Jump to content
sandabot

CloudForest.ro - Gazduire VPS & Servere Jocuri in Romania pentru pasionati

Recommended Posts

Salut si Hristos a înviat!


In ultimele luni am lucrat la un proiect de hosting in România care are ca scop crearea unui nod independent fata de restul datacentrelor din tara, unde noi avem control asupra tuturor aspectelor, de la locație, net, IP-uri, echipamente, servere, routere, switch-uri, UPS-uri, redundanta electrica, răcire si tot ce tine de livrarea unui serviciu la standardele cu care suntem cu toții obișnuiți. 


Ne puteți vizita site-ul la adresa: https://cloudforest.ro/ 

Momentan, oferim doua servicii:
- Servere private virtuale cloud - Am creat propriul cloud Openstack din infrastructura pe care o avem, interconectata cu porturi de 10Gbps. Avem cam cele mai folosite si recente imagini cloud, configurare automata cu cloud-init, root deblocat și parola generata. Adminisrarea se face web din contul de client cu toate optiunile de care aveti nevoie, consola, chei SSH, rebuild, firewall privat si multe altele. In plus, aveti si un snapshot gratuit pentru fiecare VPS.


- Gazduire Servere Jocuri cu panou Pterodactyl, IP dedicat, fara limite de slots si acces nelimitat la procesor.

 

- Gazduire web - clasica, panou de control Virtualmin & certificat ssl automat. Doar schimbati ns-urile domeniului in ns1.cloudforest.ro si ns2.cloudforest.ro 

 

- Gazduire web gratuita - la fel de performanta precum gazduirea web normala, insa limitata la 1 domeniu, 1 baza de date si 1 GB stocare


Puteți citi mai multe detalii asupra serverelor noastre si întreaga infrastructura aici: Infrastructura Noastra

Cat despre politica de utilizare, nu permitem folosirea abuziva a resurselor si a lățimii de banda, si, evident, toleranta este 0 pentru orice fel de activitate ilegala printre care si nu ne limitam la: malware spreading, scanning, botnet hosting, spam, abuzare port 25, orice fel de blackhat usage. Nu avem nicio problema sa raportam/colaboram cu autoritatile.


 

Edited by sandabot
  • Thanks 3
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Salut, multa bafta cu firma.

 

Aveti un bug, nu stiu exact cum de dar il poti vedea asa:

1. Am dat click pe Infrastructura noastra

2. Am dat click pe VPS

3. Imi apare bifa de logout, dar eu nici nu am cont

 

image.png.f26c596c8bfce6b465484520031df7f0.png

 

4. Dau click pe profil (in dreapta) -> Contul meu (nu se intampla nimic)

5. Dau click pe logout -> Nu se intampla nimic (nu inteleg de ce ar trebui returntoadmin - dar poate depinde de tema folosita)

image.png.4d9e57eff9cde66d39762e6880974509.png

 

6. Pot da submit ticket fara sa fiu logat

 

Am sa incerc sa-mi fac cont sa cumpar un VPS, sper sa reusesc :)

 

Te mai anunt daca mai vad ceva

 

Revin cu edit. Am reusit sa cumpar serverul, am reusit sa aplic voucherul. Problemele apar dupa:

 

1. Cand imi apare serveru in dashboard trebuie sa intru pe consola sa-l configurez eu mai departe (tot installu)

2. Ar fi ok sa folosesti un "Golden Image" in loc de o imagine care o montezi si instalezi

3. Partea de data usage nu-ti merge deloc

4. Nu ar trebui sa expui partea de VMWare tools

5. Ar fi frumos sa integrezi partea de parola/key management cu partea de website

6. E un inceput bun, dar mai ai mult de lucru!

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Comentariile aduse de @Zatarra au fost extrem de pretioase si pot sa zic ca le-am luat in considerare cam pe toate cand am decis sa trecem la urmatorul nivel cu serverele virtuale in ultimile luni. 

 

Am decis sa construim un cloud Openstack si sa ne bazam pe el in crearea serverelor virtuale si pot sa zic ca a fost o alegere foarte buna, atat pentru scalabilitatea noastra din spate cat si pentru functionalitatile pe care le putem oferi clientilor. Le-am actualizat in postul initial dar tin sa readuc in discutie ca acum folosim imagini cloud, pe care le configuram cu cloud-init. Dupa maxim 5 minute de la comanda aveti panoul pregatit si credentialele in dashboard. 

 

Zona de clienti a fost actualizata complet, cu o tema mult mai moderna si care ne reprezinta identitatea vizuala: https://cloudforest.ro/clients/


In concluzie, v-am pregatit si 5 cupoane de 10 euro fiecare sa incercati noile VPS-uri, valabile pentru VPS-urile cloud 

In cazul in care nu vreti sa va lasati datele cardului la checkout, alegeti PayPal ca modalitate de plata, apoi click pe "Intoarce-te la comerciant" 

 

5NP2GY0AX0
AEBY9P7IXY
H2USEJQB34
HKUK7PF58F
JE6LX4M89E

 

Daca exista cerere pentru cupoane extra, voi mentine lista actualizata.

 

Spor!

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Sunt mândru să vă prezint ultimul nostru produs, realizat după cele mai înalte standarde ale găzduirii web în 2024, cu resurse alocate din belșug fiecărui plan de găzduire, administrate cu ușurință de către cPanel și livrate de către cel mai performant server web din lume, LiteSpeed, totul construit pe infrastructură dedicată enterprise, în România.
 

RoLeaf.ro este o platformă completă de găzduire și administrare a oricărui site web ce se remarcă prin ușurința de folosire, minimalism în termeni și focusul pe elementele diferențiatoare. 
 

Cu prețuri fixe în moneda națională și 2 luni gratuite la plata anuală, reușim să oferim unele dintre cele mai mici prețuri de pe piața românească raportate la resursele oferite.

Totodată, fiind registrar acreditat RoTLD, putem să vă oferim domenii .ro la un preț fix de doar 40 de lei/an. În plus, orice plan de găzduire poate să opteze pentru o adresă IP dedicată la un cost suplimentar de doar 5 lei/lună.

Pe lângă toate acestea, avem și un program de afiliere deschis tuturor, în care puteți câștiga comisioane în valoare de 10% recurring pe viață pentru fiecare achiziție realizată prin intermediul link-ului vostru (inclusiv domenii) sub formă de credit în platformă.

Mai multe vă las să descoperiți singuri pe site, și, ca de obicei, mulțumesc administratorilor pentru platformă!

  • Thanks 1
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, UnixDevel said:

Am vazut ca folosesti litespeed . 
Ce folosesti ca panel ? Cyberpanel ? 
 

Nop, clasicul cPanel&WHM, aici e panoul clienților: https://hosting.roleaf.ro:2083/

 

La bază ca OS folosesc CloudLinux 9.3 instalat direct pe server baremetal, cu administrare cPanel/WHM care a fost configurat să livreze site-urile prin LiteSpeed. Toate soluțiile licențiate.

 

Mulțumesc pentru interes!

 

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...