Jump to content
Matthew

Documentar Cuba - Cum arata viata fara Internet?

Recommended Posts

  • Active Members
Sunt curios spre ce ne profilam fiecare daca nu aveam acces la calculator/internet? In cazul meu probabil ca ma axam pe matematica, fizica. Adica calculatorul in sine nu modifica protentialul unui om ci il poate cel mult, modela.

Depinde la ce te referi cand spui calculator. Aparitia calculatoarelor, ca de exemplu "pacanelele" care-s tot niste calculatoare, a indobitocit 35% din populatie. Aparitia internetului in fiecare casa, prin intermediul calculatorului... asta da, a ajutat. Fiecare percepe diferit ceva nou. Unii profita de el, de altii profita acel lucru. Din partea mea, sper sa existe cat mai multi cretini si idioti pe lumea asta. Atat timp cat nu-mi iau locul de munca si nu muncesc langa ei, sa moara de foame.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Sunt curios spre ce ne profilam fiecare daca nu aveam acces la calculator/internet? In cazul meu probabil ca ma axam pe matematica, fizica. Adica calculatorul in sine nu modifica protentialul unui om ci il poate cel mult, modela.

Eu ma faceam preot sau psiholog. Chiar nu aveam alternative :)) Oricum, la cat de dezorganizat si dezordonat sunt, cel mai probabil ajungeam, dupa ceva timp, un ratat cu pretentii de intelectual. Inainte de a fi pasionat de IT, ma credeam super-inteligent. Aveam filme cu Sherlock in cap; noroc ca mi-a trecut intre timp.

Link to comment
Share on other sites

@hate.me de ce inainte de a fii pasionat de IT? :)) adica mi se pare firesc sa ai filme de Sherlock dupa ce ai luat contact cu IT-ul

Chiar daca ar exista sau nu Internet, as incerca sa imi aleg un domeniu unde munca mea ar avea un impact pozitiv asupra oamenilor. Daca as fi fost in Cuba, probabil si eu as face hustling, vandut trabucuri la turisti, trafic de "pachete".

Oricum, mi se pare aproape de necrezut contrabanda asta cu filme, documentare, jocuri, print screen-uri de la site-uri de stiri din US.

Link to comment
Share on other sites

@hate.me de ce inainte de a fii pasionat de IT? :)) adica mi se pare firesc sa ai filme de Sherlock dupa ce ai luat contact cu IT-ul

Pentru ca cu cat stii mai multe si ai orizonturile mai larg deschise iti dai seama cat de putin stii defapt si ca pana in momentul respectiv nu ai fost super-inteligent ci doar ignorant.

Link to comment
Share on other sites

Depinde la ce te referi cand spui calculator. Aparitia calculatoarelor, ca de exemplu "pacanelele" care-s tot niste calculatoare, a indobitocit 35% din populatie. Aparitia internetului in fiecare casa, prin intermediul calculatorului... asta da, a ajutat. Fiecare percepe diferit ceva nou. Unii profita de el, de altii profita acel lucru. Din partea mea, sper sa existe cat mai multi cretini si idioti pe lumea asta. Atat timp cat nu-mi iau locul de munca si nu muncesc langa ei, sa moara de foame.

Daca mor prea multi de foame, ai grija in ce cartier stai:

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
În România, înainte de '89, românii f?ceau contrabanda cu antene yagi, ca sa "prind?" programu' unu, bulgarii ?i moldovenii.

Accesul la informa?ie nu poate fi îngr?dit. Este o prostie s? încerci asta.

Prindeau mai degraba divertismentul decat informatia. Oricum, la cate surse de informare sunt in ziua de azi, suntem foarte inculti. Toti.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca am mai zis asta pe alte forumuri, daca are nu as fi fost in IT, as fi devenit ceva inginer mecanic/electric, politist, soldat sau doctor. Nu sunt o unealta, dar imi place sa fac bine celor din jurul meu, si fac tot ce e posibil sa aiba tot ce le trebuie.

Nu ma cred geniu, lucrez din greu si legal pentru tot ce am, mereu am castigat respectul oamenilor prin munca (cand sunt lenes, sunt lenes ca sa ma destind, nu in adevatul sens al cuvantului).

Urasc oamenii carora nu le pasa, care se cred aroganti, si care refuza sa faca ceva pentru ei.

Link to comment
Share on other sites

Oricum, mi se pare aproape de necrezut contrabanda asta cu filme, documentare, jocuri, print screen-uri de la site-uri de stiri din US.

Inseamna ca esti inca tanar si nu stii cum a fost prin anii 2000 prin caminele studentesti cand mergeai cu hdd din camera in camera sa culegi niste filme si da dai si tu la randul tau filme ca reteaua de net era una praf pe cablu coaxial si mufe bnc.

Sa nu mai vb de conexiunea de extern, noaptea cand prindeai 3KB/s erai fericit.

Link to comment
Share on other sites

Din cele inrosite reiese ca esti indoctrinabil si persistent in ideea cu care ai fost programat. Ura schimba tot in conceptia ta despre viata.

- poti sa imi cauti nod in papura, si poate o sa-l gasesti, dar asa cum nu poti sa ma judeci pentru "lenevie" asa nu ma judeca pentru "ura" (nu in adevarul sens al cuvantului).

Oricine e indoctrinabil. Tu poate crezi ca tu ai debitat in viata ta, atitudinea care te face diferit de altii. Pot sa pun pariu cu tine ca ai citit-o undeva si adaptat-o stilului tau de viata. Cand o sa aud de tine ca ai scris o carte in care ai revolutionat gandirea umana, atunci mai vorbim, pana atunci, esti indoctrinat din alta parte, si cumva tu te crezi autentic.

Sunt foarte persistent cand ceva iese bine; nu vad de ce ar trebui ca sa schimb ceva, daca merge bine. Daca nu-i stricat, de ce l-as repara?

Nu stiu la ce te-ai referit cand ai subliniat cu rosu: refuza sa faca ceva pentru ei, dar ma rog. La ce m-am referit, a fost vorba ca oamenii se simt si vad pe ei insisi ca si neputinciosi, si nu isi dau seama de calitatile lor primite de la Dumnezeu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...