Jump to content
Nytro

E-zine

Recommended Posts

Ce parere aveti daca am face o astfel de revista?

Ideea de baza e simpla: Nu facem una pe luna, sau la un anumit interval de timp, scoatem una, apoi alta la momentul potrivit.

Temele vor fi desigur din domeniul IT, dar nu jocuri si alte prostii ci hacking, securitate, programare...

Surse de inspiratie:

Index of /phrack

http://www.exploit-db.com/download_pdf/13877

Astea mi-au placut mie, in special cea in franceza.

Articole va putea scrie oricine, atat timp cat articolul este de calitate, si nu este vorba de o prostie cum ar fi: "Cum sa redenumesti Recycle Bin", sau alte prostioare ce se fac cu 2 click-uri. De asemenea, eu as fi impotriva articolelor despre folosirea anumitor programe, orice fel de programe, sau folosirea diverselor aplicatii pentru a face un anumit lucru. Asta indeamna la script-kiddism.

Un lucru foarte important: eu vreau ca revista sa fie in limba romana. Daca vom pune in practica aceasta idee, vom vota si poate vom face in engleza. Sau de ce nu in ambele limbi?

Exemple de articole puteti vedea in cele de mai sus, sau in altele.

Se poate scrie despre:

- Web: SQLI, XSS... Dar nu tampenii pe care le stie toata lumea, ci lucruri noi sau orice interesant

- Structura ELF/PE (C++, VB): Lucrul cu procese, thread-uri, Process injection, API hooking, lucrul cu IAT/EAT etc.

- Networking: Orice, de la ICMP pana la simple conxiuni prin pachete TCP: SYN, ACK, sau diverse protocoale de nivel mai inalt in stiva TCP/IP: HTTP, SMTP, POP3...

- Linux: Lucruri noi legate de Linux, despre kernel, despre compilare, despre module, chiar si despre binutils, nu despre KDE sau cum sa folosesti un programel GUI.

- Programare: Orice script/program util, frumos explicat. Limbajul nu conteaza: C++, VB, Perl, Python, shell scripting... Sa faca un lucru util.

- Exploituri: de la SQLI la Remote BOF sau localroot.

Daca ati fi de acord, se va face o sectiune in care se va discuta fiecare articol. La acea sectiune vor avea acces numai cei care vor scrie ceva pentru revista. A, nu cititi un articol scris de altcineva, apoi scrieti voi altul, care prezinta exact aceleasi lucruri.

Dar problema e clasica: Cine s-ar baga sa scrie cate un articol? Un articol poate fi scris si de mai multe persoane, dar nu cred ca s-ar gasi prea multi. Inca o data, articolul sa fie de calitate, nu ceva banal "Cum sa stingi calculatorul".

Nou

Seciunea e gata. Cine vrea si poate sa scrie un articol sa imi trimita un PM sa discutam despre ce vrea sa contina acel articol.

Astept PM-uri deoarece, desi articolele nu sunt incepute, as vrea sa va ganditi la o idee, si o mica structura pentru articol, cam ce sa acopere, vom putea astfel discuta cu totii despre acel subiect si cel care vine cu ideea de articol va primi acces in zona respectiva.

Edited by Nytro
Link to comment
Share on other sites

Eu ma bag.Mai am 2 saptamani de sesiune dar pot sa-mi fac timp sa scriu.Carti despre ce ai prezentat tu am slava Domnului vre-o 4 GB.Pot sa scriu despre networking, automatizari de procese si eventual algoritmi.Sa-mi zici titlul si o data orientativa cand sa fie gata, ca sa am timp si de redactare si de teste.

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa fac niste comparatii intre multiprocessing si threading si cum isi share-aza memoria sau nu, care e mai util / rapid si in ce cazuri si cum ar putea comunica ... pipe-uri, queue, etc ... toate astea in python, da mai am de documentat. Cine stie si poate o scurta introducere in limbaj, asa poate s-ar apuca mai multi de programare cand vor vedea cat de simplu e, mai ales si ca e multi-platform.

Link to comment
Share on other sites

Nu va avea nimeni acces la acea sectiune pana nu va incepe concret articolul, pana nu e gata structura articolului. Si de asemenea, daca nu e de calitate, si e un lucru banal, articolul nu va aparea in revista.

Momentan vreau sa vad cati ar fi interesati si chiar ar face ceva, nu doar sa dea din gura. O sa caut si pe alte forumuri, sa vad daca mai gasesc.

Tot ce va fi in revista va fi scris de un roman. Asta e singura cerinta, pe langa calitate.

Link to comment
Share on other sites

Nu va avea nimeni acces la acea sectiune pana nu va incepe concret articolul, pana nu e gata structura articolului. Si de asemenea, daca nu e de calitate, si e un lucru banal, articolul nu va aparea in revista.

Momentan vreau sa vad cati ar fi interesati si chiar ar face ceva, nu doar sa dea din gura. O sa caut si pe alte forumuri, sa vad daca mai gasesc.

Tot ce va fi in revista va fi scris de un roman. Asta e singura cerinta, pe langa calitate.

ai putea vorbi cu andrewboy sa faca un anunt pe worldit in cautare de editori. am putea uni mai multe forumuri like hackpedia/skullbox/isr.

nota : sa nu aud de conflicte personale cu diferiti indivizi de pe acele forumuri !

ps : revista nu trebuie sa aiba o data fixa a aparitiei

Edited by begood
Link to comment
Share on other sites

Originally Posted by Nytro

Nu va avea nimeni acces la acea sectiune pana nu va incepe concret articolul

Atunci ar fi o idee sa existe una sau mai multe adresa de mail(pe sectiuni) unde fiecare care scrie un articol sa-l trimita, iar pe sectiunea pentru revista sa apara numai temele/titlurile. Asa se elimina si partea cu copiatul.Sau sa trimitem trimitem prin PM linkurile catre documente sa nu mai stea cel care asaza in pagina sa prelucreze scrisul la fiecare articol.Si in sectiunea dedicata revistei sa se specifice si formaturile in care sa se trimita documentele.

Link to comment
Share on other sites

Totul se va discuta in acea sectiune daca vom pune in practica. Si formatul si

organizarea in pagina, tot. Fiecare "scriitor" va putea sa isi spuna parerea in

legatura cu articolele scrise de alte persoane.

Edit: Avem categoria, pentru a primi acces vreau sa imi spuneti ce articol vreti

sa scrieti si care va fi structura sa, cate ceva despre el. Cred ca mai bine

discutam asta pe PM, ca sa le oferim celorlalti o surpriza.

Discutia mai e tratata in mod serios si aici:

Programare.org :: Vizualizare subiect - E-zine

Astept sugestiile voastre de articole pe PM. Noutati mai sus.

PS: Puteti da Add la: ro_ezine, sa discutam pe messenger. Pe celalalt ID intru

mai rar.

Link to comment
Share on other sites

Incepem sa ne strangem. Articolele pot fi legate de hacking / securitate / programare (nu neaparat ceva "rau").

Cine poate scrie un articol bun si vrea sa se alature proiectului e rugat sa ma contacteze. Imi va spune despre ce vrea sa fie si cam ce va contine acel articol si va primi acces la categoria speciala.

E la inceput, nu trebuie sa fie articole foarte complicate care necesita multa cercetare. Alegeti un domeniu la care va pricepeti, va mai documentati putin, alegeti un articol bun pe care il puteti scrie si aveti timp sa scrieti.

Cred ca in 2-3 ore, daca va pricepeti la ceva anume, cu putina documentatie, puteti scrie un articol frumos. Nu aveti mai nimic de pierdut.

Astept un PM aici, sau sa fiu contactat pe messenger pe ID-ul: ro_ezine.

Link to comment
Share on other sites

Gata, am terminat cu admiterea, la intrat la Universitate - Informatica, am timp berechet sa ma ocup de revista.

Cine mai doreste sa se implice, cine are timp sa scrie un articol interesant e rugat sa ma contacteze: e-mail, messenger, PM aici.

Eu ma apuc de primul articol, care e deja inceput si cred ca o sa fie si un al doilea, vedem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...