Jump to content
diablo2323

Cum sa pacalesti tonomatele de cafea - partea a 2a

Recommended Posts

am auzit un zvon real acu 2 saptamani. De la cine bea ca prostu cate 7 cafele pe zi doar din motivul asta.

la aparatele cu o marca "eures" (nu stiu daca e vreo firma locala sau altceva) iti citeste fisele de 5 bani ca 50 de bani. Incercati la un aparat, daca nu v-o scuipa s-ar putea sa mearga.

Link to comment
Share on other sites

Daca stai sa o iei logic, fanta aia are o anumite lungime, probabil egala sau mai mare cu cea mai lunga bancnota romaneasca, care daca nu ma insel e...500 de lei , nu ? :)

Ori asta ori nu are relevanta lungimea fantei unde bagi banu, ci doar laserele respective bancnota trece prin ele, ele citesc probabil chestiile alea de siguranta de pe bancnota, identifica valoarea si o inregistreaza in aparat.

Solutie?

Te uiti la bancnota care ai de gand sa o folosesti, incerci eventual sa masori fanta respectiva (laser pointer poate?) si faci o chestie pe masura.

Nu mi se pare asa util cu scoci, poti lua un material gen plexiglass, cat mai subtire posibil si transparent, incastrezi bancnota intre ele la un capat faci un mâner home made sa poti fixa chestiutza de incheietura mainii tale, bagi plexi-u cu bancnota intre, in aparat, astepti sa inregistreze (logic ar fi daca laseru ala face toata treaba, sa inregistreze imediat ce trece bancnota de la un capat la altu) si dupaia tragi mana inapoi si gata.

Asta-i logica mea cand ma gandesc cum ar merge treaba, posibil sa fabulez totusi ^_^ (imi plac filmele S.F. , deci..)

O sa incerc cand prind timp, daca reuseste cineva pana atunci faceit un video va rog.

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa luati niste scotch... va faceti ranga cu el (merge si burbon) dupa care luati la palme si picioare tonomatu` pana sare toata cafeaua din el. e mai sigur asa =)) sau incercati sa faceti din scoci lat o bancnota si`i scrieti in colturi cifra 1 si desenati portretu` lu` nenea iorga in dreapta. detaliile nu conteaza, important e sa fie chel cu barba mare. eu cred ca merge sa pacalesti tonomatu` si asa oO

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa luati niste scotch... va faceti ranga cu el (merge si burbon) dupa care luati la palme si picioare tonomatu` pana sare toata cafeaua din el. e mai sigur asa =)) sau incercati sa faceti din scoci lat o bancnota si`i scrieti in colturi cifra 1 si desenati portretu` lu` nenea iorga in dreapta. detaliile nu conteaza, important e sa fie chel cu barba mare. eu cred ca merge sa pacalesti tonomatu` si asa oO

uauuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu CE GLUMA TARE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

erm...lol.

--

nu o sa mearga cum spui tu,scociul era transparent si ff bn lipit de bacnota .insa el are un senzor si pe lungime cel putin asa mi a dat mie de inteles,si cu plexiglasul nu ai cum pt ca nu se indoaie atat de usor.Bine acum depinde si de tonomat:)

Este material gen plexiglas si subtire si foarte transparent si foarte flexibil, nu ar fi asta problema.. :P

Link to comment
Share on other sites

Hai ca ma duc si eu sa incerc acum. Iau camera cu mine si fac un filmuletz(sper sa nu fie prea intuneric afara si sa nu se vada.

P.S.: Peste strada este si un automat de reincarcare cartele telefonice(ma mai gandesc daca incerc si acolo desi nu am bancnote mai mari de 1 leu la mine si ar trebui sa stau mai mult)

Link to comment
Share on other sites

Voi stiti ce inseamna asta? Furt. Asta se pedepseste cu minim 5 ani (sper sa ma insel, si defapt e posibil sa ma insel )

Cat se castiga din asta? 1leu. Daca vrei sa te duci la puscarie, da, prietene, o spargere intr-o banca, si doneaza-i la mine, si iti dau eu cate un leu pe zi.

Deci, ce crezi, renteaza? Daca bei 40 de cafele pe zi, poate renteaza...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...