Jump to content
begood

Astronomii nu vad cu ochi buni anul 2013: avalansa de explozii solare

Recommended Posts

Daca omenirea va scapa cu bine in 2012 de blestemul mayasilor, in 2013 da peste o noua incercare. Astronomii sunt convinsi ca peste trei ani, o avalansa de explozii solare ar putea afecta serios viata de pe Terra.

Astronomii cred ca aceste explozii solare vor afecta transportul aerian, telecomunicatiile si nu in ultimul rand, evolutia vremii pe Terra.

Louis Lanzerotti, astronom: "Soarele este o stea fascinanta, care trece prin cicluri de 13 ani. Intre 11 si 13 ani, nu este chiar o durata exacta. Si in aceasta perioada, se inregistreaza mult mai multe pete solare."

Adica urmele clare ale furtunilor solare, care ravasesc suprafata astrului si arunca plasma fierbinte, uneori si la sute de kilometri departare. Unda de soc calatoreste insa mult mai departe in spatiu, afectand campul magnetic al intregului sistem solar, inclusiv pe cel al Pamantului.

Daniel Baker, astronom: "Impactul major se va produce asupra retelelor de electricitate. Tocmai de aceea o furtuna solara, ar putea provoca pagube uriase. Am putea avea pene de curent care sa dureze saptamani intregi, ba chiar luni sau ani buni."

Asta inseamna ca ne-am putea trezi fara energie electrica, lifturi, avioane, aer conditionat si bineinteles orice obiect care are o componenta electronica - de la telefoane, la televizoare, masini si trenuri, pana la avioane si sateliti. Pericolul este la fel de mare si pentru noi, ca pentru orice fiinta vie de pe planeta, din cauza radiatiilor care vor creste spectaculos. Ele vor afecta in special persoanele care calatoresc pe distante mari cu avionul.

Daniel Baker, astronom: "O pana de curent, provocata de fenomenele meteorologice din spatiu ar putea avea un impact economic, calculat nu in miliarde, ci in trilioane de dolari."

In consecinta, astronomii cer guvernelor sa ia masuri de protectie a retelelor electrice, pentru evitarea unor situatii ca cea din 2003.

Atunci, o uriasa pana de curent a lasat fara energie electrica 50 de milioane de oameni, din sase state americane si o parte din Canada.

Astronomii nu vad cu ochi buni anul 2013: avalansa de explozii solare - Stirileprotv.ro

Link to comment
Share on other sites

si asta e daca nu murim in 2012 o mierlim in 2013 si daca nici 2013 nu e cu noroc ..in 2014 se imbata rusu si ne arunca in aer ...deci bag pla in planeta voastra si o sa aprind un mare cui cand se va intampla ca sa mor fericit.

Parca sunteti fetite...va e frica de moarte ? stati linistiti ca maine iesiti la magazin sa va luati un pachet de pall mall si vine stefan mondialu cu mertanu lu tati si va mierleste...

The End

p.s ...mai bine murim decat sa ne intoarcem in timp 100 de ani fara tehnologie

Link to comment
Share on other sites

Guest User Name

1.fac imprumut la banca

2.ma imbat

3.imi cumpar masina

4.ma fut cu tot ce prind

5.astept sa vina 2012/3

Cam atat am planuit ,pentru moment,daca asa va fi.

Link to comment
Share on other sites

is fel de fel de chestii, mai era vorba si despre un asteroid ce urma sa se ciocneasca cu Pamantul, iar incalzirea global, conform unui studiu, era conform activitatii soarelul si nu a nivelului de co2. Tind sa cred ca astfel de "rapoarte" sunt defapt falsuri concepute pentru a crea neliniste :), dupa cum istoria ne-a invatat, intr-un moment de criza apare un "bun" conducator care sa arate calea.

Link to comment
Share on other sites

IDEM ca yceman,are dreptate!

:)=))))) setefan mondialu:P o sa dea peste noi cand iesim de la abc,cu cls 320,240km/h lovitura directa zbori cativa metri in sus,cazi in cap,apoi-

mai iti da omoru si stefan mondialu ca de ce iai sutit cls'u cel de 120.000e!

te ridici tii capu sus si astepti 2013 fericit!:))))

Link to comment
Share on other sites

Guest Mosad

Tot ce umbla pe acest pamant e controlat de marile puteri.cutremurul din haiti a fost pura coincidenta?noi nici nu stim de ce tehnologie dispune sua + ca acum s-au gandit sa mai fraiereasca lumea.eu numesc asta show fara bilet.

Link to comment
Share on other sites

OOO da de acord.Nici nu vreau sa incep din nou cu WTC si toate cacaturiile astea....Dar totusi Bin Laden cum pwla mea nu l-a prins nimeni inca.Plus a fost descoperit un bilet VIP nuj din ce locatie catre America...biletul lui Bin Laden.

Ce cacat probabil ca el cu Bush fac Gay Party's sub casa alba :|

Link to comment
Share on other sites

Pe bune????Si cu ce ai chefuii??/Te-ai imbata cu pisat de capra???Ce muzica ai asculta??

La mintea ta poate "cu pisat de capra" , dara daca-mi aduc aminte de vinul lui Decebal imi este de ajuns sa mi-l fac ...........de fapt a-l fac si acum tot la fel. Fara pdf,doc,sau exe. Ai dau un root la manivela si gata mustul, si ptr cunostintele tale un update , laptele de capra este cel mai bun........dar daca nu era un com mizerabil parca nu avea gust topicul !!!

PS: Si daca tot nu te duce mintea, intreabal pe NYTRO la ce cantau cei mai grei lautari ai romaniei si cei mai vechi. Nu zicenimeni ca daca nu mai ai curent , te si tampesti instantaneu, ca nu o sa mai vada lumea ce spui TU...asta da pierdere !!!

Edited by ronin33dan
Link to comment
Share on other sites

Bah de ce esti asa prost???In primul rand glumeam.Iar in al doilea rand te inteleg de ce ai vrea sa te intorci in epoca de piatra...te-ai simti inteligent :|

Si nu despre asta era vorba ,nu era vorba neaparat despre mine/tine.Chiar crezi ca ar rezista oamenii fara curent electric,petrol,fabrici....

Uitete ce se intampla in Grecia din cauza petrolului.....

Gandestete la spitale.

Gandestete la haosul care sar creea....cum vine noaptea cum ies "pradatorii" la iveala.

PS:eu nu cred ca te-am jignit cu nimic...doar ca tu esti dornic sa pari cool...............cacatule :|

Ultimul post....vb cu tn ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...