Jump to content
paxnWo

informatica militara

Recommended Posts

Castigi ceva in plus daca esti la aviatie ( se platesc orele de zbor ), la fotele terestre castigi numai daca ai misiuni (nu te gandi la razboi sau afganistan ca trebuie sa dai mita ca sa ajungi acolo) ! La academia tehnica militara nu prea stiu cum poti sa castigi in plus

Link to comment
Share on other sites

Da, depinde si ce studii civile faci !? In zilele noastre e cam greu sa treci de un salariu de 20 de milioane (poate daca locuiesti intr-un oras mare cum e Bucurestiul, Timisoara, Arad...) dar daca ne gandim la orasele mai mici (cum e Targu-Jiul in cazul meu) acest salariu este deja foarte bun.

Ps: daca esti in clasa a 12-a si vrei sa urmezi academie ar trebuie sa mergi la CMJ si sa depui o cerere ca sa te aiba in vedere pentru ca dosarul propriuzis se face prin aprilie !

Link to comment
Share on other sites

NU exista masterat ci continuare de studii (2 ani) la universitatea de aparare carol I, iar aici ajungi numai dupa ce ai parcurs doi ani de grad si sa fi luat "foarte bine" in fiecare an + ca trebuie sa fi selectat din randul ofiterilor (cred ca de comandantul unitatii de care apartii, nu sunt sigur) dar poti sa faci un master civil si sa faci doctoratul in domeniul apararii, iar ulterior poti sa faci continuare de studii (se mai numseste si academia de comanda)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Te-au mintit respectivii in legatura cu cele 6 luni de curs pentru a deveni ofiter. Poti sa faci 6 luni curs si sa iesi ofiter doar pe filiera indirecta (adica tu esti soldat angajat cu vechime de minim 2 ani, iar in ultimii 2 ani trebuie sa iei calificativul foarte bine + ca trebuie sa ai terminata facultatea )! Deci, cum e mai bine, sa faci 3 ani facultate +2 soldat gradat (unde e o bataie de joc + multa futere) + 6 luni curs (iar in tot acest timp sa nu inveti nimic ) sau sa faci 3 ani academie militara (si sa ramai cu ceva dupa inca sa nu te faci de ras la prima misiune ) ?

Link to comment
Share on other sites

Problele fizice nu sunt grele, trebuie de exemplu sa faci 8 tractiuni, dar: fara balans, sa nu atingi solul, sa nu depasesti 1:45 minute, la fiecare greseala se scad 5 secunde. Eu fac in jur de 10 asa, corect. Sunt in total vreo 12 probe, printre care sa scoti 8:30 la 2 km. Nu e greu.

Cred ca voi da acolo, nu sunt asa grele nici probele scrise. Dar inca nu stiu sigur daca vreau sa fac "militarie" toata viata.

PS: Daca vrea cineva sa dea acolo, sa se intereseze si sa se grabeasca. Am inteles ca unele probe sunt prin martie.

Link to comment
Share on other sites

Fitty si eu vreau sa ma duc la aviatia militara,deocamdata sunt pilot sportiv.anul asta nu cred ca vor fi locuri,pentru ca au fost anul trecut si dupa cum stim,sunt numai din 2 in 2 ani.oricum,trebuie sa ma operez pt deviatie de sept pt ca altfel instant adio la examenul medical.

eu traiesc intr-o familie de piloti,mai putin mama :))

deocamdata situatia pilotilor militari e destul de nasoala,putine ore de zbor pe an,salar mititel,in comparatie cu cel al pilotilor civili.daca te angajezi de ex la Carpat Air,ai salar in prima luna in jur de 3500 euro cu tot cu plata orelor,dar desigur iti trebuie o licenta ATPL care costa 55000 euro.o sa iti zic o mica parere secreta a mea,de ce merita sa intri la militara acum :)

Link to comment
Share on other sites

nu e cine stie ce...insesizabil decat daca te uiti de jos in sus se vede ca foarte putin imi trage spre dreapta zgarciu ala de sub varfu nasului.dar doctori nebuni sunt..de exemplu pe mine a vrut sa ma pice o cucoana (crazy bitch) la vizita medicala pentru aviatia sportiva pentru deviatia asta ( imi expirase vizita veche) :| acum am certificat medical clasa II eliberat de spitalul militar de la baneasa.un coleg de-al meu (prietenul cel mai bun) a fost si a incercat la militara acum 2 ani si doctorul de la institutul de medicina militara a observat ca avea operatia facuta si i-a spus bine ca a facut-o ca altfel il pica :|

si ma mir DLD ca l-a lasat pe tatal tau sa zboare,o deviatie de sept implica presiuni inegale la nivelul timpanului si nu cred ca trebuie sa iti spun cat de importanta e asta in viata unui pilot

Link to comment
Share on other sites

Fitty, e destul de greu sa ajungi la aviatie pentru ca proba eliminatorie este vizita medicala pe care o faci la spitalul militar (dureaza cam cateva zile) ! Pe urma dai examenul pentru intrare in academie (nu este greu dar sunt putine locuri, aprox 20 de locuri la piloti )! Daca reusesti sa intri si sa termini o sa ai surpriza sa zbori 4 ore pe an ca sa-ti mentii clasa (si trebuie sa tii cont ca o sa ajungi sa zbori la Borcea daca nu ai pile sa ajungi la Campia Turzii, asta in cazul in care alegi avioanele reactive) !

Aviatia nu mai este ce era inainte de 2000 (Cand pilotii zburau cate zeci de ore pe an) !

SympleBoy22@ Liceul militar e labareala, e greu pentru ca esti copil si ai cam multe restrictii acolo !

Eu sunt din turda :)) is cam la 20 de km de baza aeriana...dar e cam varza....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...