Jump to content
paxnWo

Miting

Recommended Posts

A fost caterinka in mare...dar daca as fi stiut de la incep mi-as fi luat si laptopul...un wifi ceva...aveam cateva chesti la TODO si nu imi permit sa le fac altfel...si as fi avut si o ocupatie mai productiva cel putin in unele momente.

In materie de discutii nu prea au fost noutati....

Per total sper sa ne mai vedem si in alta configuratie, poate mai multi sa aibe fiecare cu cine discuta la diferite nivele.

PS: pax, iar mi s-a uscat gatleju', ma bag la o bere ;))

Link to comment
Share on other sites

In materie de discutii nu prea au fost noutati....

Per total sper sa ne mai vedem si in alta configuratie, poate mai multi sa aibe fiecare cu cine discuta la diferite nivele.

In materie de discutii chiar daca ar fii vrut cineva sa zica ceva tu vorbeai cu pax.. Asa ca eu am preferat sa tac..

Si ziceai ceva de yahoo messenger pe Linux.. cred ca glumesti..

Toata lumea o sa iti zica ca Messenger nu merge pe Linux (decat in masina virtuala).. nu e vorba de flash.. Messenger nu foloseste flash (desi am si flash-ul instalat si imi merge perfect). (daca nu ma crezi incearca Google.. cu wine nu mai merge messenger de la versiunea 5.5; poate te gandeai la cedega.. desi nici asa nu merge..)

Sau.. poate te gandeai la tampenia de Pidgin care nu poate sa transfere fisiere, are altfel emoticonurile, etc. astfel incat e mai bine sa alegi meebo sau webmessenger. (singurul lucru bun la pidgin sunt pluginurile multe.. dar.. o sa iti dai seama pana la urma ca nu ai ce face cu ele.. tot mai bun e messenger-ul de la yahoo)

Link to comment
Share on other sites

Sau.. poate te gandeai la tampenia de Pidgin care nu poate sa transfere fisiere, are altfel emoticonurile, etc. astfel incat e mai bine sa alegi meebo sau webmessenger. (singurul lucru bun la pidgin sunt pluginurile multe.. dar.. o sa iti dai seama pana la urma ca nu ai ce face cu ele.. tot mai bun e messenger-ul de la yahoo)

lol.

"Tâmpenia" aia e cea mai bun? alternativ?, transferurile sunt o problem? temporar?. YM are multe c?caturi inutile în plus: photo sharing, webcam, voice, imvironments, audibles. Pidginului po?i s?-i bagi pachete de smileys, ?i sunt mai mult de 4 pachete cu smileyurile originale Yahoo.

Link to comment
Share on other sites

Intr-un fel ai dreptate, dar eu am avut destule probleme cu el. Adica a fost nevoie uneori si sa schimb setarile din cauza serverelor yahoo.

EDIT:

Daca ar merge si transferul de fisiere ar fii chiar bine.

Am inteles ca aia cu smiley-urile era din cauza mea, ca nu le-am pus pe cele originale.. Imi cer scuze..

Link to comment
Share on other sites

lol.

"Tâmpenia" aia e cea mai bun? alternativ?, transferurile sunt o problem? temporar?. YM are multe c?caturi inutile în plus: photo sharing, webcam, voice, imvironments, audibles. Pidginului po?i s?-i bagi pachete de smileys, ?i sunt mai mult de 4 pachete cu smileyurile originale Yahoo.

"Tampenia" aia mi se pare cel mai stralucit multi-client de messenger. O folosesc de vreo cateva luni si nu am avut niciodata probleme cu transferurile .. mai ales ca zilele astea s-a scos ultima versiune 2.5.8 unde la ei pe site scrie ("Yahoo issues are fixed in 2.5.8.") si se pare ca au avut dreptate ca eu la transfer mai facea faze la viteze si la cativa useri nu puteam lua fisiere sau trimite .. dar asta pentru 2-3 zile atat. Are smileuri destul de dragute ... are o gramada de optiuni astfel incat sa te faca cat mai relaxat cand primesti mesaje, imi place ca la mesajele primite iti apare si avatarul. Yahoo daca ii misc interfata principala pe ecran, daca o frec si o invart imi sare procesorul la 50% (ultima versiune) si in al doilea rand sare de la 30,000-40,000k la 60,000-80,000k pe cand pigin, adica tampenia aia ramane constant la 16,000k resurse. Tampenia foloseste un mediu de interfata cunoscut si foarte sexy ^^ numit gtk, care are la randul lui un executabil prin care iti alegi ce interfata vrei tu din o multime de interfete (si mai pot fi adaugate si altele manual) implicit toate programele care folosesc gtk li se vor schimba interfata dupa cea selectata .. interfata ce consta in diferente vizibile de la butoane, fundale si rame pana la motion-uri si modul in care este abordata. Tampenia aia nu te freaca niciodata la cap cu tot felul de reclame sau rahaturi primite de la useri sau cu cacaturi de avertismente ca nu este in lista ta, daca vrei sa-i dai baN sau nu si o chestie important la tampenia aia este pounce ... experimenteaza si ai sa vezi ce e cu el, iar avatarul trebuie sa fie 96x96 mai mic de 4 sau 3 kb, de preferat sa iti pui avatarul la yahoo ti-l redimensioneaza serverul cum trebuie pastrand cat mai apropiata calitatea, apoi cu un script de ala de pe siteuri de vazut oamenii pe invisible si avatarele lor iti scoti avatarul .png gata facut si il pui in pidgin, iar unele pluginuri sunt extrem de folositoare sa faca pidginul cat mai yahoo-like daca vrei. Tot raman la ideea ca e cel mai avantajos overplatform si multiprotocol client messenger, desigur tampenia aia de pidgin :D.

Link to comment
Share on other sites

In materie de discutii chiar daca ar fii vrut cineva sa zica ceva tu vorbeai cu pax.. Asa ca eu am preferat sa tac..

Ce sa iti fac daca nu ai deschis gura decat foarte putin...erau momente in care pax intreba diferite lucruri la care la majoritatea ii raspundeam eu...puteai sa intervi daca aveai ceva de adaugat...nu imi place sa fiu rautacios asa ca nu mai adaug nimic.

Si ziceai ceva de yahoo messenger pe Linux.. cred ca glumesti..

Toata lumea o sa iti zica ca Messenger nu merge pe Linux (decat in masina virtuala).. nu e vorba de flash.. Messenger nu foloseste flash (desi am si flash-ul instalat si imi merge perfect). (daca nu ma crezi incearca Google.. cu wine nu mai merge messenger de la versiunea 5.5; poate te gandeai la cedega.. desi nici asa nu merge..)

Nu te voi contrazice eu ci cei de la wine hq care chiar dau compatibilitatii nota "bronze"... ti-au facut si print-screen.

WineHQ - Yahoo Instant Messenger 9.x

Sau.. poate te gandeai la tampenia de Pidgin care nu poate sa transfere fisiere, are altfel emoticonurile, etc. astfel incat e mai bine sa alegi meebo sau webmessenger. (singurul lucru bun la pidgin sunt pluginurile multe.. dar.. o sa iti dai seama pana la urma ca nu ai ce face cu ele.. tot mai bun e messenger-ul de la yahoo)

Lucrul care ma face sa folosesc pidgin si pe windows este OTR-ul, pot sa iti spun ca am corupt mai multe persoane pana acum sa foloseasca in paralel pidgin ba chiar sa renunte la yahoo, iar legat de file sharing stiu problema la fel ca la connect, schimba des yahoo protocoalele asa ca recomand sa folosesti repository oficial al pidginului pentru a fi up-to-date.

Ar fi fost frumos din partea ta daca aveai nelamuriri sa dai un PM sa-mi ceri id-ul chiar mi-ai atras atentia cand ai vorbit de debian si vroiam sa ti-l cer...iar daca erai asa cunoscator puteai sa spui simplu pidgin e un kkt pentru ca inca nu are implementat webcamu si eu ma uit toata ziua la pitipoance... iar eu iti spuneam ok at foloseste kopete, ai detoate, personal nu imi place fiindca programul este pe baza kde iar kde-ul din propria experienta iti spun ca e cam instabil, poti sa rulezi programul evident in gnome but ca sa mearga trebuie sa ii satisfaci dependenta de kde si pt ce sa instalez pachete nefolositoate....

bla..bla...bla... am ajuns sa ne certam pe clientii de IM =))

Link to comment
Share on other sites

Uai!

V-ati intalnit cu pax sa discutati despre messengeru de linux? AICI? Abia am iesit din Wow unde am un level 20 nauc de "care ai vazut messengeru din westfall??? Care l-a kilarit cineva??? pls pls wtf sgtpl" Conquiztador de linux si microsoft de mac n-ati gasit?

Link to comment
Share on other sites

Eu nu prea am pus intrebari, am raspuns doar...si daca asta am fost intrebat:P

Oricum nu mi se pare un subiect atat de lame, atata timp cant omu avea o nelamurire am discutat si am presupus ca s-a lamurit.

Desi acum imi dau seama as fi avut un subiect bun legat de retelistica, protocoale de routing si teorii bypass, dar cine se mai putea concentra sa isi aminteasca dupa 3 beri:P...ramane pe data viitoare:P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...