Jump to content
paxnWo

se schimba bacul anul viitor

Recommended Posts

chiar daca nu s-a publicat anuntul, de la anul bacul la matematica o sa fie dupa standarde internationale. nu se stie sigur in ce forma o sa fie si care vor fi cerintele, dar subiectele vor fi orientate mai mult pe logica ( gen logica matematica ) si se intentioneaza a fi compuse in asa fel incat sa oglindeasca practici aplicate. nu ma intrebati de sursa, stiu sigur.

Link to comment
Share on other sites

Ar fi o prostie, la noi nu se face deloc practica, pe noi incearca sa ne umfle cu teorie. Cred ca de accea nici nu intelege multa lume mai nimic. Eu din clasa a IX-a pana acum, la mate am avut numai media 5, in afara de un semestru in care am avut 6 ( nu sunt sigur de acest 6 ).

Pe noi ne folosesc pe post de cobai... Am inteles ca si la competentele digitale nu s-a facut mai nimic, si sunt banale. Doar cei de la mate-info au facut restul nu. Dar mi se pare corect. Eu dau la romana ce dau aia de la filo, ia sa dea si aia de la filo la fel ca mine la competente. Ca la mate ei dau M15, eu dau M2, voiam si eu sa dau la romana R15...

Link to comment
Share on other sites

Eu fac liceul la profilul Servicii, specialitatea turism si dau bacul la mate (daca ma baga profa in bac), geografie si romana...deci am facut degeaba liceul, nu ma aleg decat cu un atestat al cunostintelor generale de turism cu care nu pot nici sa ma sterg la fund... Oricum, cum au zis si ceilalti COBAI suntem!

La competentele digitale a fost foarte, foarte usor cu exceptia faptului ca a cazut edu.ro de vreo cateva ori.

Link to comment
Share on other sites

Invatamantul romanesc e de cacat.

Este normal ca la un profil matematica-informatica sa ai:

-4 ore de mate

-1 ora de informatica

-1 tic

-3 ore de fizica

-2 ore biologie

????

Adica de ce 2 ore de biologie si nu 1 de biologie si 2 de informatica?

Sau de ce 3 ore de fizica si nu 1 ora de fizica 2 de tic si 2 de info???

big Shit!

edit: si ca sa fiu mai ontopic (sa nu iau warn :| ) sunt de parere ca problemele pe care le vom primi la bac (daca sunt asemanatopagina lalaare cu alea puse de Vic) sunt prea grele si prea multe (prea multa materie :| ). Profu cand vine la ora, atunci cand intra pe usa incepe: ex 2, pagina 200, La Tabla!!!

Si nu inteleg nimic din ce explica el...plm, parca vorbeste pentru el .

Edited by ZeroCold
Link to comment
Share on other sites

interesant

eu sunt la profil mate-info, clasa 11:

- 5 ore de mate. Si imi convine, poate ca e din cauza ca si imi place. Mai putin cu logica matematicii (asimptote alea alea...). Nu prea au logica pentru mine.

- 5 ore de informatica, in care fac: copy/paste de pe server pe caiet. Explicatii, canci ca profa sta numa pe mess.. etc etc

- tic nu mai fac. Mare prostie!

- 4 ore de fizica, daca o luam in calcul si pe cea optional. Si pentru ce? Nu sunt si fizica intensiv...

- 1 ore biologie. eh, las ca e bine sa mai stii despre perioadele de menstruatie. Boli ale SN etc etc

- 1 ora chimie, dar ni se preda cam mult pentru o ora si tot nu pricep cui ii mai trebuie asa ceva pe viitor.

A, si de cate ori s-a reformat sistemul educational din Romania de la caderea lui Ceausescu?

de 7 ori? sau mai mult?...

Link to comment
Share on other sites

Sistemul educational e intr-adevar de rahat...

demon_zone, tu esti la mate-info sau mate-info intensiv?

Eu la mate-info intensiv, cls X, am asa:

- 7 ore de info, din care 4/elev...(1 ora toata clasa)

- 4 ore de mate

- 3 ore de fizica, 3 romana :))

- 2 ore de biologie - fuck it..who needs it?

- 2 ore de chimie - incepe sa ma enerveze si asta

- 2 ore de engleza, 2 de francez - fuck this one too..

- TIC o ora..oricum facem anu asta despre office, deci ma enerveaza

Aa..si faza cu 1 ora de info la mate-info..e si la mine in liceu asa :)) bobocii de la mate-info (simplu) au 1 ora de info pe saptamana si 2 sau 1 de TIC.. prosti tare astia din invatamant..

Link to comment
Share on other sites

A, si de cate ori s-a reformat sistemul educational din Romania de la caderea lui Ceausescu?

de 7 ori? sau mai mult?...

Cam in fiecare an este reformat sistemul. Insa reformari majore au fost numai niste experimente care dupa stadiu tarii se vede ca au esuat.

Eu sunt la mate-info intensiv cls XI si am

- 5 ore de mate. si facem mate de murim. De la inceputul anului pana acum am scris deja 4 caiete. Bine macar ca nu verifica temele.

- 7 ore de info cu o profa foarte proasta. Jucam toata ora Quake 3.

- 3 ore de fizica, la care din nou murim. Avem si corijenti dar macar stim fizica si in somn

Link to comment
Share on other sites

La matematica am avut in fiecare an media 10. Sunt clasa a XI-a la mate-info si am:

-5 ore de mate, avem o profesoara care preda excelent, e in invatamant de 30 de ani.

-5 ore de info, avem o profa care preda fix ce e in programa, nici un detaliu in plus. Nici macar nu ne lasa sa o cunoastem mai bine, vine la ora, preda si ne da tema. Uneori cand intarzie, o punem de un Counter.

-3 ore de fizica, e ok profa, preda bine, e vorbareata... in fiecare ora suntem cel putin 20 de minute offtopic.

-1 ora de tic, no comment.

-2 ore de bio, e cam sever profu', nu miscam la ora lui.

Cam asta e.

Link to comment
Share on other sites

fuck deci la anu am belit o si asa e mai urat..din ce in ce mai urat..

la mate nu mi fac prob avm o prof buna mai bn zis buna de .... si decat 3 ore pe sapt la care nu prea mai dau de la o vreme...dar invat repde(de la o colega explica m bn ca profa) si cand trebuie

media 7 sau 8..sa vad acum ultima sapt..

ps sa nu credeti ca nu am invatat..stiu mate pe rupte.:)cel putin ce ne a predat.

info n are rost ba e plecata,ba gravida:-j..nici nu stiu de cand nu am mai facut o ora buna de info..

Link to comment
Share on other sites

Stupid? treab?: "liceul te preg?te?te pentru facultate". C? na, este percep?ia asta c? orice absolvent român tre' s? fac? o facultate + master (tr?iasc? Bolonga!) ?i pe urm? s?-?i pun? diploma în cui, s-o admire p?rin?ii. "Gata, s-a realizat puiu'... "

Prost sistem. Liceul trebuie s?-?i dea o cultur? general?.

Link to comment
Share on other sites

ba, las' scoala

ia-o asa:

Ce vreau eu sa fac in viata asta care nu isi are rostu?

ex: -Sa am o casa, o familie si o amarat de slujba.

Bun. Si cum vrei sa ai toate astea?

ex: -O casa?Las' ca o sa ma ajute parintii sa imi fac una sau sa imi iau un apartament.

-O familie? Las' ca sunt bun gagicar sau poate o sa imi gasesc una care ma intelege si stie sa faca cel putin mancare.

-O slujba? Pai, termin liceu asta, imi iau diploma. Am sa ma chinui si la bac si nu conteaza daca intru la cu plata sau fara. Diplome sa am ca sa am o cat de mica slujba ca sa stiu ca am o viata de om mediocru si nu sunt una de caine.

Dupa mine, ala e viitorul standard in Romania. Bine, daca vrei mai mult, pune-te pe invatat, respecta regulile societatii si fii ambitios. In principiu, la bac, la oral, daca esti om cu barbalogie de 10 pe linie si te duce capu astfel incat sa imbarligi profii, atunci te doare-n brisca.

Bine, mai e si tipu doi de oameni, care au bani si isi cumpara diplomele ca eugeniile.

Voi ce faceti la scoala? Invatati si acasa sau va bazati pe ce prindeti din clasa.

Eu, acasa invat doar ce vad ca isi are rost in viata. Cine ar fi crezut ca ma va interesa religia? (depinde si de profesori)

De exemplu, la mate, ce rezolvi cu asimptotele in viata?

Pai, mai nimic. In afara faptului ca trebuie sa treci clasa, sa poti da bacul.

Si, dupa ce realizezi ca ai cam 20 de ani si ti-ai pierdut cam 10 ani din viata cu materii inutile, si te gandesti ca mai ai de facut si o facultate, iti vine sa iti bagi "sexu'" in ea treaba. Mai ales, cand stii, ca in final, ai un salariu de caca.... Ca, na, traiesti in Romania.

Bine, e mai mult "shit"de spus, daca o luam din mai multe puncte de vedere (economic, religios, matematic, geografic etc etc ) , dar pe scurt: Fa-ti o familie, o casa, nu fi un alcoolic care isi bate si peretii si nevasta si nu stiu eu ce, si o amarata de slujba si poti sa zici ca esti un om realizat, mai ales cand o sa-ti vezi copii mari.

^_^

Link to comment
Share on other sites

eu am media 5 la matematica(sunt la profil real), avand in vedere ca am un profesor prost, cu epilepsie, si ca nu ma suporta pentru ca il injur si era sa il iau la bataie. Deci e ok. DAca ar fi cum zice pax ar fi bine. Daca se bazeaza pe logica matematica si pe practica de zi cu zi orice persoana cu un nivel mediu de inteligenta s-ar descurca foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...