Jump to content
Gwci

O nouă lege desfiinţează practic contractele de telefonie mobilă

Recommended Posts

Vom fi liberi s? renun??m când vrem la abonament, f?r? s? pl?tim clauze de reziliere. Aceasta este, pe scurt, legea privind clauzele impuse consumatorilor, lege pe care deputa?ii au adoptat-o deja ?i urmeaz? acum s? fie promulgat? de c?tre pre?edintele Traian B?sescu.

Legea e cu dus ?i întors: pe de o parte ne bucur?m c? nu mai suntem lega?i de contract, pe de alt? parte trebuie s? fim con?tien?i c? nu vom mai putea cump?ra telefoane la ofert? . Operatorii nu vor risca s? vând? telefoane subven?ionate f?r? o garan?ie pentru amortizarea cheltuielilor.

sursa:go4it

Al dracu' de bn ar fi sa se aprobe legea asta... oare nu le-o baga pe gat si la astia de la Romtelecom (cllicknet -in special..) ca tare m-am plictisit sa ma cert cu ei... din cauza ofertelor.. cica eu pt 2 Mb platesc 8 euro si cei care pun net acu iau 20 Mb la 7, ceva euro....huuuuuu

Link to comment
Share on other sites

fac ceva pe telefoanele la oferta... n-aud nika in 2 telefoane incercate. Si nu-s surd de cealalta ureche. Hai ca o sa se scoata, o sa ti le iei probabil pe puncte dar dupa ce le aduni.

Totusi mi se pare inca o lege absurda. Pot sa mearga si mai departe. Sunt atatea feluri de contracte cu clauze de reziliere, in toate domeniile, poate o sa redefineasca termenul de reziliere si o sa anuleze clauzele de pe orice fel de contract. Inclusiv a fotbalistilor ca sa divaghez. Imi suna a idiotenie.

E util, dar ciudat ca guvernul sa schimbe un contract incheiat ce tine de domeniul privat.

Link to comment
Share on other sites

Probabil cand vrei sa iei tel o sa te redirectioneze catre biroul de credite, sau o sa ofere posibilitatea de a lua la preturi mici numai anumitor clienti, seriosi si fideli. Sau mai la indemana telefoanele sa nu se poata lua dc prin sisteme de puncte, care abea dupa un timp sa ai acces la anumite oferte.

Oricum aici trebuie sa multumim directorului serviciului de reglementare in telecomunicatii, care de cand a fost pus a facut o gramada de lucruri extraordinare, si indiferent de combinatiile care le-o mai fi facut sau nu, indiferent ce partid l-a numit e un exemplu de mai bine, sper eu din noua generatie de oameni din slujba statului care treptat ii va inlocui pe cei actuali. Ii port o deosebita stima acestui om.

Link to comment
Share on other sites

Urban & Xxxxxxx: recuperare profesionala de creante

www.urbaNxxxxx.ro - informatii si forum despre debite/debitori.

www.urbaxxxxxxxxxx.ro

Operator date cu caracter personal 5114/2007/ANSPDCP

Numar iesire: 9969/ xxxxxx@xxxxxxxxxxxxxxtruconsumatori.ro/ 07.07.2010

Cod Unic: 10xxxxxxxxxxxx

______________________

Urban si xxxxxxxx Avocat Asistenta pentru Consumatori

Avocat

_______________________

Catre XXXxxxxxxX,

Va aducem la cunostinta pe aceasta cale, faptul ca asociatia noastra ofera acest serviciu de asistenta pentru consumatori, in mod gratuit, pentru a veni in sprijinul cetatenilor care se confrunta cu abuzuri din partea a diverse institutii sau societati comerciale.

Compania noastra, pentru a sprijini persoanele care se gasesc in astfel de situatii, recurge la toate mijloacele legale pe care Statul Roman le-a pus la dispozitia cetatenilor sai pentru a-si apara drepturile, drepturi conferite prin lege.

Va mentionam ca societatea pe care o reprezentam nu are niciun fel de interes material in solutionarea acestor probleme.

Cu privire la intrebarile dumneavoastra, va informam ca nu mai dureaza mult, cel mult doua saptamani, si legea se va publica in Monitorul Oficial al Romaniei.

Legea initiata de senatorul Urban a fost votata de Parlament, in acest moment se afla la Presedinte pentru promulgare.

Deci, inca putin mai aveti de asteptat - cu mult mai putin decat a durat adoptarea acestei legi.

Acesta mail-ul care l-am primit ieri in legatura cu legea! Mult nu mai aveti de asteptat !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...