Jump to content
skipper

Posibil sau nu?

Recommended Posts

In primul rand LA MULTI ANI RST!!!

Am si eu o intrebare, nu e o intrebare ci mai mult o nelamurire. E 6 jumate dimineata 1 ianuarie 2010 si nu ma pot gandi decat la un sigur lucru - e oare posibil ca in viitor sa se inventeze un dispozitiv de stocare a informatiilor cu o memorie nelimitata ? Stiu ca pare o tampenie dar pe forumul asta intra multi oameni inteligenti si as dori si eu o parere ~

Link to comment
Share on other sites

In 20 de ani vom avea computere cuantice capabile sa stocheze mai mult de 300 qubiti.

Sa presupunem ca in prezent putem stoca pe un computer normal 4 TiB, asta insemnand :

4TiB = 4,398,046,511,104,bytes = 35,184,372,088,832 bits

= 3.5 * 10^12 bytes

Un computer cuantic care ar avea doar 300 qubits, va putea stoca 2^300 ~= 10^90 numere complexe, ceea ce reprezinta un numar mult mai mare decat numarul de atomi din universul observabil.

Deci de 10^78 ori mai multa informatie va putea fi stocata in doar 300 qubits. De remarcat este faptul ca la fiecare qubit adaugat la sistem, se stocheaza de 2 ori mai multa informatie, in concluzie nu este o crestere liniara cum am avut pana acum, ci una exponentiala.

O crestere liniara : 2x (computer normal)

2938sjs.gif

O crestere exponentiala: (2^x) (computer cuantic)

2nu408h.gif

Link to comment
Share on other sites

nu stiu dc imi vine in minte doar chromeos..pe viitor si ca informatiile vor fi stocate pe internet.ca doar hdd este cea mai lenta parte a unui pc nu.?

nu stiu daca gresesc dar internetul nu este nelimitat.?chiar as vrea sa stiu asta si dk datele de pe el se stocheaza undeva fizic?

suna ca o intrebare de noob:D..nu ca nu as fi ca mereu esti noob in domeniul it:|

le: http://discovermagazine.com/2007/jun/how-much-does-the-internet-weigh#note

http://adamant.typepad.com/seitz/2007/04/weighing_the_we.html

Link to comment
Share on other sites

nu stiu dc imi vine in minte doar chromeos..pe viitor si ca informatiile vor fi stocate pe internet.ca doar hdd este cea mai lenta parte a unui pc nu.?

nu stiu daca gresesc dar internetul nu este nelimitat.?chiar as vrea sa stiu asta si dk datele de pe el se stocheaza undeva fizic?

suna ca o intrebare de noob:D..nu ca nu as fi ca mereu esti noob in domeniul it:|

le: How Much Does The Internet Weigh? | Computers | DISCOVER Magazine

ADAMANT: Weighing the Web

Logic ca se stocheaza undeva fizic.. de exemplu acest site este intr-un data center (cred) care ocupa un apartament .. dar ocupa doar 0.00001 % din tot data center-u ala.

Link to comment
Share on other sites

Bine spus paxnWo.;) In concluzie, spatiul de stocare se va mari, ajungand sa fie considerat infinit in capacitate, dar defapt este foarte finit, doar ca numarul este prea mare.

Asta e adevarul,probabil ca va fi un numar foarte mare si poate cuprinde orice fel de fisier ( miliarde de TB ) , nu vei fi capabil sa il umpli pe tot.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...