Jump to content
LXS

Salut,

Recommended Posts


  • Buna, numele meu este Laurentiu am 19 ani si sunt din Timisoara.
  • Momentan caut un loc de munca sa pot sa imi platesc facultatea la care urmeaza sa ma inscriu (Politehnica).
  • Pana acum nu am mai luat parte la discutii despre hacking, doar web programming si mi-ar place sa invat cate ceva de pe aici pentru a-mi proteja programele de eventuale atacuri, si sper sa fiu cat mai activ posibil.
  • Daca am inceput un lucru nu ma las pana nu il termin pana la sfarsit.
  • Imi place sa invat ceva nou indeferent de domeniu (daca imi starneste interesul).
  • Activitati: Footbal, sala.
  • Hobby-uri: Programarea web&desktop, design-ul, proiectarea, stiinta, inteligenta artificiala, robotica, electronica, filmele, muzica, etc..
  • Limbi cunoscute: Rusa (inteleg perfect, dar nu stiu sa citesc si sa scriu), Engleza (grad b2), Franceza (de baza+), altele foarte putin.
  • Poza: a886ffe3494d293e5acdda7.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

[*]Hobby-uri: Programarea web&desktop, design-ul, proiectarea, stiinta, inteligenta artificiala, robotica, electronica, filmele, muzica, etc..

[*] Poza: a886ffe3494d293e5acdda7.th.jpg

welcome..

Deci,sa presupune ca sti programare,dar totusi ca sa inveti,iti trebuie ceva cap,cum se poate sa iti pui o poza pe un forum de hacking,unde umbla fel si fel de oameni..nu inteleg..ar mai fi una sa ne spui si unde stai..

Link to comment
Share on other sites

@Mr49r

Am luat mica mea descriere de pe phpromania, ca sa nu o mai rescriu din nou.

Si poza ce legatura are, nu o sa sparg vre-un server niciodata pentru a obtine orice fel de informatie, vreau sa invat ca sa previn un astfel de atac. Deci in acest caz nu o sa am probleme cu nimeni :)

Link to comment
Share on other sites

@Mr49r

Am luat mica mea descriere de pe phpromania, ca sa nu o mai rescriu din nou.

Si poza ce legatura are, nu o sa sparg vre-un server niciodata pentru a obtine orice fel de informatie, vreau sa invat ca sa previn un astfel de atac. Deci in acest caz nu o sa am probleme cu nimeni :)

Sir, no offense, DAR! Ca sa securizezi, sa previi astfel de atacuri (oricare ar fi ele) nu mai intai trebuie sa intelegi cum merg lucrurile, apoi sa gasesti gaurile, sa exploatezi, si sa repari. Am dreptate? Deci in principiu, mai intai trebuie sa "spargi" ca apoi sa patchuiesti/repari/etc.

Daca am gresit, corecteaza-ma.

Si bineinteles, UELC?M!

Link to comment
Share on other sites

@romanu, s-a inteles asta din primele comentarii nu era nevoie sa repeti. Ce-ar fi sa puna aceleasi intrebari jumatate de comunitate?

Descrierea lui a fost una foarte buna, printre putinele care ofera detalii despre persoana. Cred ca este una pentru care merita sa deschizi sectiunea Bun Venit fiindca majoritatea sunt de tipul "salut! sunt dkshdfsagf (ne-am prins si noi din nick) si vreau sa invat sa fiu hacer".

@Mr49r atata timp cat nu ii este pusa poza prin oras cu WANTED sau nu exista o baza de date cu absolut toate buletinele cu tot cu poze + algoritm de recunoastere faciala care intelege fenomenul de imbatranire exact cum trebuie, eu zic ca e ok.

@Flubber imi e greu sa cred ca profesorii universitari de 50-60 de ani care se ocupa cu dezvoltarea unor protocoale de securitate pentru carduri (din strainatate, desigur, la noi pauza) spargeau in tinerete banci. Depinde la ce nivel vorbim, dar la dezvoltarea unor protocoale deobicei ar trebui sa se caute a se securiza la un nivel fundamental. Anyway, daca sunt probleme de input acolo intervin niste notiuni de securitate de baza pe care orice programator ar trebui sa le aiba, dar personal nu le consider avansate dpdv al celui care le dezvolta. Deci, sunt lucruri pe care ar trebui sa le invete rapid, unele fiind de bun simt. Desigur sunt atatea cazuri in care programe si siteuri sunt sparte, acolo vorbim de lipsa unor notiunilor despre care am vorbit. Cat despre social engineering, nu cred ca il intereseaza. El face programul si punct. Ca strategia firmei e proasta sau ca userul nu e documentat, e alta poveste care nu tine de el. In concluzie, din punctul meu de vedere pentru el, ca si "programator", nu se pune problema unor "spargeri" de siteuri/servere.

@LXS Inteligenta artificiala inseamna mai mult decat implementare, dar chiar si asa cum ai acumulat aceste cunostinte fiindca una e sa iti placa formula 1 alta e sa conduci un monopost.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...