Jump to content
strike

Turbez

Recommended Posts

Mi-am comandat o pereche de tenis fain de pe okazii, faza e ca i-am purtat azi un pic si mi-o facut la ambele calcaie rani.Stau cu plasturi si nici sa ii incalt nu potX(.Mi-e ciuda ca chiar imi plac. Am pus apa in pungi si i-am pus in congelator, se dilata apa cand ingheata si poate so largi oleaca.:)) Alte sfaturi ?

Link to comment
Share on other sites

Este o solutie speciala, nu mai stiu cum se chiama ca eu am avut mai de mult si era si ruseasca pe de-asupra. Dadeai cu ea inauntru in pantof acolo unde te rodea si actiona cumva asupra papucului si pe urma nu te mai rodea. Nu era un acid sau chestii de astea si nici nu strica pantoful. (Da era ptr. pantofi, acuma ptr. tenisi de panza sau din ce o fi ei, nu stiu aca merege sau nu.)

Cauta si vezi poate gasesti si pe la noi, explica ce si cum si poate vor sti ei ce sa iti dea.

Link to comment
Share on other sites

cam de aia papucii se incearca. Nu intotdeauna corespunde numarul pantofului (s-o lua dupa exterior... sau iti vin da te dor lateralele). De fiecare data tre sa iau alt numar (cu o marja de 2 cm).

Las ca in timp ori iti vin ori ii rupi. (sper sa fie buni ca altfel in cazul ghetii s-ar putea sa ai o surpriza daca lasi prea mult. Apa se dilata destul de mult, mai ales daca ai pus plin.

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

m am dus odata la un magazin si avea o masina de largit a adidasului si dadeai 10 ron in plus

stiu decat ca avea forma picioriului si cand o actiona se dasfaceau nsite colti sper ca m ai inteles

alt lucru pe care l am facut eu a fost sa bag multe ziare i am lasat 2 zile si dupaia erau largi:)--asta ai putea face

sau faza cu spirtul daca sunt de piele

.....sau faci ce a zis pax

ps nu ne arati si noua ce adidasi ai luat?

Link to comment
Share on other sites

apa se dilata in intervalul 0 - 4 grade celsius, nu ca o bagi in congelator

si dupa aia nu se mai dilata?

- daca pui o cutie de cola in congelator ai sa o gasesti sparta (doar apa si fonta se dilata la racire, restul substantelor se contracta)

- cuburile de gheata au intotdeauna forma bombata si depasesc recipientul daca a fost plin.

Link to comment
Share on other sites

si dupa aia nu se mai dilata?

- daca pui o cutie de cola in congelator ai sa o gasesti sparta (doar apa si fonta se dilata la racire, restul substantelor se contracta)

- cuburile de gheata au intotdeauna forma bombata si depasesc recipientul daca a fost plin.

gheata are densitate mai mica decat apa, mai exact 90% => se dilata.

la 4 grade, apa are densitatea cea mai mare => ocupa cel mai mic spatiu.

water.density.jpg

Edited by begood
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...