la retea si cell id, dar si in timpul ei.

4th de asemenea daca ati 'ascultat' vreodata un telefon mai vechi la un radio in stand-by fiind observati ca comunica cu reteaua, implicit i se poate cere de catre retea orice, ba chiar exista capacitatea ca la cererea retelei sa fie trimisa agenda, cell id si alte info.

Pentru un demo de cum functioneaza cell id, va invit sa va jucati cu un soft facut de romani, Mobile Tracking System , compativil simbian si windows mobile.

Poti sa il instalezi cuiva (necesita net pt a face loguri si a citi locatia din cell id) si poate face loguri online pe unde s-a plimbat, unde este...etc.

Apoi as putea sa mai adaug pentru servicile secrete din cate stiu exista softuri de 'remote' a telefonului chiar fiind inchis, putand fi ascultat, localizat.

Link to comment
Share on other sites

Ba voi cu cine ati facut matematica in liceu (sau generala)? Este o tehnica foarte simpla de aflare a coordonatelor unui punct intr-un triunghi. Cuvantul triangularizare ce va spune?

P.S.

http://en.wikipedia.org/wiki/Triangulation

P.P.S.

Ar fi frumos din partea voastra sa faceti si o pagina in romana pe wikipedia cu cateva informatii.

P.P.P.S. Legile matematicii nu tin de abonamente :)

Link to comment
Share on other sites

eu ma referam la ceva de genu ca "unii" atunci cand suna sa dea alarme false suna cu necunoscut..si logic ca cei de la salvare vedeau numarul...faza cu cartela e o mare prostie..mai ales daca e una noua..d`aia nu`i prind astia pe aia care dau alarme cu bombe.

si cu triunghiul..ma lasi d`abia si au luat aro si loganuri..si au ei bani de asa cva..nu cred

p.s sa zicem ca te depsiteaza prin satelit..suni o data te localizeaza in Brasov..arunci cartela si ai plecat in bucuresti(cam off topic:D)

Link to comment
Share on other sites

Mai stiu eu oameni care n-aveau ce face, sunau de la public la 112 strigau ma bate ma bate ajutor, tranteau receptoru de 3 ori de perete si plecau, stand undeva aproape vedeam cum nu venea nici o masina de politie....

In rest faceti un test sunati la vodafone/orange/etc.. cu nr ascuns, ca sa nu va incurcati aiurea cu politia, si cereti de ex sa va activeze mobile internetul pe nr de pe care sunati...si surpriza nici nu o sa bage de seama ca ati sunat cu necunoscut, cel putin asa e la vodafone....si deaici no comment...

Alta faza daca sunati la relatii cu clientii din diferite orase o sa vedeti ca operatorii au accent local, daxa vorbiti de ex de o problema zonala cu reteaua o sa stie zona;)...Intrebarea este cunoscut in ce zona esti pentru a te transfera la cel mai apropiat centru de relatii cu clientii?...raspunsul se subintelege...

+Tehnologia de localizare exista dar nu se foloseste 'teoretic' dc cu aprobari speciala...

Link to comment
Share on other sites

Man, eu sunt din Bucuresti si cand am fost in Sighisoara, cu ceva ani in urma, am sesizat-o, daca imi spunea cineva eram sceptic, dar atata timp cat am vb eu cu operatoru si am sesizat asta clar.... oricum e dreptul fiecaruia sa aiba propria parere si implicit sa creada sau nu ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...