Jump to content
Spazz

51% – 48%

Recommended Posts

Si Geoana si Basescu sunt la fel de ratati ! Oricine castiga , noi avem de pierdut . Traim in cacat si asa vom trai pana murim si asta PENTRU CA SUNTEM ROMANI .

Si daca suntem romani ce? E ceva rau in asta? Muta-te in alta tara daca nu iti place aici. Sau sti cumva cum e sa fi americam, francez sau german?

Taceti in plm cu "se intampla numai in Romania" sau altele de acest gen. De unde stiti voi cum e in strainatate? De cate ori ai fost plecat afara sa vezi cum e acolo?

Incetati sa mai comparati a fi roman cu... nimic! Sunteti penibili. Macar aduceti argumente. Si faceti comparatii cu alte tari, cu alte nationalitati.

http://romanipentru.basescu.ro/mesaje-imagini

Edited by Nytro
Link to comment
Share on other sites

Vrei sa compari Romania cu tari ca America , Franta sau Germania ? Cred ca glumesti sau nu stii pe ce planeta traiesti ?! Eu ma gandeam la tari din Africa ! Nu vreau sa ma apuc sa insir toate motivele pentru care Romania merge in jos in ultimii 40 de ani ... ! Insa un motiv il spune chiar presedintele tau pe care vad ca il sustii , despre problema romanilor : YouTube - Basescu catre Liiceanu Am vrut sa spun ca scoala scoate tâmpiti . Si cand te gandesti ca l-au votat 5 milioane de romani ... ?

Link to comment
Share on other sites

gata, asta e, marinarul a iesit inca 5 ani.

Nu are rost sa ne mai certam, oricat de mult ai argumenta intr-o discutie cu un sustinator basescu o sa invoce comunismul, pe iliescu si o sa te puna sa inveti istorie.

Asta e, sa vedem dupa urmatorii ani de mandat cat de bine o sa fie in tara(daca nu o sa ne acorde FMI imprumutul, somajul de pe vremea lui iliescu o sa fie un nimic). Oricum, sunt sigur ca nu o sa isi termine mandatul.

Link to comment
Share on other sites

parerea mea: e bine ca s-a terminat.

Indiferent cine iesea: e bine ca a iesit.

Nu suntem inca la nivelul Afganistanului, si asta inca e bine.

Suntem inca popor sarac, dar nu s-a schimbat inca nimic de 20 de ani, deci e bine ca nu s-a schimbat mai rau de atat.

Ma bucur ca avem moneda cu 2 zerouri in loc de 5.

O sa supravietuim.

Cum am zis, imi pare rau ca AXN nu da sezonul 2 din Battlestar Gallactica pentru lectii de politica. Pana atunci s-au terminat lectiile, mergem pe ce avem si ramanem pe hack in loc de politica.

OK?

Link to comment
Share on other sites

,,Suntem inca popor sarac, dar nu s-a schimbat inca nimic de 20 de ani, deci e bine ca nu s-a schimbat mai rau de atat."

Suntem saraci si fata de acum 20 ani mai avem datorii si de 70 miliarde euro la FMI si CE + ceva banci private din RO , ca doar banii de campanie electorala trebuie scosi de undeva , si conflictele lu' Base si a fostului guvern PDL-PSD care a dus la o gaura in bugetul alocat pensilor si bugetarilor (vad ca acum au liber mai toti bugetarii : medici , profesori etc , ca nu au bani sa ii plateasca) .

Ceasescu a avut de platit 60 de miliarde de lei (10 miliarde dolari) , foarte putin in comparatie cu acum si ganditiva cat de mult a trebuit sa stranga cureaua pentru a le achita . Pe langa asta datoriile pe care le avem trebuie sa le platim cu o dobanda uriasa aprox. 30-40 % din valoarea imprumutului , deocamdata nu se simte nimic pentru ca abia de anul viitor vom incepe sa platim : la inceput dobanda iar apoi suma imprumutata . Si daca nu platim , va las pe voi sa ghiciti pe ce s-a girat !

Link to comment
Share on other sites

macar Boc a fost primu care a venit cu ideea sa reduca veniturile celor de sus (faza cu pensiile cumulate cu salariul) si nu a celor de jos. Apreciez.

Si plangeau parlamentarii ca si-au facut credit la banca de miliarde pe care nu mai pot sa le acopere daca nu sunt realesi (intr-un interviu). Eh, apreciez si mai mult!

Ca e omu lu Basescu a fost febletea presei inghitita de toti, suna ceva gen cum mi-ar zice unu ca sunt omu lu Nytro la primul ban pe care il dau. Sau Crin omu lu Geoana. Tot una e. Ca a fost o alegere pozitiva sau negativa... a fost, nu zice nimeni ca il baga obligatoriu prim ministru la loc.

Alegerile au trecut, astept sa vad ce se va intampla in viitorul apropiat.

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

asta cu scaderea salariilor e o mare vrajeala,la fel ca faza cu scaderea nr de parlamentari.nu rezolva nicio problema reala.de parca contribuie cu ceva la buget,sau de parca aia ar trai din salariu

+1 Pentru marinar pentru ideea cu scaderea nr de parlamentari cu toate ca a fost doar o miscare foarte inteligenta.

Stii cat cheltuie statul doar cu un parlamentar ?

Link to comment
Share on other sites

Toata lumea zice ca parlamentarii ( sa vorbim in general ) FURA. Ce dracu tot fura, de unde tot fura, cum pot fura si nu stie nimeni, si mai ales de unde stie lumea ca fura? Aduceti si voi cateva exemple insotite de dovezi si va cred.

N-W-A: Da-mi cateva exemple de furturi te rog. :)

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt furturi direct din buget ,dar se poate obtine un folos material usor ..exemplu :

1) Un nepot castiga o licitate sa puna termopane la scolile dintr-un judet ,sau sa le renoveze in intregime .

2)Alt nepot obtine asfaltarea a 10 km de sosea prin nus' ce comuna ,sau pietruirea strazilor ...

3)Primaria unei localitati hotaraste sa schimbe la fiecare 6 luni bordurile pe care bineinteles ca tot un nepot le produce /importa

4)Afacerile de comert ale familiei unui parlamentar /deputat /ministru ..etc nu vor fi niciodata controlate de garda financiara /opc/dsv...etc sau daca sunt controlate nu se gaseste nicio neregula .

5)Afla din timp ca urmeaza sa se faca o autostrada/pasaj..si cumpara teren agricol in zona respectiva cu 6000 ron /ha si peste 2 ani cand vine autostrada il vinde cu 1 mil euro.

In felul asta fura ,au mai mult "noroc"!

Si sa nu ziceti ca se face licitatie ,pentru ca toata lumea stie cum se fac licitatiile :)

Link to comment
Share on other sites

@nytro

tocmai ti-a raspuns datdraq. Asta e metoda clasica de furat, romaneasca.

Nu are rost sa nu ne prefacem ca totul e ok, in fiecare saptamana o sa vezi diferite investigatii legate de "combinatiile" politicienilor. Trebuie sa fi cel putin impertinent sa crezi ca fata lui basescu are duplex de 800 de mi de euro si fisa si-a cumparat SUV de 50 de mi de euro cu banii in mana, din salariul lor. Macar daca furau si ei cu masura, dar fura ca nerorocitii. De ce dracu e tara datoara pana in gat la diferite companii, etc.?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...