Jump to content
alexu

Tata are cancer. Daca puteti sa ma ajutati...

Recommended Posts

You have sent £50.00 GBP to Tanase Adrian Alexandru.

We sent a receipt to your email inbox. We've also sent a notification to Tanase Adrian Alexandru at adi@cik.ro. View transaction details

Sanatate

Edit: cand ajung acasa, prin decembrie 15, te sun sa iti dau si sange (daca va mai fi nevoie). O1, negativ, donator universal. Probabil ca vor mai veni 3-4 amici cu mine, tot aceiasi grupa

Edited by Gogu_Daltonistu
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu-mi place ce v?d acolo. Parc? ?i la mcmusic e gratis dac?-i peste 400, dar po?i s? îl ridici din Bucure?ti f?r? s? pl?te?ti curier dac? nu vrei s?-l livreze.

Chitara/Bass :: Amplificatoare Chitara :: Amplificatoare :: Marshall MG15 CF - Amplificator chitara sau Chitara/Bass :: Amplificatoare Chitara :: Amplificatoare :: Marshall MG10 CF - Amplificator chitara

Diferen?a merit?.

Link to comment
Share on other sites

AlexanXX-XXXX-XXXX you have sent $11.25 USD to Tanase Adrian Alexandru.( putin dar a fost tot ce aveam in cont )

multa sanatate tatalui tau alexu , abia acum am vazut acest topic si cat timp am stat sa citesc m-au trecut toate starile posibile si imposibile pentru ca de 4 ani am descoperit ca am boala crohn ( inflamatia colonului si este o boala cronica ) si doctorul mi-a spus ca nu o sa se vindece niciodata, iar faza finala este cancerul ,operatie c-am prin ce trece tatal tau ...

La mine totul a inceput acum 4 ani, cand dupa dureri groaznice prin spate si in fata in zona apendicitei dupa aproape 14 zile de nopti nedormite si chin am zis sa merg la spital la urgenta municipal .... la urgenta mi-au zis din start ca am cancer ( dupa dureri si analize ) dar nu imi gaseau ce am, m-au internat la municipal la etajul 8 la chirurgie si dupa 2 saptamani de stat in spital, dupa 3 perfuzii in fiecare zi ( la un moment dat mi se facea mana neagra cand imi baga perfuza, am avut branula cu perfuzie baga si in degetele de la picioare ca nu mai aveau unde sa ma intepe ) si de mers prin tot spitalul la toate aparatele din spital cei de acolo mi-au spus ca nu stiu ce am, dureri nu mai avea ca imi dadeau calmante dar analizele tot proaste erau.

Dupa cele 2 saptamani a venit cineva de la gastroenterologie de la etajul 12 si a discutat un pic cu mine. Am uitat sa va zic o chestie foarte importanta, cu 2 ani in urma incepusem sa am 4...5...6...10 scaune intr-o zi si din cand in cand aveam si sangerari dupa ele... orice mancam mergeam la baie dupa 10 minute, cand au inceput aceste chestii am zis ca m-am stricat la burta de la mancare ,apoi o zi 2...3 era ok apoi iar reveneau nu prea am dat importanta si la un moment dat am zis ca asa trebuie sa fie asa e organismul meu si nu am zis la nimeni lucrul asta .... dupa ce i-am spus treaba asta a doua zi m-au mutat de la chirurgie si in cateva zile am facut o endoscopie ca au crezut ca e ceva de la stomac apoi am facut colonoscopie si acolo mi-au luat o biopsie si au descoperit ce am.

Boala-Crohn-300x294.jpg

Dupa ce am aflat ce am, doctorul meu mi-a spus ca nu exista nici o persoana in toata lumea asta care sa vindecat de aceasta boala, singura solutie este operatia dar exista posibilitatea ca dupa operatie si dupa ce taie din colon boala sa se mute sus sau jos de operatie si dupa cativa ani o sa trebuiasca sa ma opereze iar , si tot asa pana nu o sa mai aiba ce sa faca si o sa imi bage nu stiu ce tub cu nu stiu ce punga ....

Ca si tratament am luat imuran si budenofalk ( 4 dimineata 4 seara ) aproape 1 an , teoretic acest tratament trebuia sa imi stopeze avansarea bolii, din pacate dupa 1 an am facut analize si colonoscopie iar si boala tot avansa, asa ca doctorul a decis sa ma mute pe alt tratament care este defapt si singurul dar nici acesta nu vindeca, mai exact iti ofera imunitate mai mare si incearca sa impiedice avansarea boli.

Remicade se numeste tratamentul, am nevoie de 5 fiole la fiecare 2 luni care costa 2200 RON fiola si trebuie sa merg sa fac perfuzii la spital, in primii 2 ani de tratament am fost nevoit sa suport eu costurile acestui tratament pentru ca statul nu a vrut sa mil deconteze, a fost foarte greu, a trebuit sa vand multe lucruri si parintii mei la fel dar am depasit momentul si de un an de zile am reusit sa fac un dosar si sa il depun la casmb iar ei m-au acceptat intr-un final.

Am mai facut o colonoscopie anul trecut si doctorul mi-a zis ca este ok si ca pentru moment este bine si nu a mai avansat "treaba" acolo ....

In tot acest timp am observat ca sunt momente odata pe luna cand merg la toaleta in ziua aia si de 10 - 12 ori ... dar de cele mai multe ori merg la toaleta de 3 ori pe zi in zilele mele cele mai BUNE.

Alte pastile ceaiuri vitamine sau alte lucruri de genul acesta nu am luat pentru ca doctorul a zis ca le iau degeaba si am destula incredere in el pentru ca este specializat pe aceasta boala, Mircea Diculescu ( prof. dr. Mircea Diculescu, presedintele Societatii Romane de Gastroenterologie si Hepatologie ).

Cam asta este povestea mea :( ... dar una peste alta sunt bine momentan si ma gandesc sa incerc cate ceva din sfaturile voastre.

Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea, dar ce vitamine, ceaiuri sau alte chestii credeti ca merita sa incerc ? :|

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Le multumesc celor care au mai donat: @ZeroDoi Acum am citit ceea ce ai scris si m-am ingrozit. Nu stiu ce sa-ti spun altceva, in afara de multa sanatate, deoarece eu nu sunt doctor, iar tratamentele naturiste pentru tata nu pot sa ti le recomand si tie. Nu ma pricep, nu vreau sa-ti fac rau. Cu tata sunt langa el si daca vad ca nu-i este bine de la ceva, nu-i mai dau... si, oricum, incerc sa nu-i ofer lucruri care i-ar putea dauna. :(

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

Tocmai i-am preparat sucul pe dimineata aceasta, facut la blender, compus din: putina apa, o vitamina C 1000 + Zinc (Dr Hart - efervescent), doua lingurite de afine, cate o jumatate de grapefruit, mandarina si portocala, o capsula desfacuta de extract de struguri, o jumatate de lingurita de ulei de struguri (ambele pentru resveratrol), aloe vera si cinci samburi amari de caise. Am uitat sa-i pun mar. Ii mai fac diseara.

Toate acestea pentru a reduce din efectele chimio si, mai ales, din efectele acelui medicament anti-cancer, pe care trebuie sa-l ia in fiecare zi (Capecitabina Glenmark) dimineata si seara, cate trei pastile. Nu-i este rau de la ele si nici nu vreau sa-i fie.

Pentru a reduce aciditatea citricelor, ii fac ceai. Pana acum ii faceam 2l, insa s-a acrit, asa ca-i fac un singur litru, mai concentrat, din: ceai de galbenele, ceai pentru somn (Alevia), ceai tot pentru somn (Fares), ceai gastric (Alevia), ceai anti-raceala (Pro Natura -contine macese, deci tot vitamina C, plus alte lucruri bune) si tei.

Apropo de lucrurile care nu-i fac bine, pana sa se opereze ii faceam ceai verde, in care puneam un comprimat de vitamina C 1000.

Cu toate ca-i preparam ceaiul la 70 de grade si tinut plicul in apa un minut si jumatate, tot imi spunea ca ii ridica tensiunea si il doare inima, ii e rau, asa ca nu i-am mai dat.

La fel s-a intamplat si cu sfecla rosie, recomandata de catre doctorul nutritionist, pentru a-i reface hemoglobina. Nu i-am mai dat nici sfecla rosie. Oricum, nu sunt de acord cu ea, deoarece contine zahar, care se transforma in glucoza, adica exact ceea ce iubeste cancerul mai mult.

Deocamdata, se simte excelent si asa vreau sa se simta si in continuare, pentru ca daca ii este rau, incepe drama si pentru mine.

Discutam cu el, dupa ce i-am spus de cubul de amplificare pentru chitara electrica si imi spunea ca-l rasfatati, ca aveti grija de el, ca este un fel de "mascota hackerasilor". :))

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

Tocmai cand ma bucuram si eu, a aparut un lucru ingrijorator.

Ieri, doamna doctor oncolog ne-a spus ca nu-i place cum miroase lichidul care curge din operatia tatalui meu, asa ca sa vorbim cu doctorul care vine zilnic sa-i schimbe pansamentele, sa duca o proba la analiza, deoarece este posibil sa fi luat vreun virus din spital.

Tot ieri, cand a venit doctorul respectiv, ne-a spus ca totul este in regula si ca lui nu-i pare ca miroase ciudat acel lichid.

Mai devreme, cand a venit iar sa-i schimbe pansamentele, ne-a spus ca-i curge prea mult lichid, iar el se astepta sa se reduca, putin cate putin, cantitatea acestuia.

Daca si in zilele urmatoare ii va curge la fel de mult, trebuie sa mergem iar la spital, la Bagdasar, sa nu fie vreo infectie. Asta presupune deschiderea operatiei si iar timp mare de vindecare. :(

Link to comment
Share on other sites

A vorbit aseara cu doctorul care l-a operat si i-a spus ca este normal sa-i curga lichid de la operatie, pentru ca se curata nu stiu ce. Sa se ingrijoreze daca nu-i mai curge. Sper sa fie in regula, asa cum zice acest doctor in care eu am multa incredere.

Pe langa cele scrise mai sus, i-am dat in dimineata asta spirulina si tinctura de propolis. Propolis, pentru ca se stie ca este unul dintre cele mai puternice antibiotice naturale, in caz de vreo infectie.

Cand ii duc sa bea acest "cocktail", tata imi spune ca sunt doctorul nebun din filme, ala care prepara tot felul de lucruri. Glumim mult unul cu celalalt, d-aia ne si iubim la fel de mult.

Nu suntem vreo familie scortoasa, care sa ne vorbim cu "domnule" sau alte chestii d-alea prefacute.

Eu ii zic simplu: Grasane, ia si bea, sa te faci bine. El imi spune ca o sa-l transform in zombie, de la cate lucruri ii pun in acel suc.

Ideea principala este ca se simte bine. Din ce in ce mai bine, iar eu sunt cum nu se poate mai fericit.

Maine trebuie sa mergem la acel spital (Marius Nasta) sa vedem care-i treaba cu problema de la plaman.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai nevoie de propolis brut sau mixat cu alcool dublu rafinat de 90 grade (amestecat timp de minim 6 luni) spune-mi si iti pot face rost gratuit direct de la apicultor. Luam asa ceva pentru raceli/gripa cand eram mic (cu apa bineinteles caci alcoolul era prea tare) sau pentru infectii exterioare. Nu stiu daca mierea ajuta insa iti pot face rost si de miere daca ajuta.

Btw..

How to Make Vitamin C with Just One Ingredient - sursa

Most store bought Vitamin C supplements are genetically modified. Manufacturers use genetically modified corn as one of the ingredients. Most commercial vitamin C supplements do not contain natural vitamin C. It’s often made from ascorbic acid which is a synthetic chemical derived from glucose. Ascorbic acid has been proven to destroy good bacteria in the gut and suppress the immune system.

Health Benefits of Orange Peels

- One medium orange contains over 60 flavonoids and 170 different phytonutrients.

- Orange peel improves digestion. It helps to releive gas, heartburn, vomiting and acidic eructation.

- Orange peel helps with the respiratory system; it helps eliminate cough and even can improve asthma.

- Orange peels have anti-microbial and anti-inflammatory properties. Essential oil, d-limonene, contained in orange peels has ability to promote normal liver function.

Making Vitamin C at home is super easy and won’t cost you anything.

- Take organic orange peels and cut them into strips

- Allow the peels to dry at room temperature for a couple of days until crisp

- Once dried, grind the orange strips in any grinder (I use a coffee grinder)

- Take one teaspoon daily (I add it into my daily smoothies)

- Be sure to store in an airtight container.

One teaspoon of powdered orange peels will provide you with more Vitamin C than your body needs.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@aa7670 Da, niste tinctura de propolis, direct de la sursa, ar ajuta mult de tot, deoarece produsul din comert este putin si scump. Mierea nu stiu cat de mult ajuta, deoarece contine zahar.

Cat despre articolul despre coaja de portocala, nu m-am gandit pana acum la ea, deoarece stiu ca-i stropita cu toate prostiile, in cazul portocalelor normale.

Am gasit acum "BIO Coaja portocala confiata" de acolo de unde i-am cumparat aloe vera, samburi de caise, afine si toate cele (de 300 de lei) si-mi pare rau ca nu i-am cumparat atunci, deoarece acum ar costa mai mult transportul.

Vreau sa-ti spun ca de asta iubesc vitamina C 1000 + zinc, de la Dr Hart, deoarece contine pe langa acid ascorbic si acid citric, precum si bicarbonat de sodiu.

Este cea mai buna vitamina C pe care am cumparat-o vreodata si am luat de la multe firme, din Romania si din afara, insa efect atat de puternic precum aceasta nu am mai intalnit pana acum.

Inainte de operatie, tata era palid la fata, anemiat de cancer. Dupa vreo zece zile de vitamina C 1000 Dr Hart, i-am spus ca a prins culoare in obraji (am scris si pe forum). Cand a mai fost la munca, la fel i-au spus si colegii si sefii.

Dupa operatie, arata si mai rau, iar astazi, dupa cateva zile de vitamina C 1000 si dimineata si seara, iar arata mult mai bine, se simte foarte in regula si a inceput sa se miste, usor, singur.

I-am spus ca-i voi cumpara acest tip de vitamina C pentru o luna, adica 6 tuburi (120 de lei), pentru ca nici nu se gaseste in toate farmaciile.

Daca aveti nevoie de o vitamina C buna, de calitate (nemteasca), sper sa va fie de ajutor ceea ce am scris mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Practic? ceva sport?

Ar fi bine în paralel pe când mai scap? de dureri s? înceap? s? fac? plimbare ?i mi?care. Corpul are nevoie ?i de imbold extern, eu când m? sim?eam prost de la ceva boal? dup? pu?in efort sim?eam cum lucreaz? ?i lupt? organismul mai intens. În ultimele faze ale bolii deja înotam la bazin într-o veselie.

Link to comment
Share on other sites

@wildchild ce sport, ca abia se misca... Bine ca se misca si ca a prins putina putere, de la toate vitaminele pe care i le dau.

Hai sa va zic o chestie tare: am plecat, putin mai devreme, sa scot niste bani de la banca (o banca aproape de mine), pentru a-i cumpara vitamina C 1000 Dr Hart si a scoate niste bani de transport, plus ceea ce mai trebuie sa dam astazi pe la spital. A fost programat la ora 16, la Marius Nasta. Programarea nu s-a putut face telefonic, ci a trebuit sa mergem acolo.

Intre statii (masina si tramvai), perpendicular cu strada mea, pentru a o putea vedea, era nenea ala care m-a urmarit zilele trecute.

Caciula neagra, mustata, aceeasi geaca albastra, insa de data asta avea pantaloni maro, 1.75, la vreo 45 de ani. Suta la suta tot el.

Am ajuns in dreptul lui, iar el s-a dus inspre statia de tramvai, incepand sa vorbeasca la telefon. Am intrat pe o strada laturalnica, pentru a nu ma mai vedea si a venit repede, din statia de tramvai, sa observe unde m-am dus.

Dupa, in statia de tramvai, a inceput sa discute cu un baiat la vreo 30 de ani, 1.80, roman.

Eu am mers in statia de autobuz, pentru ca venea masina. A venit si el, eu urcand prin fata, iar el prin spate.

A coborat la aceeasi statie cu mine, insa a mers in alta directie (eu stanga, el dreapta) vorbind in continuare la telefon.

Are fata de detectiv particular, pentru ca daca este securist si atat de slab pregatit, nu-i in regula. Nu am avut aparatul foto cu mine, pentru ca puteam sa-i fac poza. S-a intors, a stat in lateral, de destule ori. Telefonul meu nu ma ajuta la asa ceva.

Habar nu am de ce ma urmaresc si cine i-a pus, insa este destul de amuzanta situatia.

Revenind la ceea ce s-a mai intamplat, i-am cumparat patru cutii de vitamina C 1000, Dr Hart. Voiam sa-i cumpar sase, pentru o luna, insa doar patru mai aveau.

A venit, astazi, si aparatul de alcalinizare/ionizare apa. L-am luat de pe hunza.ro si a costat 425 de lei (aparat, pH-metru si transport).

Am testat apa de la robinet si are pH 7,7. La fel si apa filtrata cu o cana Aquaphor, la fel si apa plata Borsec. Ma gandesc sa-i fac apeland la cana de filtrare, pentru a mai reduce din calcar, sa nu stric aparatul. Calcarul se depune pe electrodul din inox.

Deocamdata, i-am facut cu apa plata Borsec, iar pH-ul a crescut la 10.1, folosind acest aparat zece minute.

Apa are gust foarte bun, cam de ceai. Ma refer la cea alcalinizata, deoarece are un compartiment unde se strage apa acida, iar aceasta are un gust nasol rau de tot, acru.

Aparatul face multe bule, asa cum puteti vedea in aceasta poza. Sper sa-l ajute.

I-am spus sa nu o consume cu medicamente, deoarece le mareste efectul si nici inainte sau dupa masa, cu o ora, deoarece dilueaza sucul gastric si afecteaza digestia.

Am actualizat si fisierul cu donatii.

Va spun diseara ce s-a intamplat la spital.

Va multumesc mult!

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

Vesti proaste: pe 11.11.2015, la 8 dimineata, operatie la plaman sa-i scoata acea problema, plus eventuali alti ganglioni.

Alti bani (mai sunt ~1,000 de lei in cont), iar nevoie de sange (probabil, nu ne-a zis nimic) si ma intreb daca mai rezista el la alta operatie, atat de apropiata de prima. :(

Link to comment
Share on other sites

Medicamentul anti-cancer, pe care-l ia in fiecare zi, a inceput sa-si puna amprenta asupra starii lui de sanatate, in sensul ca i-a fost rau toata noaptea (stari de voma).

De dimineata nu a mai vrut sa-l ia si dorea sa discute cu doctorita oncolog, pentru a vedea daca-i posibil sa-i schimbe tratamentul, insa nu a reusit sa o contacteze.

Doctorul care vine sa-i schimbe pansamentele, nu a plecat pana nu l-a facut sa ia acele pastile anti-cancer, pentru ca si doamna doctor oncolog i-a explicat ca daca nu ia acele citostatice, tot chinul lui cu operatia a fost in zadar. Omul asta, doctorul care ne viziteaza zilnic, este foarte de treaba.

Eu ii fac in continuare acel suc, de doua ori pe zi, pe care-l bea, ii place si se simte bine de la el, la blender, iar astazi am si fotografiat farfuria cu tot ceea ce ii pun in el, pentru a o vedea si voi.

Vreau sa va spun ca in casa pluteste un aer greu, apasator, dupa ce am aflat, ieri, ca trebuie sa se opereze si la plamanul drept. Ne spunea doctorul care il va opera ca este posibil sa-i scoata un lob intreg, in functie de cum se prezinta situatia atunci cand il va taia.

Abia ce isi mai revenise si el un pic. Iar trebuie sa trecem prin acelasi chin, cu zile pe la terapie intensiva, acolo unde nu te lasa sa stai prea mult cu el, pana nu-l muta in salonul normal.

L-a sunat astazi pe doctorul care l-a operat la colon, iar acesta i-a spus ca este absolut necesara si interventia de la plaman, pentru ca altfel prima interventie chirurgicala a fost in zadar.

Sunt suparat si nu am putut sa dorm. Tot optimismul meu s-a dus pe apa sambetei. De al lui ce sa mai zic...

Link to comment
Share on other sites

In tara asta de cacat cu oameni de cacat nu te ajuta nimeni. Nu pot sa iti zic decat sa fii tare, ca la probleme toti dispar ca pizdele. Este greu dar trebuie sa continui tu. As scrie mai multe dar sunt cativa "%00" pe aici care mi-ar da ban imediat.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si astazi i-a fost rau un pic, de la medicamentul anti-cancer, insa nu ca ieri. I-am spus sa ia acel medicament cu sucul pe care i-l fac eu si sa bea lichide multe (apa, ceai) pentru a mai reduce din intensitatea si efectele acestuia.

Doctorul care vine sa-i schimbe pansamentele ne-a spus ca este normal sa-i fie rau de la acel medicament, mai puternic la inceput, pana se obisnuieste corpul putin cu acesta.

Starea de rau a inceput sa-i treaca... pentru ca au sosit cadourile voastre pentru el. A fost ocupat cu acestea cateva ore.

Incep cu amplificatorul pentru chitara electrica promisa de @koldoklipp, care a donat 200$ pentru a doua oara. Ii multumesc si lui Constantin C. pentru donatie si il rog sa-mi scrie pe privat, pentru a vedea ce nume are pe forum.

Deocamdata, nu-i mai cumpar nici un aparat sau altceva, in afara de cheltuielile zilnice, pana nu vad care sunt costurile cu aceasta noua interventie chirurgicala.

Cheltuielile zilnice sunt cam asa: 15 lei, o data la 3 zile, pentru spanac. Doar spanac mananca si cate un ou. 10 lei grapefruit, tot cam la trei zile, plus celelalte fructe (portocale, mandarine, kiwi, mere) paine mai buna, apa plata (pt ceai), reteta cu paturicile pe care le pune sub el, medicamentele si micile atentii acordate doctorului cu pansamentele, pentru ca le merita. Ne ajuta cu multe alte lucruri.

I-am spus sa nu se ingrijoreze in privinta celei de-a doua operatii, pentru ca vom avea bani pentru ea. El sa reziste, iar de acest lucru voi incerca sa am grija eu.

Am actualizat si lista cu donatii.

Va multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

Astazi i-am cumparat, iar, fructe, legume, lactate etc Ceea ce mananca el. Sper sa-i ajunga pana in operatie.

I-am cumparat si pana pentru chitara.

Se simte bine, tinand cont de situatie. Nu i-a mai fost rau de la citostatice.

Ii multumesc lui @1000DotS, care a donat si el pentru a doua oara.

Am actualizat lista cu donatii.

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca ideea de a lua acel medicament cu sucul preparat de mine a fost una buna, deoarece nu i-a mai fost atat de rau in aceste zile. Este usor ametit, i-a mai fost un pic de greata, insa lucruri suportabile, tinand cont de situatie.

I-am pus in acel suc si banana, deoarece contine mult potasiu, iar acesta ajuta la reglarea tensiunii arteriale.

Pe langa suc din fructe si ceai, bea si 3-4 cani de apa alcalina, zilnic. Prima data nu prea stia care-i treaba cu apa alcalina, insa atunci cand a vazut ca-i face bine, nu a mai zis nimic. Dupa o cana de apa alcalina te simti ca un mic Superman. Cred ca daca ai da un pic din maini, ai incepe sa zbori. Pe bune, are efect cam ca un energizant, insa fara lucrurile negative ale acestuia (zahar, cofeina, E-uri).

Si-a acordat chitara, ieri si incearca sa se obisnuiasca sa cante iar la ea. Nu poate sa o tina pe abdomen, din cauza operatiei, iar varfurile degetelor nu mai sunt batatorite, ceea ce inseamna ca-i intra corzile in ele, insa incearca sa se descurce asa cum poate, mai ales ca-i ceva care-i face placere.

Ii multumesc si lui "RDCSTAR" pentru donatie si il rog sa-mi scrie pe privat, pentru a vedea ce nume are pe forum.

Link to comment
Share on other sites

@Gushterul catina este foarte buna, insa marea ei problema este ca... nu prea rezista. Proaspata. Oxideaza repede. De fapt, multe dintre lucrurile pe care i le dau oxideaza repede, de asta si insist sa bea acel suc rapid, pentru a beneficia de antioxidanti.

Tocmai pentru ca nu rezista mult, de obicei gasesti catina pusa in miere, iar miere nu vreau sa-i dau, pentru a nu hrani cancerul.

Se mai gaseste la Plafar, uscata, insa este destul de scumpa.

Aceasta din urma ar fi o idee buna, pentru ca uitasem de catina (vitamina C de buna calitate + alte lucruri la fel de benefice), insa trebuie sa vedem care sunt costurile cu operatia la plamanul drept.

Mai sunt putine zile si deja ma apuca tremuriciul din cauza ei si nu este vorba de bani...

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

O faci sirop daca vrei. La fel exista si macesele pentru vitamina C. Personal decat sa bag vitamina C sintetica mai bine naturala de 1000 de ori. Fructele daca le vrei "naturale", te duci si le iei de marginea drumului de la tigani etc. Pe langa Sinaia inca este catina la tigani pe dn1.

Antioxidantii sunt in fructele/legumele cele mai colorate, cu beta-caroten etc.

Vezi tu cand noi eram mici si mancam macesele care le gaseam prin tufe aiurea, nu mai sarea nimeni in sus ca sunt nespalate si ca blablabl... parca eram mai sanatosi totusi.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca ceaiul de papadie are si contraindicatii de care trebuie sa tii cont. Consulta-te cu medicul inainte. Tocmai pentru ca au efecte puternice nu e de joaca nici cu ceaiurile.

Cele mai bune ceaiuri pe care le-am gasit la noi pe piata sunt de la Home - SONNENTOR Romania si am 3 ani de cand le folosesc produsele aproape zilnic. Coincidenta face ca acum o ora am baut pentru prima data o ceasca cu ceai de papadie cumparat de la ei. E o diferenta de calitate de la cer la pamant intre ceaiurile bio produse de sonnentor si buruienile de pe piata romaneasca (inclusiv cele luate de la tarani).

Pretul e cam piperat dar macar au un efect real si rapid. Dar consulta-te cu medicul inainte de a le folosi pentru un bolnav de cancer.

Link to comment
Share on other sites

@Nemessis Da, il voi intreba pe doctorul care ii schimba pansamentele, asa cum l-am intrebat si in cazul altor ceaiuri. Cel mai corect ar fi fost sa discut cu doctorul oncolog, insa v-am spus ca ea nu este de acord cu tratamentele alternative.

Iti multumesc pentru ca mi-ai zis de acel site. Ai dreptate: nu toate ceaiurile sunt la fel, din punct de vedere calitativ. La fel se intampla si in cazul medicamentelor clasice.

Am cautat pe acel site si au doar ceai de papadie. Nu scrie daca este facut din radacina, asa cum imi trebuie mie sau flori.

Ceai normal de papadie a mai consumat tata si imi zicea ca este amar. Il lua pentru ficat, deoarece a avut hepatita B atunci cand era mic si incearca sa-l protejeze. De asta nici nu a consumat alcool niciodata. Atunci cand vin sarbatorile el abia gusta putin vin cu mult Cola, sa dea cu noi noroc.

Tot pentru ficat ia si Hepatoprotect. I-am cumparat tot din banii de la voi, doua cutii, pana in operatie. Am si uitat sa-l trec la cheltuieli. La fel si cu spirulina, deoarece sunt multe cheltuieli, nu le iau eu pe toate si uit de ele.

Am terminat tot ceea ce ii fac in fiecare dimineata: acel suc, ceai si apa alcalina. Toate astea imi consuma cateva ore bune, insa ceea ce conteaza este sa se faca el bine.

Imi spunea, de dimineata, ca ii este frica de urmatoarea operatie.

Sper sa fie bine...

Link to comment
Share on other sites

Maine, de dimineata, mergem la spital sa se interneze, pentru a rezolva si problema de la plamanul drept. Joi este posibil sa-l opereze, dupa ce maine ii vor mai face niste investigatii.

Deocamdata, se simte bine si v-am pregatit o mica surpriza, realizata astazi.

S-a antrenat sa va cante imediat ce i-ati luat chitara, cate 10-20 de minute pe zi, deoarece nu poate sa stea prea mult in fund, din cauza operatiei si oboseste repede.

Imi spunea ca-si simte amortite mainile, pentru ca au fost intepate peste tot cu acele perfuzii, si ca nu are forta sa apese pe corzi.

Microfonul camerei foto este incorporat, deci nu se aude nici el cine stie ce, insa gestul spun eu ca este cel care conteaza, tinand cont de situatie.

Nu a vrut sa-l tund, deoarece mi-a spus ca nu le cade parul tuturor celor care fac si chimioterapie.

A slabit in jur de 42 de kg, din cauza bolii.

Sper sa-i purtati noroc in timpul operatiei, deoarece ati fost langa el din primul moment in care am aflat ca este bolnav, asa ca trebuie sa ramaneti alaturi de el pana se face bine. :)

Va multumesc!

Video:

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...