Jump to content
N-W-A

wtf?!?!?

Recommended Posts

Ploile de meteoriti dureaza 5-6 ore si se manifesta prin descarcari electrice?

Ploile de meteoriti pot sa dureaza si 2 zile, si descarcarile electrice nu trebuie sa fie facute de meteoriti.

Wikipedia zice:

Dry lightning is a term in the United States for lightning that occurs with no precipitation at the surface. This type of lightning is the most common natural cause of wildfires.[40] Pyrocumulus clouds produce lightning for the same reason that it is produced by cumulonimbus clouds. When the higher levels of the atmosphere are cooler, and the surface is warmed to extreme temperatures due to a wildfire, volcano, etc.,
wildfire, volcano SAU activitate solara.

Astia care sunteti siguri ca nici o cauza zisa in thread nu e buna inseamna ca sperati sa fie aliens ?

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa descriu un eveniment ce s-a petrecut pe data de 5 august 2010.Eram pe balconul meu cu o cafea in mana si asteptam o ploaie fiindca nori grei se apropiau rapid spre oras.

Imi fumam tigara linistit si contemplam norii care erau negri fiindca mie imi place sa ii privesc cand sunt inchisi la culoare.Stau intr-o intersectie, si priveam si spre apartamentele din jur sa vad daca mai sunt oameni fascinati de nori,dar putina miscare.

Deodata ochii mei m-au obligat sa ma uit in sus pt ca o lumina foarte alba si stralucitoare a tasnit in sus.Era ca o stea stralucitoare numai de marimea unei mingi de fotlbal.a apatut exact in fata mea sus deasupra intersectiei si urca lin,fara niciun zgomot,la o distanta de mine de cca. 100m.

A avut o miscare lina si am putut sa o privesc cam 7 secunde.A facut o curba mica in aer spre stanga si a mers in acea directie disparand in nori.mi-a parut rau ca n-am avut timp sa pot lua camera sa o filmez.era semiantuneric si oricum, nu aveam timp sa-mi setez camera la expunere mai mare.

Nu am putut decat sa privesc cum se consuma momentul si m-am simtit prostit pentru ca eu vanez astfel de fenomene (am un telescop cu care ma uit pe Luna),iar acum momentul ma luase prin surprindere.

Acea lumina prezenta inteligenta deoarece nu s-a dus drept in sus ci a avut acel moment in care a incetinit facand o curba apoi cu viteza spre stanga in sus.

In momentele ce au urmat am stat cu ochii pe cer fara sa clipesc sa vad ce urmeaza.Dupa nici un minut a aparut iar de data asta in nori mergand lafel de lin de la stanga la dreapta.Am putut sa o observ desi era mai difuza din cauza norilor.Dupa aceea n-am mai vazut-o.

Motivul pentru care am povestit aceste lucruri nu este pentru a-mi explica cineva ce am vazut pentru ca eu stiu ce-am vazut,iar cei ce n-au trait astfel de eveniment sa se abtina sa-si de-a cu parerea pentru ca am mai povestit si altora si mi-au zis de avioane,sateliti,artificii etc..desi l-am zis ca a aparut in fata mea deasupra intersectiei ,deci,aproape.scopul meu este sa identifice cineva ce-am vazut eu si a vazut si el.

-"Steaua"era de un alb pur,si si-a schimbat directia incetinind.

-Am vazut-o mergand atat pe verticala,cat si pe orizontala.

-Nu avea niciun zgomot.

-Artificiu nu era(eram sigur de asta oricum dupa cum arata),si nu avea cum pentru ca nu s-a auzit nicio pocnitura.

-Nu era un obiect,era doar lumina,o stea alba si stralucitoare la aprox.100m de mine.

Acum,ce mi se pare paradoxal este ca exact o astfel de lumina am realizat intr-un video pe care l-am postat eu si pe youtube( YouTube - ?SUMMER IN ME 2010??) daca va uitati la minutul 0:45 .

Experienta a fost personala,va rog nu va dati cu parerea cei care nu au trait astfel de evenimente.Nu vreau decat sa ii rog frumos pe cei care au vazut ce am vazut eu,sa intre in contact cu mine.Ce-am vazut eu a fost ceva real,si nu am putut identifica prin nimic din ce stiu eu de pe lumea asta.

Link to comment
Share on other sites

Si la mine langa Tg. Jiu au aparut de 2 nopti la rand. Incep sa apara pe la 22.

La noi la Targu-Jiu tot vad asemenea "fulgeraturi din sesnin" de ceva ani doar ca in ultma perioada sunt din ce in ce mai dese.

@Lupuvictor: ceea ce ai vazut tu se numeste fulger globular.

fulger-globular1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am vazut si eu furtuna respectiva. Am avut sansa sa o inregistrez si o sa o urc pe net cand am vreme, partea proasta a fost ca nu am prins cand s-a format o floricica pe cer (destul de mare) din traznete...am prins doar o parte.e un fenoment destul de ciudat dar si frumos pentru pasionati. Am un cd de la discovery cu fulgere spatiale...si chiar seamana cu astea

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...