Jump to content
alexu

Tata are cancer. Daca puteti sa ma ajutati...

Recommended Posts

@Che I-am citit acum si m-a rugat sa te intreb:

1. Hernia hiatala gastrica se poate sa fi aparut ca urmare a operatiei sau, asa, in timp, pentru ca este bolnav?

2. L-am intrebat daca i-au investigat mai in amanunt problema de la plaman si mi-a spus ca nu stie. Ce inseamna "investigatii"? Cum puteau afla daca este tot cancer malign, plecat de la colon, nu tot prin biopsie? Sau iti poti da seama si prin alte metode? De exemplu, atunci cand i-au facut radiologie pulmonara?

Cat despre chimio, sper sa nu se plateasca mai mult de obisnuitele atentii.

Apropo de chimio: i-au spus ca are hemoglobina mica si daca nu-i creste, nu ii pot face.

Doctorul care a venit astazi acasa, sa-i schimbe pansamentele, si care va veni si maine, ne-a spus ca operatia se va reface in aproximativ o luna, daca ia anumite medicamente.

Avea nevoie cam de patru cutii de Nolpaza, insa medicul lui de familie i-a dat doar 20 de pastile (8 lei). A spus ca sa vada cum evolueaza situatia.

Are un doctor de familie cam ciudatel. I-a bagat pe toti inainte astazi, ca la tata "este mult de scris". Scrisoarea pe care ai citit-o mai sus, care a costat 30 de lei.

Cred ca e cazul sa-l mutam de la el.

1. A aparut din cauza ca este supraponderal. Esofagul tot atat de lung ramane si ramane fix si ca lungime dar si ca pozitie si cand trece prin acel diafragm este fixat de acesta prin fine fibre musculare, atat de diafragm dar si fibre musculare si conjunctive de tesuturile din jur, asa ca sa nu alunece si fiecare sa stea acolo unde ii e locul.

In cazul unui efort puternic se poate ca aceste fibre care oricum nu au prea mare rezistenta, sa se rupa si stomacul, impins de presiunea din abdomen atunci cand efectueaza acel efort fizic, sa "fuga" prin gaura din diafragm, in torace.

Alteori se intampla si fara sa faci efort fizic, dar tot cei care sunt supraponderali sunt afectati mai frecvent, dar sunt afectati si slabanogii, nu e problema.

Alteori e pur si simplu constitutional si cum fibrele alea de fixare sunt putine spre aproape deloc el (stomacul) herniaza prin diafragm.

Nu e in nici un caz de la operatie.

Ea (hernia) apare in timp, nu asa dintr-o data ai hernie hiatala gastrica. Numai ca si in urma unui efort chiar daca se deranjeaza stomacul de la locul lui, tot va fi sa apara probleme in timp, pe loc nu simti absolut nimic. Perioada e de saptamani sau luni pana sa vezi ca e ceva in neregula.

Nu e ceva grav si nici urgenta.

Tratamentul e chirurgical (definitiv) sau regim/medicamente -> a la long.

Chirurgical iti prinde stomacul de peretele abdominal (pexie, gastropexie, cam asa ceva se cheama) si nu mai aluneca mai sus.

Nu mai ai probleme dupa asta.

Daca nu vrei operatie atunci trebuie sa ai grija sa iei antiacide ca sa nu ti se faca aciditate care sa vine pe esofag si sa-l irite (ca in timp apar probleme si prin iritarea esofagului, poate fi atat de iritat incat se ingusteaza si devine dificil sa mai mananci mancare obisnuita, pe urma doar lichide sau de astea semilichide, se poate sa simti la propriu cum mancarea se operste undeva prin piept si nu se duce mai departe si iti da o senzatie dureroasa in piept, deseori insotita de stari de voma.

De asta, antiacide daca are aicidtate mare sau daca simte ca ii vine acid pe gat si ii da o senzatie ca il strange in piept.

Pe urma trebuie sa manance cate putin si daca nu rezista atunci cate putin si des si nu pana e stomacul plin ca ii vine inapoi mancarea amestecata cu acid din stomac si ii produce iritatie locala.

Pe urma, dupa ce a mancat sa nu stea culcat si sa stea cam 30-45 de minute pe un fotoliu si apoi culcat ca sa nu fie favorizata intoarcerea mancarii inapoi de unde a venit.

Alteori, hernia hiatala poate fi de asa natura incat mancarea sa nu fuga in esofag, acesta neavand orificiul afectat, adica largit, (si asta de fapt este situatia mai frecvent intanlita iar cea de mai sus e cand e largit orificiul esofagului, si se poate sa fie si in boala asta dar si doar asa izolat) si sa fie probleme doar locale, adica la nivelul stomacului si/sau create de impingerea acestuia in torace: dureri de stomac, eructatii, varsaturi, senzatia de satietate (adica esti satul desi nu ai mancat prea mult), sughit.

2. Pe radiografie daca apare radioopac adica se vede alb ca osul, atunci e foarte probabil sa nu fie cancer. Se fac insa radiografii din axe/unghiuri diferite ca sa fie siguri ca e calcificat ce e acolo sau nu fiindca dintr-un unghi poate fi mai densa formatiunea aia si astfel sa apara ca si cum ar fi calcificat iar din alta parte sa nu fie asa.

In cazul in care nu apare a fi calcificat atunci e clar ca e ceva, o tumora de exemplu (ca tot vorbim de asta, desi poate fi si TBC si mai sunt si altele). Daca tumora e benigna atunci se vede rotunda sau rotund-ovalara sau ovala, oricum, marginile ei NU infiltreaza tesutul pulmonar si poti sa mergi cu pixul exact pe conturul ei.

Daca tumora e maligna atunci e neclara, in interior poate sa apara ca fiind "muscata, erodata" sau nu, iar marginea ei nu poate fi delimitata clar fiindca ea se infiltreaza in plaman.

Chimioterapia, radioterapia - afecteaza maduva hematogena (adica aia care produce sangele) si mai afecteaza si celulele normale ale corpului si o parte din ele nu rezista si mai si mor, te simti rau de la ambele insa tot raul spre bine ca altfel exista riscul mare sa reapara tumora, asa ca taci si accepti ca nu ai incotro. De asta este inteligent sa bagi la radio/chimioterapie un organism in regula si care nu este anemic din moment ce chiar tu urmeaza sa-i produci anemie prin afectarea maduvei osoase.

Se iau toate masurile de siguranta fiindca se doreste a fi omorat doar cancerul, nu si pacientul.

In alta ordine de idei, tu esti la medic de familie la privat sau de ce sa platesti un bilet pe care ti-l da el ? La mine in oras nu e asa ceva la nici un doctor de familie de la stat, daca esti asigurat, ca daca nu esti atunci nu stiu cum sta treaba.

Link to comment
Share on other sites

@alexu

Nu ti-am mai zis aseara dar pe mine m-a emotionat un pic (cam pana la lacrimi asa, dar eu zic ca e de la ceapa :)) ) sa citesc scrisoarea aia facuta de tatal tau catre cei de pe forum.

Multa sanatate si fericire ii doresc si lui si tie si tuturor celor de pe forum !

Link to comment
Share on other sites

@alexu acum am vazut postarea, chiar acum am sa sun pe cineva care are o farmacie, sper sa ma ajute

Edit: Se gaseste doar in farmaciile Univers Farm Anda din Constanta, dar nu se pot procura fara reteta, i-am contactat astept un raspuns daca au sau nu pe stoc .

Edited by babyface
Link to comment
Share on other sites

Si eu la fel, cu samburii de caise, cand eram copil, si nu am mai patit nimic. Se pare ca daca nu stii ca acestia contin mici cantitati de cianura, poti sa-i consumi fara grija. :)

Astazi, i-am cumparat un termometru digital si Bepanthen. Bepanthen, la indicatiile doctorului care-i schimba pansamentele, pana si daca gasim Actovegin Unguent.

I-am spus ca-mi trebuie reteta pentru Actovegin Unguent, iar el mi-a raspuns ca oricum nu se gaseste in Romania, iar in afara tarii nu ai ce face cu ea. @babyface m-as mira sa gasim unde ai zis tu si daca gasim, cum luam, fara reteta?

Ii trebuie, pentru ca a inceput sa se irite acolo unde a avut drena si il ustura, iar Actovegin Unguent am inteles ca este cel mai bun pentru asa ceva. Nu-i scump, dar nu-l gasesti...

Azi a mancat carne de vita, spanac si un ou, amestecate si facute cu blenderul si o felie de paine buna (fara E-uri). Tot la blender i-am facut si fructe + legume.

Pe langa astea, ii fac si ceai. La 2l, ii pun 8 lingurite de ceai de galbenele si cate un plic de: tei, ceai de somn Fares & Alevia, ceai gastric si ceai pentru raceala.

L-am intrebat pe doctor daca sunt in regula ceaiurile, dupa ce i-am aratat ce contin, si mi-a spus ca da.

Astept sa vina arsenalul greu impotriva cancerului: miez samburi caise.

Link to comment
Share on other sites

Se gaseste doar in farmaciile Univers Farm Anda din Constanta, dar nu se pot procura fara reteta, i-am contactat astept un raspuns daca au sau nu pe stoc .

Cine stie ... poate intamplarea face sa fie @alexu cu a sa vedere de soim, o baga in buzunar si pleaca.

Eventual lasa un 15-20 lei acolo, ca sa nu fie furt :)))

Link to comment
Share on other sites

Chimioterapia, radioterapia - afecteaza maduva hematogena (adica aia care produce sangele) si mai afecteaza si celulele normale ale corpului si o parte din ele nu rezista si mai si mor, te simti rau de la ambele insa tot raul spre bine ca altfel exista riscul mare sa reapara tumora, asa ca taci si accepti ca nu ai incotro. De asta este inteligent sa bagi la radio/chimioterapie un organism in regula si care nu este anemic din moment ce chiar tu urmeaza sa-i produci anemie prin afectarea maduvei osoase.

Se iau toate masurile de siguranta fiindca se doreste a fi omorat doar cancerul, nu si pacientul.

No offence, suni exact ca ?i to?i prietenii mei de la medicin? care au recunoscut c? li s-a spus de pe b?nci treaba cu cancerul ?i cât de mult conteaz? s? vinzi ce vor împinge la înaintare big pharma, inclusiv bullshit-ul. Culmea c? niciunul din ei nu apeleaz? la a?a ceva dac?-s lovi?i de soart?.

Fun fact, luna trecut? am fost pentru a 5-a oar? în via?a mea la medic la policlinic? privat? ?i pentru c? n-au voie s? ia aten?ii mi-a recomandat o farmacie de unde s? iau medicamentele. Am luat re?eta de pe birou ?i i-am zis s? zic? mersi c? nu-l anun? la DNA, nes?tulul pulii. ?i am plecat, f?r? s? mai dau bun? ziua. Dac? ?i ?la dup? o via?? de supt bani de la pacien?i (probabil a lucrat ?i la stat în trecut) nu-i mai ajunge, atunci nimeni nu m? convinge c? pentru oamenii ?ia jur?mântul lui Hippocrate conteaz? ceva. S? curg? banul, pu?ini sunt cei care î?i dau un sfat axat strict pe boal? ?i nu pe buzunarul propriu. Pân? dau de acei oameni, pân? atunci medicii sunt ni?te jigodii care te trateaz? contra cost. Jigodii c? nu-?i spun pe fa??, dac? ar face-o ar fi business ?i acord bilateral. Dac? o s? ajungul unul din ei, atunci muie ?ie fiule. Nu ?i-o spun eu, ci karma.

Link to comment
Share on other sites

No offence, suni exact ca ?i to?i prietenii mei de la medicin? care au recunoscut c? li s-a spus de pe b?nci treaba cu cancerul ?i cât de mult conteaz? s? vinzi ce vor împinge la înaintare big pharma, inclusiv bullshit-ul. Culmea c? niciunul din ei nu apeleaz? la a?a ceva dac?-s lovi?i de soart?.

Fun fact, luna trecut? am fost pentru a 5-a oar? în via?a mea la medic la policlinic? privat? ?i pentru c? n-au voie s? ia aten?ii mi-a recomandat o farmacie de unde s? iau medicamentele. Am luat re?eta de pe birou ?i i-am zis s? zic? mersi c? nu-l anun? la DNA, nes?tulul pulii. ?i am plecat, f?r? s? mai dau bun? ziua. Dac? ?i ?la dup? o via?? de supt bani de la pacien?i (probabil a lucrat ?i la stat în trecut) nu-i mai ajunge, atunci nimeni nu m? convinge c? pentru oamenii ?ia jur?mântul lui Hippocrate conteaz? ceva. S? curg? banul, pu?ini sunt cei care î?i dau un sfat axat strict pe boal? ?i nu pe buzunarul propriu. Pân? dau de acei oameni, pân? atunci medicii sunt ni?te jigodii care te trateaz? contra cost. Jigodii c? nu-?i spun pe fa??, dac? ar face-o ar fi business ?i acord bilateral. Dac? o s? ajungul unul din ei, atunci muie ?ie fiule. Nu ?i-o spun eu, ci karma.

Tot asa si Steve Jobs in loc sa se opereze si apoi sa urmeze niste sedinte de radioterapie si/sau chimioterapie (cum i-ar fi recomandat medicul respectiv) a zis ca e mai bine sa incerce el niste leacuri naturiste. Acum miroase florile la radacina.

De unde stii tu ca prietenii tai de la medicina daca ar fi loviti de soarta nu ar apela la asa ceva ?

De unde stii ca chiar tu daca ai fi lovi de soarta nu ai apela la asa ceva si acum te dai viteaza ca nu esti pus in situatia respectiva ?

Nimeni nu stie cum va reactiona si ce va face atunci cand ii este amenintata viata.

Ai refuza chimioterapia/radioterapia pe motiv ca nu stiu ce firma de medicamente/aparatura medicala castiga bani din treaba asta ? Nu prea cred ca te-ai risca si nu cred ca ar fi cineva dispus sa riste si sa joace la noroc cu propria-i viata.

Chimioterapia/radioterapia nu sunt obligatorii, nu te obliga nimeni sa faci asa ceva daca nu vrei, la fel cum nu te obliga nimeni sa te operezi de cancer. Ti se prezinta doar o succesiune de etape pe care daca vrei le urmezi, daca nu, nu. Daca mori oricum nu plange nici doctorul, nici asistenta si nici firma de medicamente. Esti doar unul dintr-un miliard sau mai mult de pacienti sau posibili pacienti, practic pentru ei nu contezi, esti doar un numar.

Medicina asta s-a dezvoltat inca din antichitate, nu e de ieri. Iar in ziua de azi exista ceea ce se cheama "medicina bazata pe dovezi". Asta inseamna ca se studiaza mai intai in laborator, pe animale, pe urma, cand pare a fi sigur, se trece la oameni si se fac studii, dublu orb, randomizate, caz-martor etc. care sunt CU ACORDUL pacientilor, nu te ia nimeni sa te lucreze pe la spate, fara stirea ta.

In studiile astea se investesc o groaza de bani si se scot o groaza de bani, de ordinul MILIARDELOR de dolari. E o bataie intre firme, o mafie de nivel economic, se angajeaza spioni ca sa fure secrete/formule descoperite de alte firme etc. sau daca nu se incearca a se mitui angajatii deja existenti ca sa le vanda secretul. Filmele nu-s facute dupa desene animate ci dupa realitate.

Multi nu inteleg ca exista OMS si poate si alte organizatii internationale care nu te lasa sa te joci tu cu omenirea si sa faci ce vrei si eventual sa faci un genocid (ca asta ar insemna aceasta radioterapie/chimioterapie care se presupune ca ar fi o conspiratie mortala). Daca ar fi asa ceva tu nu iti dai seama ca Hitler ar fi un ingeras in comparatie cu astia ?

Firmele de medicamente incearca doar sa-si promoveze medicamentul lor in detrimentul altui medicament si nu sa iti bage pe gat un medicament doar ca sa aiba ce vinde. Fii sigur ca s-au facut destule studii si despre chimio/radioterapie si s-au vazut care sunt efectele aplicarii sau neaplicarii lor ca altfel nu se dadea la liber doar asa ca sa faca firmele de medicamente bani.

Nu vezi prin cate etape trebuie sa treaca un medicament pana sa ajunga in farmacii ? vazusem chiar azi un filmulet pe youtub cum ca s-ar fi descoperit un medicament care vindeca HIV/SIDA si e de vreo 5 ani inca in studii de laborator fiindca se pare ca mai are si unele efecte adverse. Daca era asa cum spui tu pai ii dadea drumul pe piata ca sa faca bani, nu ?

Referitor la recomandarea sau nu a unui medicament de catre doctori, fiind influentati de catre firmele de medicamente.

DA ! Firmele de medicamente vin si le dau bani, ii platesc ca sa faca prezentari despre cat e de bun medicamentul respectiv studentilor/rezidentilor, primesc excursii in tara sau peste hotare complet gratuite si poate si alte "cadouri".

Dar toate astea doar ca sa recomande pacientilor medicamentul lor si nu altul care face acelasi lucru si nu intre sansa de a trai si un medicament care te ucide.

Si chiar daca e sa le dea aceste atentii, sunt pacienti care merg mai bine cu un medicament sau cu celalalt, doctorul nu ti-l va da pe ala cu care nu-ti merge bine ci doar daca cu ambele iti merge bine atunci ti-l da pe ala pentru care a primit "cadou", nu face nimeni rau in mod intentionat propriilor pacienti ca sa fie pe urma tras la raspundere.

Sunt destule conspiratii create in jurul firmelor de medicamente si a marilor boli (SIDA si cancerul pentru care cica leacul deja exista de multa vreme dar nu se pune pe piata fiindca statul plateste mai multi bani pe medicamentele actuale care fac atat cat fac si ca altfel nu ar mai iesi banul, iarasi o prostie, OMS nu da voie la asa ceva).

Dar hai sa ti-o zic pe aia mai recenta: cea cu Olivia Steer (parca asa ii zice), cea care zicea ca vaccinurile sunt o conspiratie si iata ca a castigat adepti si deja au reaparut noi cazuri de copii infectati cu boli care pana acum erau ERADICATE, si asta din cazua unor parinti inconstienti.

Cat despre faptul ca ti-a recomandat ala nu stiu ce farmacie... nu stiu. Habar n-am. Poate are voie, poate nu, nu stiu, nu cunosc legislatia referitoare la chestia asta stiu doar ca pe reteta trebuie sa scrie substanta activa a medicamentului si nu denumirea comerciala ca sa nu fii obligat sa cumperi medicamentul unei anumite firme de la care a primit el "cadou" dar legat de faptul daca ti-a sugerat o anume farmacie chiar nu stiu. Pana la urma te poti duce la orice farmacie vrei tu, nu te obliga nimeni, probabil era farmacia lui si voia sa-si faca vanzare si nu cred/nu stiu daca prin recomandarea unei anumite farmacii e ceva ilegal sau nu.

Link to comment
Share on other sites

@Che, totusi si la vaccinuri exista o rata de ratare cu side-effects. Si uneori te gandesti daca nu cumva sa joci aceasta ruleta, nu este mai mult riscanta decat sansa sa te trezesti cu cine stie ce polio.

Este periculos si sa citesti de pe internet tot felul de idiotenii scrise pentru seo/trafic generator, cu tot felul de bazaconii scrise de cine stie ce indian care nici nu intelege ce scrie.

Eu cred ca daca as fi intr-un astfel de caz, as merge la 2-3 doctori in paralel, fara ca ei sa stie unul de altul. In rest ca iei tu buruieni pe langa ce iti da doctorul, nu cred ca intra in conflict cu chimio...

In rest privatii s-au jigodit si ei, au ajuns cam cum erau la stat acum 20 de ani. Dar oricum sistemul medical e PRAF. Nu ai ce sa te astepti de la el, nu iti dai seama pana nu dai pieptul cu el.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca e putin imposibil sa stii exact ce chimie are nevoie corpul tau, ca sa nu mai produca acele celule sau sa le distruga. Altfel cancerul era de mult eradicat. Ar fi bine sa intrebi medicul, nu lumea pe internet.

Cred ca cea mai buna metoda este postul negru cu apa distilata 40 de zile (daca apuci:)))

Link to comment
Share on other sites

Che, tot ce ai spus tu ar merge într-o lume utopic?, ideal?.

Realitate din p?cate st? complet altfel, ce-i practic e doar s? bat? pe hârtie. Exist? medicamente foarte potente, metode/patente care t?ia macaroana unor companii ?i care n-au apucat s? vad? lumina zilei. Dac? ai chef s? sapi, afl? doar ce fel de oameni erau în FDA ?i pe ce motive aprobau un medicament cu viteza ?tampilei ?i pe altele concurente "sponsorilor" le-au ?inut pe raft. ?i cele în standby erau mai bune ?i riscau s? le scoat? pe celelalte de pe pia??. Atâta vreme cât profitul primeaz? în ziua de azi, nimeni nu d? doi bani pe mor?i. C? ?i aia e o industrie.

Legat de Steer ?i idio?ii care o urmeaz?, ?ia î?i merit? soarta.

@alexu, aparatele de ap? alcalin? sunt toate ni?te ?epe deoarece dup? ce s-a aflat c? ar avea apa oarecare beneficii asupra s?n?t??ii au început companiile s? bage strâmbe una despre alta c? aparatul lor e mai bun, astfel c? unul gen Kangen au ajuns cu marketing-ul la nivel atât de absurd de te cost? 2k euro. ?i pro?tii cump?r?. Apa alcalin? ?i-o po?i prepara în cas? cu bicarbonat de sodiu/zeam? de l?mâie. Re?ete sunt pe net cu duiumul.

Link to comment
Share on other sites

@wildchild doctorul nutritionist ne-a spus sa o lasam mai usor o perioada cu vitamina C, tocmai pentru face aciditate si tata oricum are probleme cu refluxul gastric. In plus, costa prea mult lamaile pentru a-i putea prepara mereu apa alcalina in acest fel.

Cat despre bicarbonat de sodiu, nu poti sa-i pui in apa zilnic asa ceva, pentru ca si ala nu-i tocmai bun in cantitati mari.

Apa alcalina reduce aciditatea si nu este nevoie sa cumperi aparate de mii de euro. Am gasit, intre timp, si un aparat mai ieftin, care costa 290 de lei. In plus, poti sa cumperi de acolo si un pH-metru digital, sa stii exact cum sta treaba.

Link to comment
Share on other sites

@alexu

Se stie ca mediul alcalin favorizeaza distrugerea celulelor tumorale dar asta nu se creaza daca bei apa alcalina. Se creaza consumand legume si fructe si foarte putina carne sau deloc. Un regim de viata sanatos practic produce acest mediu alcalin. Daca bei apa alcalina sau cum se cheama ea, organismul tot intoarce balanta spre un pH acid daca tu halesti carne (si condimente - nu stiu sigur) la greu.

Link to comment
Share on other sites

Ce s-a mai intamplat:

M-am uitat pe ceas, iar doctorul care vine sa-i schimbe pansamentele a sosit la ora 12:40 si a plecat la 13:35. Te-ai gandi ca nu este ceva complicat sa schimbi niste pansamente, insa chiar este, iar doctorul respectiv este un om extrem de priceput si de atent.

L-am intrebat despre Mibazon, pentru a nu da banii pe el degeaba si mi-a spus ca deocamdata ne descurcam cu Bepanthen, daca nu am gasit Actovegin Unguent. @Che regimul alimentar este foarte important pentru asa ceva, insa ajuta si apa alcalina. Le-am trimis e-mail si inca nu mi-au raspuns.

Pe langa chimio, vreau sa aiba acces la cele mai noi si bune tratamente alternative, si va multumesc mult, deoarece voi faceti posibile toate aceste lucruri.

Sper sa vina ziua in care sa va anunt ca tata s-a vindecat de cancer. Si sper ca aceste informatii sa fie folositoare si pentru alti oameni care au probleme asemanatoare.

LE: au venit si samburii de caise, impreuna cu afine, care am inteles ca sunt tot impotriva cancerului si ulei de struguri, aloe vera, pentru a incerca sa mai contracarez din efectele nocive ale chimioterapiei.

Incerc sa-i mai cumpar doar acel aparat pentru apa alcalina si stopez cheltuielile, pentru ca vor mai ramane aproximativ 1,000 de lei, pentru drumuri cu taxiul pana la chimio si ce mai trebuie sa dam pe acolo.

Va multumesc!

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

Ti-a zis deja Che ca degeaba bei apa alcalina, asta nu inseamna ca la nivel molecular in jurul tumorii devine alcalin. E ca si cum "vopsesti" un ferrari cu rosii, ca na ele sunt rosii... dar nu sunt vopsea.

Ask the doctor!

P?i nu, îns? dac? bei pe lâng? alimenta?ia corespunz?toare aju?i mai u?or organismul s?-?i schimbe pH-ul.

Link to comment
Share on other sites

@wildchild Da. Apa, impreuna cu o dieta asa cum trebuie, pentru a incerca sa-l stopam. E malign, deci se va imprastia ca naiba fara anumite masuri.

Vorbeam cu o vecina, ieri, si imi spunea ca tatal ei a murit la 6 luni dupa ce a inceput chimio. Tot cancer malign, iar el avea 48 de ani.

De asta incerc sa-i fac rost de cat mai multe lucruri care-l pot ajuta.

Pana acum, elementele puternice impotriva cancerului, in afara chimioterapiei, pe care le am, sunt: vitamina C injectabila (pt. o luna) samburii de caise + acel aparat de alcalinizare a apei, daca imi si raspund cei care-l au mai ieftin.

Vreau pentru el si un aparat de testare a apei, pentru a sti daca functioneaza cu adevarat, adica sa vad eu ca mareste pH-ul apei.

Link to comment
Share on other sites

@alexu

pH-ul mediului intern al organismului uman variaza intre 7.35-7.48 cam asa. Dupa cum vezi variatiile de pH sunt foarte mici.

Nu are cum si este si ilogic ca sa se schimbe pH-ul in functie de ce mananci sau ce bei. Daca este 7.35 sau daca este 7.42 sau 7.48 tot nu e nici o diferenta. Nu poti sa zici ca daca e 7.35 e acid si daca e 7.42 gata e alcalin (bazic).

Organismul are sisteme prin care regleaza si reechilibreaza pH-ul intr-o directie sau alta ca sa-l alcalinizeze daca el e acid si sa-l faca acid daca el e bazic si asta fiindca valorile care depasesc intervalul 7.35-7.45 NU sunt compatibile cu viata, prin urmare tu nu ai cum sa il faci alcalin.

Se cheama sisteme tampon.

Echilibrul acido-bazic in organismul uman

Echilibrul acido-bazic si pH-ul corpului | Anatomie si fiziologie

Il poti aduce la 7.45 de exemplu si sa "poreclesti" asta "alcalin" dar sub valoarea asta in nici un caz.

Toata confuzia a fost din cazua calculilor radiotransparenti renali care se formeaza din cauza urinii acide (dar e pH-ul urinii si nu al sangelui ! ) si tu ca sa scapi de ei trebuie sa iei ceaiuri si sa ai o dieta in legume si fructe care sa alcalinizeze urina si sa-i faca sa dispara, dar asta cu alcalinizarea mediului intern e doar un mit si citeste mai sus explicatiile din cele doua linkuri.

Diferite aparate sau bauturi menite sa scada pH-ul organismului sunt doar o prostie si o metoda de a insela oamenii care au un necaz de asta si sunt neajutorati si nu mai stiu ce sa faca pentru a scapa cu viata.

Nu mai da bani tuturor sarlatanilor !

Link to comment
Share on other sites

@Che eu nu am zis ca schimbi pH-ul corpului, ci doar ca apa alcalina ajuta.

Toti doctorii care au zis la fel sunt niste prosti, inclusiv Otto Warburg, castigator al premiului Nobel?

Si chiar daca nu ar ajuta, lasa-l sa creada in ceva. I-am citit si lui lucrurile alea despre apa alcalina si, de fiecare data cand ii spun ca-i mai iau ceva sa-l ajute, il vad cum se bucura si i se insenineaza ziua. :) Stiu eu ce fac. Psihicul este foarte important.

Link to comment
Share on other sites

@Che eu nu am zis ca schimbi pH-ul corpului, ci doar ca apa alcalina ajuta.

Toti doctorii care au zis la fel sunt niste prosti, inclusiv Otto Warburg, castigator al premiului Nobel?

Si chiar daca nu ar ajuta, lasa-l sa creada in ceva. I-am citit si lui lucrurile alea despre apa alcalina si, de fiecare data cand ii spun ca-i mai iau ceva sa-l ajute, il vad cum se bucura si i se insenineaza ziua. :) Stiu eu ce fac. Psihicul este foarte important.

Apa alcalina nu face rau.

Am inteles acuma. :)

Link to comment
Share on other sites

@GarryOne a donat tot ceea ce mai avea si el. Atat cat a avut.

I-am spus ca altii au donat impreuna cu prietenele, atunci cand, probabil, au luat salariul.

Absolut despre fiecare persoana care a ajutat i-am zis cate ceva, chiar daca erau mai vechi sau mai noi. Nu trebuie sa scrieti prea mult pentru a-mi da seama ce fel de oameni sunteti. In plus, stiu ca sunteti niste oameni buni, doar pentru simplul fapt ca ajutati.

Astazi, cand au venit samburii de caise, i-am spus ca sunt luati tot din banii vostri si mi-a spus sa va dea Dumnezeu sanatate. :)

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

@alexu Tocmai de aceea, nu arunca banii pe prostii.

Una e apa alcalina, si alta este o dieta bazata pe _minerale_ alcaline. Totul in organism este chimie. Dar ca sa stii ce sa dai si ce sa nu dai organismului la un moment dat, este aproape imposibil. Altfel toate bolile ar fi eradicate:) Iar de chimia asta nu te ocupi tu, ci din fericire (uneori din pacate) metabolismul. Uneori o shaworma cu cola s-ar putea sa iti faca mai mult bine decat un kil de mere. Alteori aceeasi combinatie, te fac varza. De aceea nu se risca nici un medic sa iti zica "bea suc de prune ca are cine stie ce chimicale", pentru ca s-ar putea ca aceleasi chimicale sa te faca bine sau sa te puna pe butuci . Ei iti dau pastilele omologate/testate, cu care la o adica esti doar statistica, dar ei sunt cu mainile curate. Nu ca nu ar vrea sa zica, ci ca este imposibil.

Apa asta alcalina e ca ionizatul aerului in masina. Basme sa aiba si unii/altii ce sa vanda...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...