Jump to content
Ultrakiller

Ne meritam imaginea din afara?

Recommended Posts

Recentele atacuri ale RST si RSN asupra lui Daily Telegraph, Le Monde, CanCan si altele(daca sunt) m-au pus pe ganduri: oare ne meritam imaginea care presa din afara o creeaza despre noi romanii? Toti stim ca aceste lucruri s-au intamplat din cauza tiganilor care ne fac de cacao imaginea afara prin faptele lor. Postati opinii sa le discutam cu drag :) Si inca un lucru, am conceput chestia asta care ne-a caracterizat pe noi romanii din 1939 incoace:

<br>Salutul nazist afp70548260411123744_big.jpg&ei=F0HZS5miFo6TkAXN2ODxDQ&sa=X&oi=image_landing_page_redirect&ct=legacy&usg=AFQjCNF9j5fsb0Cf3LguOehBzNtKNGI46w

<br>Salutul comunist 4.jpg&ei=XEHZS6nwM9CLkAXs35z3DQ&sa=X&oi=image_landing_page_redirect&ct=legacy&usg=AFQjCNEoBcZU7YBsJ6pisjzD1wo0aAWfMw

<br>Si salutul capitalist jonathan_lambert_32314400.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca ne meritam imaginea, dar imaginea a fost facuta pe merit.

Te contrazici singur. wTF?

In ce priveste topicul, NU, nu ne meritam imaginea de cersetori. Pentru ei este mult mai usor sa ne bage in aceiasi oala cu tiganii si sa ne numeasca cersetori - ar trebui batuti pentru asta.

Edited by Ethereal
Link to comment
Share on other sites

Se vede doar partea goala a paharului, avem si multe parti bune, dar nu le punem in evidenta.

eu tbh sunt plecat sa-mi fac studii in afara Romaniei(desi am scris Bucuresti ca de-acolo sunt) iar aici am observat o discriminare fata de romani, nu strict din cauza mass-mediei(care este numai locala aici cu exceptia BBC-ului) dar un rasism imperialist.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Am discutat cu multi oameni treaba asta.

In primul rand, francezul cand greseste recunoaste, englezul cand greseste recunoaste, romanul cand greseste da vina pe tigani. Intr-adevar, nu in toate cazurile, dar cand vine vorba de ce-au facut romanii in afara, da.

In al doilea rand, acum cativa zeci de ani, in Brasov (cel putin) erau foarte putini tigani (cam 200-300). Acuma, daca dai pe la maternitate vezi un copil roman, patru copii tigani.

De asemenea, tiganul nu face scoala deloc in viata sa. De mic este invatat sa fure, sa injure si sa scuipe. Daca maica-sa il intreaba cand este mic: "Draga, vrei sa vii cu mama la padure sa culegem ciuperci sau sa te duci la scoala sa inveti?", copilul normal ca va alege prima varianta. EXISTA tigani destepti, dar aceia sunt 1% din populatia tiganilor din Romania. De altfel, ei nici nu se spala prea frecvent.

Daca te iei de un tigan, o sa zica ca esti rasist, dar el se duce sa cerseasca pe toate drumurile si te roaga frumos sa-i dai si lui un ban iar daca refuzi, ori te scuipa, ori te injura, ori te blesteama.

Nu in ultimul rand, cei de sus nu fac nimic pentru 'ajutorarea' acestor tigani. Avea unul de pe RST o vorba : "daca mai traia Antonescu, nici pana acum nu se termina rezerva de sapun a tiganilor".

In concluzie, ne meritam imaginea.

Link to comment
Share on other sites

Imaginea noastra se reflecta in faptele celor care desi traiesc in tarisoara sunt de multe ori de alta nationalitate. Nu spun ca romanii nu ne fac sa aratam ca spargatori in serie prin alte parti dar peste 95% din ei o fac pentru ca in tara nu au ce muncii deci ce manca. E vina sistemului ca face oamenii sa recurga la asfel de gesturi, daca ar avea unde muncii pe un salariu rezonabil majoritatea ar muncii decat sa dea in cap pentru 50 de euro si sa stea apoi 15 ani in inchisoare.

Dar de multe ori nici noi nu ne aducem aminte ca avem si oameni capabili, inteligenti care ar putea conduce tara mai bine ca oricine de acum. Insa tocmai pentru bunul simt si inteligenta lor nu intra in circul politic si stau in spate ducand o viata normala si pe cat posibil placuta.

Si ca sa citez ceva in legatura cu tema forumului dintr-o melodie foarte reprezentativa pentru noi: "Intreaba-l pe Bill Gates cine sunt stapanii cand a doua limba Microsoft o vorbesc romanii" :>

Degeaba ne intrebam 'de ce?'... Mai bine ne intrebam 'Cum?'

Link to comment
Share on other sites

Si ca sa citez ceva in legatura cu tema forumului dintr-o melodie foarte reprezentativa pentru noi: "Intreaba-l pe Bill Gates cine sunt stapanii cand a doua limba Microsoft o vorbesc romanii" :>

Degeaba ne intrebam 'de ce?'... Mai bine ne intrebam 'Cum?'

De cand sunt eu pen Internetul asta si prin cate cercuri intelectuale am fost(de la 4chan pana la Wikipedia) numai 4chan au recunoscut cat de agresivi stiintific sunt romanii, un lucru la care m-am asteptat catusi de putin sa aud. Dar in acelasi moment mi s-a creat o gaura: de ce 4chan, cei care au reprezentat din 2004 adevaratul Internet ne recunosc dar altii nu?

Acum cateva luni a fost o discutie despre clujeanul care a uimit presa(am uitat ce a spart, scuze) si el a recunoscut ca a invatat cum sa sparga PayPal/eBay si orice site de la el.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Romanii fura in aceeasi masura ca si tiganii. Nu va faceti iluzii ca e altfel ca nu e. Romanii nu prea cersesc, e adevarat, dar sunt destul de sigur ca ei fura mai mult decat tiganii.

Nu spun ca romanii nu ne fac sa aratam ca spargatori in serie prin alte parti dar peste 95% din ei o fac pentru ca in tara nu au ce muncii deci ce manca. E vina sistemului ca face oamenii sa recurga la asfel de gesturi, daca ar avea unde muncii pe un salariu rezonabil majoritatea ar muncii decat sa dea in cap pentru 50 de euro si sa stea apoi 15 ani in inchisoare.

Sa fim seriosi. Romanii vor sa castige o avere din primul an de munca. E aberant sa spui ca nu se pot castiga bani cinstiti in Romania. Cine nu castiga un salariu de minim 15 milioane in primele 6 luni de munca? Aia care stiu doar bautura, femei si viseaza la limuzine si vile in Caraibe cand ei nu sunt in stare sa lege o conversatie. Unii oameni sunt facuti ca sa lucreze la spatii verzi si rebu. In Romania majoritatea sunt asa. Emigreaza in US si o sa vezi cum e sa lucrezi in primele 6 luni pe $4/ora la aeroport si sa realizezi ca nu iti permiti sa iti iei nimic la fel ca si aici. In timp salariul creste atata timp cat te duce mintea si te reorientezi catre chestiile la care esti bun.

P.S. - daca iti permiti in Spania, spre exemplu, sa mananci zilnic friptura dar ai pantalonii rupti in cur si nu iti permiti sa iti cumperi altii, nu inseamna ca ai bani sau ca duci o viata mai buna doar pentru ca mananci friptura. Dovedeste ca esti inapt in orice tara te-ai afla. Asta nu pricep romanii.

Link to comment
Share on other sites

neme stii care e faza, tiganii fac anumite gesturi si actiuni care te deranjeaza personal, daca furi cu cap nu deranjezi pe nimeni, asta nu inseamna ca incurajez furatu doar ca esti mai deranjat cand iti fura unu telefonu sau portofelu decat atunci cand iti fura ceva fara sa stii, si oamenii de la sate care au plecat in afara(cei fara o educatie care sunt in stare sa bea un butoi cu vin si sa se bata intre ei) ne creaza o imagine proasta, faza cu tiganii e ca sunt multi si in ultimul timp cam toti din ei se ocupa cu acelasi lucru, tot aud ca si romanii cersesc, oameni buni in iasi la tot coltul tiganii cersesc nu romanii, peste tot unde te uiti numai copii si femei din aceasta etnie, pe ei nu ai cum sa ii mai integrezi sau sa ii ajuti cu ceva, deja sunt cum sunt si nu o sa se schimbe niciodata

ps:am iesit de cateva ori prin afara si acelasi lucru il vezi ca in romania, just gypsies, atrat prea mult atentia, la stiri cand vezi o stire cu un roman care a facut ce a facut in imaginea persoanei este un tigan

ps2:neme si acolo e greu da macar mai sunt locuri de munca, pe la noi nu prea mai e nimic, nici locuri de munca, nimic...

Link to comment
Share on other sites

Fiecare dintre voi aveti dreptate, dar omul este produsul mediului in care a crescut si al educatiei/autoeducatiei.Fiecare dintre noi se misca intr-un cerc restrans si interactioneaza cu un numar relativ mic de persoane.Sunt convins ca daca ar exista o statistica, romanii ar fii comis poate sunt 5 % din totalul de infractiuni, si tiganii restul de 95 % (aceasta e valabila doar la numarul de infractiuni comise de cetateni romani, nu si la valoare).Ceea ce ne diferentiaza este educatia, valorile morale.Exemplu cel mai bun ar fii pune un tigan sa aleaga intre un pistol si un skimmer (cu tot cu manual de utilizare si cursuri, cu examen la final), ce credeti ca alege?Intreaba alt tigan, ce model si-ar dori in viata? O sa spuna Gutzaaaaa sau mai stiu eu ce, iar despre o persoana imbracata decent, care nu scuipa seminte si nu foloseste expresii de genu "sa moara mama", "va sparg" va spune ca e un "fraier coclit", sau "un rap in pula".

Cunosc cazuri in care zmei destia negri erau tari in gura in public, cu gasca langa ei, si isi cereau iertare cand erau la o discutie "tovaraseasca" intre 4 ochi, sau plangeau la discutii cu procurorul.Oricum pe termen lung, viitorul nu este roz, cand aveti chef, aruncati-va o privire pe datele de la statistica, evolutia demografica a Romaniei, pe datele publicate de BNR, de FMI, si BM si veti vedea viitorul tarii, rosu-portocaliu, sau portocaliu-rosu nu disting bine culorile politicienilor din cauza kkt-ului cu care sunt manjiti toti.

Link to comment
Share on other sites

Sunt fel si fel de cazuri, spre exemplu cand asa zisa familie ii da prin cap sa faca rata la banca, leasing sau/si alte rate la diferite chestii, de la electrocasnice pana la drq stie ce, si brusc ghici ce? Sunt concediati sau se intampla ceva grav iar venitul scade drastic, e sa vezi atunci cum te stresezi de-ti ies creierii pe urechi sa platesti toate la timp, ca daca te angajezi cu un salariu slab nu faci fata, deci? Care e solutia? Cum vei reusii ca lunar sa aduci "grosul"? Unele furturi sunt justificate pe cand altele nu, asta nu inseamna ca nu este gresit, dar una e cand situatia data NECESITA asa ceva, iar alta este cand AI DEJA FOARTE MULT si inca MAI VREI si inca MAI FURI de la oameni (cazul politicienilor s.a.m.d.)

Link to comment
Share on other sites

P.S. - daca iti permiti in Spania, spre exemplu, sa mananci zilnic friptura dar ai pantalonii rupti in cur si nu iti permiti sa iti cumperi altii, nu inseamna ca ai bani sau ca duci o viata mai buna doar pentru ca mananci friptura. Dovedeste ca esti inapt in orice tara te-ai afla. Asta nu pricep romanii.
Este adevarat ca exista aceasta dorinta absurda de a deveni cineva fara sa faci nimic... Dar nu pot spune ca noi strict ca romani suntem devina din cauza asta. Orice om ar vrea sa fie cineva indiferent ca traieste in Franta si lucreaza la McDonald's ori e din Romania si taie boscheti. Diferenta e ca la noi oamenii se imbogatesc prin alte metode decat munca corecta si asidua care intr-un final iti va aduce venit. Este greu de crezut ca atunci cand trebuie sa iti hranesti familia, sa iti platesti ratele/curentul/apa/gazele in fine tot, nu vei avea aceasi dorinta, de a ajunge cineva ca si altii fara merite propriu zise. Pe cand in Franta, Germania, U.K (orice stat mai dezvoltat) nu exista ideea asta de imbogatit peste noapte. Si la ei se fura nu zice nimeni ca nu, si la ei sunt povesti din astea cu mita si alte chestii dar mentalitatea este de castig prin munca si de accea majoritatea traiesc bine muncind. Sigur ca intervine calitatea vietii si pana la urma diferenta dintre Romania si orice alt stat in principiu dar schimbarile mari pleaca de la lucruri mici, si noi am putea sa ne schimbam mentalitatea... pentru 5 minute pana te uiti la stiri. Statul ar trebui sa ajute nu sa fie implicat in afaceri imobiliare, asta creeaza nesiguranta, iar nesiguranta asta este cea care sustine mentalitatea prezenta. Nu e vina noastra, a romanilor, este tara, sistemul si modul de gandire indus de cele doua.

Avem sanse sa ne schimbam? Eu zic ca nu. Mi-ar face mare placere sa ma insel.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...