Jump to content
skipper

Scriitorii zilelor noastre ... :)))

Recommended Posts

doamneee...Scriitor

cand aud de cuvantul scriitor...primul lucru care imi trece in cap este "Eminescu"!Cu renumitele povesti ,super ratate !Voi ati stat sa va ganditi cum drq a putut asta sa scrie de luceferi ,de lac ,de masa s.a.m.d....Nu stiu ce sa spun dar am inteles ca peste 64% din autori aveau probleme cu capul...Parerea mea e ca Mihai Eminescu este nebun...

Stau si ma gandesc cum a putut scrie de "luceferi????" Un om sanatos la cap ar scrie asa ceva ?

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar..cam tampiti unuii scriitori. Am citit pe la inceputul anului scolar, "Harap Alb", de Ion Creanga.. a trebuit sa sar jumate din randuri :|, pentru ca scria ca, sarea calu' pan' la soare si luna..what the fuck..tampit:|

Si mai aud la ora de romana, zice profa, in legatura cu vreo poezie:"aici autorul a vrut sa"...etc etc..pe cand saracu nu incerca decat sa faca o rima :| Zic criticii ca Eminescu a fost expert in mitologie...a scris si el despre 2 chestii mitice, descrise succint, si gata e maestru.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu altii cum sunt, dar unde nu te pricepi, nu-ti dai cu parerea.

a trebuit sa sar jumate din randuri :|, pentru ca scria ca, sarea calu' pan' la soare si luna..what the fuck..tampit:|

Intr-adevar..cam tampiti unuii scriitori.
Un om sanatos la cap ar scrie asa ceva ?
Nu stiu ce sa spun dar am inteles ca peste 64% din autori aveau probleme cu capul

No offense guys, but... daca ati citit 3 cuvinte la 5 pagini, n-ai cum sa intelegi. Unii codeaza, altii fac rime, altii dau cu matura si cei din urma dau cu parerea.

Daca l-ai pune pe Eminescu sa-ti interpreteze C++, ar zice ca esti cu capul. Fiecare cu a sa culoare a neuronului. Daca nu-ti place literatura, nu inseamna ca scriitorii sunt diliti. Ma rog, poate au fost cazuri cand au ajuns dupa usi fara clante, dar sa nu generalizam. Si bunica-mea pe ultima suta de metrii a luat-o razna, dar na... you catch the idea.

Am citit pe la inceputul anului scolar, "Harap Alb", de Ion Creanga.. a trebuit sa sar jumate din randuri :|, pentru ca scria ca, sarea calu' pan' la soare si luna..what the fuck..tampit:|

Ia incearca si un Jules Verne, vezi te mai plictisesti? ;)

Link to comment
Share on other sites

Nu ma impac cu cartile:| Momentan citesc o carte recomandata de vic, Malicious Cryptography, de Dr. A. Young si Dr. M. Yung, iar la primul capitol este o poveste, de vreo 30 de pagini, care mi s-a parut foarte interesanta.

Dupa parerea mea, degeaba citesti, daca nu-ti place.. Am observat asta la scoala: sunt oarecum obligat sa citesc anumite carti, pentru Bac, insa niciuna nu m-a atras destul de puternic incat s-o termin:|

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...