Jump to content
FakeCN

Cum sa reinviem RST-ul de odinioara

Recommended Posts

Am cateva sugestii pt. a reinvia RST-ul..

Propun mai intai un upgrade la forum, la versiunea 4, are mai multe functii. O tema noua, aici va descurcati.

Propun banarea tuturor idiotiilor.

Propun curatarea forumului de membri vechi si inactivi, avand 0 posturi.

Propun oprirea contorizarii posturilor la Off-topic, precum si banarea idiotiilor care fac spam, spread, si celor care incurajeaza aceste activitati pe RST. Daca un bou isi baga pula in autorul thread-ului, asta nu inseamna ca trebuie sa isi bage si urmatorul.

Dupa ce faceti cele de mai sus, puteti sa opriti inregistrariile pe acest forum. Veti avea un forum curat, si cativa membri cat de cat cerebrali..

Link to comment
Share on other sites

"Am cateva sugestii pt. a reinvia RST-ul.."

A murit? Nu cred :)

"Propun mai intai un upgrade la forum, la versiunea 4, are mai multe functii. O tema noua, aici va descurcati."

Arata-ne niste teme frumoase. Eu am cautat si am gasit numai porcarii.

"Propun banarea tuturor idiotiilor. "

Fa o lista. De unde stiu cine e idiot si cine nu? Pe ce criterii sa se faca selectia?

"Propun curatarea forumului de membri vechi si inactivi, avand 0 posturi. "

Cu ce incurca? Sunt numai buni, nu deranjeaza cu posturi inutile. Si au cont ca sa poata vedea link-urile de pe forum.

"Propun oprirea contorizarii posturilor la Off-topic, precum si banarea idiotiilor care fac spam, spread, si celor care incurajeaza aceste activitati pe RST. Daca un bou isi baga pula in autorul thread-ului, asta nu inseamna ca trebuie sa isi bage si urmatorul."

Nu conteaza numarul de posturi, la nimic. Ca fac spread nu are nici o legatura cu faptul ca au cont pe RST, asta tine de etica lor, poate fac bani din datele pe care le fura. Daca un bou isi baga pula in orice, primeste avertisment. Urmeaza ban apoi.

"Dupa ce faceti cele de mai sus, puteti sa opriti inregistrariile pe acest forum. Veti avea un forum curat, si cativa membri cat de cat cerebrali.. "

De ce sa fie oprite inregistrarile? Cum ar fi sa fie oprite, si tu sa nu ai cont? Sunt destui membrii pe care ii duce capul, dar nu se implica prea mult.

PS: De unde sti cum era RST-ul "odinioara". Ai si decat 73 de posturi... Eu am cont de 3 ani si ceva, si pot spune ca nu era mare diferenta, era doar mai multa implicare.

Link to comment
Share on other sites

"Eu cred ca da."

Cum adica "a murit"? Ca nu prea mai face lumea "chestii" marca RST? Sau ca nu se mai posteaza articole sau lucruri interesante?

"Teme, hm..o sa caut."

Daca tot cauti, sa faci rost si de tema, ca am gasit unele teme acceptabile, dar nu le-am gasit niciunde.

"Selectiile se pot face dupa calitatea posturilor."

Ar fi multe de discutat aici. Ce inseamna un post de calitate?

"In unele cazuri nu se prea primeste avertisment.."

Am dat peste 460 de warn-uri, dar nu stau sa iau fiecare topic la rand si sa dau warn la fiecare abatere.

"Pt. ca nu vor sa se implice.."

Nici eu nu ma mai implic asa de mult, fiecare cu problemele lui.

"daca esti un membru nou si iti spui punctul de vedere iti sar in cap toti daca gresesti"

Eu "m-am luat de tine" pentru ca vorbesti de RST-ul de odinioara, cand de fapt nu pari un membru foarte vechi al forumului.

blech: Da, au murit :)) . Mai sunt, numai ca au si ei alte treburi, au altele pe cap, mai importante ca RST desigur.

Link to comment
Share on other sites

Mai ma deranjeaza un lucru la aceasta comunitate, daca esti un membru nou si iti spui punctul de vedere iti sar in cap toti daca gresesti, mai rau, esti injurat/jignit..

Pai daca foloseste "este" in loc de "sunt" ce vrei ,sa-l felicitam ?

Daca are 1 post si cere un program privat ,ce vrei sa-i facem ,sa-i dam ?

Daca are 1 post si vrea sa-i spargem parola de mess ca si-a uitat-o ,ce vrei sa facem,sa-i spunem ca nu se poate ?

Nu-i mai simplu sa-l slobozim ?

Link to comment
Share on other sites

"Eu cred ca da."

Cum adica "a murit"? Ca nu prea mai face lumea "chestii" marca RST? Sau ca nu se mai posteaza articole sau lucruri interesante?

Pentru ca nu se mai posteaza articole si lucruri interesante, nimic calitativ.

"Teme, hm..o sa caut."

Daca tot cauti, sa faci rost si de tema, ca am gasit unele teme acceptabile, dar nu le-am gasit niciunde.

Bineinteles.

"Selectiile se pot face dupa calitatea posturilor."

Ar fi multe de discutat aici. Ce inseamna un post de calitate?

In care sa nu fie luat la misto un user al forumului, care sa contina o argumente cand se prezinta o idee.

"In unele cazuri nu se prea primeste avertisment.."

Am dat peste 460 de warn-uri, dar nu stau sa iau fiecare topic la rand si sa dau warn la fiecare abatere.

Te cred, nu prea sunt membri care sa merite rang de moderator, care sa contribuie la dezvoltarea acestui forum, cat si la combaterea idiotiilor.

"Pt. ca nu vor sa se implice.."

Nici eu nu ma mai implic asa de mult, fiecare cu problemele lui.

Daca unul are o problema asta nu inseamna care au toti.

"daca esti un membru nou si iti spui punctul de vedere iti sar in cap toti daca gresesti"

Eu "m-am luat de tine" pentru ca vorbesti de RST-ul de odinioara, cand de fapt nu pari un membru foarte vechi al forumului.

Imi pare rau, insa aici nu este vorba de tine.. ci de majoritatea userilor care le vorbesc noilor membrii foarte urat daca gresesc..

Eu am un an pe RST, un an si 2-3 luni daca nu ma insel, anul trecut situatia era mai altfel, era un forum mai linistit, mai radeai, mai glumeai.. acum totul se rezuma la stealere, keylogger, spam, off-topic si nu in ultimul rand jignirea userilor..

blech: Da, au murit :)) . Mai sunt, numai ca au si ei alte treburi, au altele pe cap, mai importante ca RST desigur.

Legat de forum, ati putea sa incercati Invision Power Board 3.1.2, mi se pare bun..

@daatdraqq : Eu m-am referit la cei care gresesc in momentul in care explica ceva altui user, ca e idiot si incult, asta-i partea a doua.

@AlStar : Pentru ca administratorii nu schimba nick-urile pe forum si am fost nevoit sa imi fac alt cont. Si cred ca iar voi face acest lucru.

Edited by FakeCN
Link to comment
Share on other sites

"Pentru ca nu se mai posteaza articole si lucruri interesante, nimic calitativ."

Eu cel putin am inceput sa postez. Sper sa ma ia si altii drept exemplu.

"In care sa nu fie luat la misto un user al forumului, care sa contina o argumente cand se prezinta o idee."

Nu sunt chiar atat de multe posturi fara rost cum zice lumea :)

"Te cred, nu prea sunt membri care sa merite rang de moderator, care sa contribuie la dezvoltarea acestui forum, cat si la combaterea idiotiilor."

Doar 2 membri as putea propune pentru un post de moderator, dar deocamdata nu cred ca e necesar deocamdata.

"Imi pare rau, insa aici nu este vorba de tine.. ci de majoritatea userilor care le vorbesc noilor membrii foarte urat daca gresesc.."

De multe ori merita asta. Vin cu intrebari penibile, nu se intereseaza in legatura cu problema lor, si iti dau in cap cate o intrebare stupida...

"anul trecut situatia era mai altfel"

Nu era mare diferenta. Niciodata nu a fost o mare diferenta intre ce e acum si ce "era odinioara".

"acum totul se rezuma la stealere, keylogger, spam, off-topic"

Fiecare cu ce ii place. Spam nu prea se face, iar offtopicul rezulta avertisment.

"Invision Power Board 3.1.2, mi se pare bun.. "

Cred ca vBulletin e cea mai buna solutie. Sau phpBB.

Link to comment
Share on other sites

vBulletin are ACP-ul, interesant de al dracu.. insa daca ai cap te poti descurca, cu temele este mai greu..

phpBB, dupa parerea mea, cel mai de cacat.. cel mai incomplet..

Invision Power Board, mi-a facut o parere relativ buna, chat-ul integrat este de neinlocuit, sunt moderator pe un forum ca acesta.. teme gasesti cateva, unele foarte frumoase..

Woltlab Burning Board, este un forum bunicel, mi-a placut modul in care se instaleaza plugins, foarte usor... insa nu se gasesc teme..

Link to comment
Share on other sites

Nytro implicarea nu este doar o problema, este chiar esentialul. Fara implicare orice comunitate isi pierde "valoarea" si cred ca sunt destule exemple in ITul romanesc.

O alta problema este ca prea putina lume invata din tutoriale, acest lucru fiind ceva normal. Singura solutie ar fi sa se ofere o gama completa de tutoriale care sa trateze un anumit domeniu astfel incat cel care invata sa aiba un inceput si un sfarsit.

Cred eu ca baza pe care se tine un forum serios si cu pretentii este reprezentata de intrebarile puse si de problemele intampinate de useri in crearea unui program/invatarea unei metode de securizare etc. Daca 2 useri intreaba cum scrii un program in C++ si alti 20 pun intrebari de sincronizarea threadurilor, comunicarea prin socketuri, winapi etc atunci e extraordinar. Daca in schimb 30 de useri intreaba cum scrii un program in C++ si alti 2 pun intrebari mai complexe, atunci exista o mare problema si nu prin prisma faptului ca ai 30 de rookies ci prin prisma faptului ca inseamna ca nu aduni destui oameni care ar putea sa raspunda la intrebarile celor 2.

Parerea mea e ca un standalone forum devine pe zi ce trece o cauza compromisa daca nu exista un acel ceva in afara de forum. Nu, nu ma refer la portal ci la multe activitati EDUCATIONALE (altfel nu ii poti aduna pe cei 20) la care sa ia parte DESTUI useri.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@FakeCN, nu are rost s-au mai facut posturi de genu si nu s-a rezolvat nimic.

Posturi de calitate sunt, sunt multe, dar nu se observa, e ca si cum ai arunca un N8 intr-un munte de 1100 :). Posturile de cacat le acopera pe cele de calitate.

Sunt multi care ar posta cate ceva interesant, dar...:-j

De exemplu show off, acolo nu o sa mai postez niciodata, doar o sa ii felicit pe ceilalti dar nu o sa deschid threaduri. De ce ?? Deoarece poti gasi pe google orice e postat acolo, iar vizitatorii au acces acolo fara sa se inregistreze. Din cauza asta am avut probleme cu adminul unui site, de atunci nu am mai deschis threaturi acolo.

Ar fi multe exemple de dat, dar nu are rost, la fel cum nici threatul asta nu are rost.

RST e cea mai buna comunitate de hacking din Romania, dar este organizata prost.

Edited by ZeroCold
Link to comment
Share on other sites

Cum adica "a murit"? Ca nu prea mai face lumea "chestii" marca RST? Sau ca nu se mai posteaza articole sau lucruri interesante?

Pentru ca nu se mai posteaza articole si lucruri interesante, nimic calitativ.

Acuma sincer, ai citit toate tutorialele si ti se pare ca nu mai ai ce sa inveti ?

Daca da, ia-o de la inceput: sunt 56 de pagini la Tutoriale in romana, si inca 34 la Tutoriale in engleza.

Zici "lucruri interesante", dar depinde cine le citeste: poate niste Tips & Tricks in Photoshop nu ti se par interesante dat fiind ca esti pasionat de Retele.

Poti invata de la XP Unattended Install la Cum sa pui un Proxy.

Sunt o gramada de lucruri interesante, dar depinde si de "gusturi". Partea buna e ca sunt [in cea mai mare parte] satisfacute, iar daca nu poti oricand sa ceri un tutorial.

...

Singura solutie ar fi sa se ofere o gama completa de tutoriale care sa trateze un anumit domeniu astfel incat cel care invata sa aiba un inceput si un sfarsit.

Acuma scuza-ma dar sunt o gramada de site-uri care incep cu programe "Hello World". Daca cineva e atat de lenes incat sa nu caute pe Google/Youtube "tutorial C++" iar apoi sa foloseasca functia Search pe RST pentru a aprofunda, cel mai probabil e genul de om care nu vrea [destul de mult] sa invete programare ca sa merite atentia cuiva.

Sigur ca ar fi folositoare o gama completa de tutoriale cum zici tu, dar efortul depus nu va fi rasplatit pe masura.

Iar daca te-ai documentat in legatura cu ceva si nu ai reusit nici cum sa ii dai de cap, nu cred ca nu s-ar afla cineva pe RST care sa te ajute.

Desigur, vorbesc la general, nu ma refer la cineva anume.

Link to comment
Share on other sites

Iar daca te-ai documentat in legatura cu ceva si nu ai reusit nici cum sa ii dai de cap, nu cred ca nu s-ar afla cineva pe RST care sa te ajute.

Sunt sceptic. Nu e vorba de useri inregistrati cu anumite cunostinte ci de numarul de useri cu aceste cunostinte care sar in ajutorul celor care intreaba. E o diferenta de la cer la pamant. Sunt atatea comunitati care au useri foarte buni, dar care sunt doar cu numele.

Cat despre gama de tutoriale, nimeni nu a zis de o gama pentru C++. Poate fi pentru orice limbaj util chiar daca exista tone de tutoriale pe internet. Ideea de fond e ca daca scrii doua tutoriale care nu au continuitate nu vad cum ai ajutat un incepator.

Nu cred ca exista cineva care sa nu merita atentia cuiva si nici nu cred ca poti sa cataloghezi pe cineva ca fiind "meritoriu" in acest sens sau nu. Atata timp cat el are intentia de a invata e perfect. Problema apare la stilul de a invata si aici nimeni nu poate fi judecat. Eu, unul, invat diferit la informatica si, sa zicem fizica. La informatica ma pot descurca cu cateva tutoriale cand invat un nou limbaj sau un nou algoritm dar asta avand in vedere o oarecare experienta in domeniu (cat despre inceput, am preferat carti si nu tutoriale). La fizica in schimb, in timpul liceului, la pregatirea pentru etapele superioare ale olimpiadei preferam sa invat din probleme gata rezolvate. Cu alte cuvinte preferam principiul "mura-n gura" fiindca din rezolvari intelegeam mult mai bine fenomenele fizice. Abia apoi am invatat sa rezolv probleme singur. Deci, parerea mea e ca nimeni nu ar trebui ignorat chiar daca nu au intentia de a cauta pe Google foarte mult, poate ca au incercat si si-au dat seama ca nu se potriveste pentru stilul lor. Desigur apar niste exceptii, dar inainte de a le condamna eu zic ca ar trebui sa ne gandim de doua ori.

Edited by dranaxum
Link to comment
Share on other sites

Se poate vedea din posturi atitudinea mea fata de oricare utilizator, dar totusi il indrum si ii explic sa caute pe Google nedandu-i linkul direct pentru ca astfel il invat lenes si nu va invata decat ce are nevoie. Ideea este ca utilizatorul sa stie cum sa caute, asta trebuie sa invete, iar mai apoi se va descurca sa-si raspunda singur la multe intrebari.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...