Jump to content
wvw

Stephen Hawking – geniul care l-a infruntat pe Dumnezeu

Recommended Posts

foarte foarte foarte foarte interesant :D multumesc pentru postul acesta :D sunt un mare fan al sau :D chiar astazi ma gandeam la cum s-a format universul... ipoteza acceptata este aceea ca nu a existat nimic si de odata a explodat... o exploze presupune energie si forte extrem de mari... dupa aceea explozie s-au umprastiat atomi... dar nu inteleg de unde vin atomii aceia si cum s-au inmultit deoarece atomul este indivizibil si nu se mutiplica ca si o celula... , dupa ce m-am gandit la asta mai multe pauze am ajuns la propria mea ipoteza cum ca universul in care traim poate sa fie o gaura neagra dintr-un alt univers si tot asa... deoarece Big Bang-ul conform teoriei de mai sus a fost o explozie si s-a strans materie din nimic... asa se intampla si cu gaurile negre.. ele se creeaza din niste SuperNove(stele de 100 de ori mai mari ca soarele) in urma "mortii" stelei miezul sau face implozie si se absoarbe singur si se formeaza o gaura neagra in care materia este comprimata 1 cm cub de materie intr-o gaura neagra are cateva miliarde de tone deoarece densitatea este foarte mare :D si eu cred ca inntr-o gaura neagra la presiunile acelea sa dezvoltat viata... cum (cred eu) suntem si noi pe pamant...

P.S: si inca un motiv pentru care tind sa cred ca teoria mea este plauzibila este faptul ca se zice ca intr-o gaura neagra se poate aduna materie infinita... si cum universul nostru este infinit...

Edited by BogdanNBV
Link to comment
Share on other sites

Guest Praetorian
In ciuda bolii sale necrutatoare, Hawking este deja la al doilea mariaj, a aparut in mai multe showuri de televiziune si chiar si-a jucat propriul rol in celebrele seriale The Simpsons si Futurama.

Pana si la parlitul asta se uita pizdele, da-o in pula mea de treaba.

Ceva nu e in regula!

Edited by Praetorian
Link to comment
Share on other sites

Ma ce sa zic, omu o fi el destept, una alta, dar cred ca problemele lui dizabilitare l-au facut sa studieze si sa scrie atat de multe, cat despre sotiile sale, cred ca mai mult au stat cu el pentru a-l ingriji, si nu neaparat pentru a-i face o felatie asa cum crede Tinkode :))

Am citit cateva "descoperiri" sa le zicem asa, de-ale lui, si mi s-au parut destul de interesante.

Link to comment
Share on other sites

Lua?i de aici:

Hawking on the Big Bang and Black Holes (Advanced Series in Astrophysics and Cosmology, Vol 8)


http://www.megaupload.com/?d=8LVDJ15T

The Universe in a Nutshell


http://ifile.it/uxdnfs/rar0611111838.rar

A Brief History of Time : From the Big Bang to Black Holes


http://ifile.it/udh65s/055305340x.rar

The Grand Design


http://ifile.it/m0w7e31/The%20Grand%20Design%20%28Stephen%20Hawking%29.pdf

The Theory of Everything: The Origin and Fate of the Universe


http://ifile.it/4ihbm1/the_theory_of_everything.rar

Link to comment
Share on other sites

Sa`l frec de handicapat. Din cauza dizabilitatilor sale a inceput sa se creada egalul daca nu superiorul lui Dumnezeu.

O fi inteligent, nu contest, dar da dovada de multa trufie si rautate cand face anumite afirmatii, privind "big bang" contra Creatia.

Am citit pe un blog ca a ajuns corcit si hidos la nastere, deoarece a fost corcita toata familia lui sa nu se piarda averea.Face parte din mega-familia Rothstein

Eu il judec pentru afirmatiile sale contra Dumnezeu, nicidecum pentru "cercetarile" sau "descoperirile" sale, care au mai fost facute in urma cu mai mult de 500 ani doar ca atunci nu se foloseau cuvinte atat de tehnice cum sunt cele de azi ( cine googeleste, gaseste )

In USA, Canada si Anglia ca sanu mai zic de Franta, lumea stiintifica nu`l sprijina decat intr`o foarte mica masura.

Link to comment
Share on other sites

O fi destept dar inteligenta sa a avut o scapare cand a spus ca nu avem nevoie de Dumnezeu ca sa explicam creearea universului.

Si inca un lucru care ma enerveaza este ca toti vin cu teorii din astea revelatoarea dar nici unul nu dovedeste nimic... Si eu cred ca defapt materia este alcatuita din niste bile de biliard (rosii si verzi) care sunt atat de mici incat nu pot fi observate nici macar cu microscopul. Si deasemenea cred ca Universul este defapt integrat intr-un glob de cristal pe care un urias dintr-o lume pararela il are pe birou. Sigur nu pot dovedi asta, dar este o teorie a mea...

Edited by BigT
Link to comment
Share on other sites

O fi destept dar inteligenta sa a avut o scapare cand a spus ca nu avem nevoie de Dumnezeu ca sa explicam crearea universului.

...

k

Mai departe n-am citit.

Treaba asta cu o fiin?? suprem? care a f?cut totul ?i bla, bla este pentru oameni lene?i ?i/sau oameni nu foarte inteligen?i.

"Nu putem explica X, bu huu huu... ce ne facem?!

*pauz? dramatic?*

DAR NU-I NIMIC, AVEM CÂRJELE NUMITE DUMNEZEU. SLAV? LUI!"

Plictisitor.

Edited by wvw
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai e destul de greu sa crezi altceva cand de mic esti indoctrinat cu frica de Dumnezeu.

Copii nu ar trebui "invatati" in ce sa creada....parintii ar trebuii sa ii lase sa decida de unu singur in ce sa creada copilul , e decizia lui...cand va ajunge la o varsta...

Si singura "dovada" daca pot sa ii zic asa este Fibonacci....dovada a existentei unui CREATOR

Si sun alte o GRAMADA de dovezi ca universul sa creat pur si simplu.

Link to comment
Share on other sites

Pai e destul de greu sa crezi altceva cand de mic esti indoctrinat cu frica de Dumnezeu.

Copii nu ar trebui "invatati" in ce sa creada....parintii ar trebuii sa ii lase sa decida de unu singur in ce sa creada copilul , e decizia lui...cand va ajunge la o varsta...

Indoctrinat ??? La ce spui tu sa inteleg ca te`ai cam plictisit de Dumnezeu si cauti o alternativa spirituala care sa`ti satisfaca intelectul si care ... sa`ti influnteze deciziile.

Si de ce copii nu ar trebui invatati in ce sa creada de cand sunt mici? Asta o auzi numai la pocaiti ...

Iisus a aspus: Lasati copii sa vina la mine, Eu sunt Calea, Adevarul si Viata !

No adu` contra argumente, "evolutioniste".

Dovezi ca Universul s`a format singur (???) ai ? ...

Link to comment
Share on other sites

Pur si simplu nu mi se pare normal ca un copil sa fie MANIPULAT.

La varsta lui crede orice ii zic parintii....iar cand va deveni parinte va face aceelasi lucru cu copii lui.

TURMA......You follow everything blindly

Da-mi tu dovezi ca Biblia este adevarata si nu este o carte de fantazie.

Oamenii pot fii buni si se pot intelege si fara asa numita religie condusa de unii.....

Nici macar nu vreau sa incep cu Vaticanul....

LE:Eu cred ca....religion is a tool of the "iluminated" people to control the masses

Edited by prodil89
Link to comment
Share on other sites

mai amandoi sunteti "extremisti".unul nu crede deloc altul crede si foloseste chiar cuvinte care arata o oarecare cunoastere spirituala.sincer...parerea mea e ca sa te opui practic legilor vietii, ale naturii, ale orice si sa zici ca: dumnezeu nu exista, banii is toata puterea, iluminatii conduc lumea si etc.nu e deloc sanatos mental si e chiar makiavelic.is un mic pasionat de psihologie/religie le invat zi de zi si ma gandesc ca as putea o profesie in domeniul "maselor" .daca un copil de mic nu crede in dumnezeu fara sa fie educat de parinti inseamna ca "chiar a ales" dar in momentul ala inseamna ca isi neaga propria cultura, traditie, limba si orice tine de asta.practic zestrea lui ereditara, tot ce a mostenit el de la stramosii lui is contaminate si se ghideaza doar dupa simtamantul de moment.e ca, comunismul si asta cu dumnezeu.comunismul nu a putut rezista fara concurenta apriga, dacia nu poate exista fara catalizator, omul nu poate exista fara dumnezeu.stphen asta e tare dar vedeti ca nu are o viata normala.nu e genul de om care sa bea bere, sa injure, sa rada la tv, sa isi dea laba, sa conduca, sa faca orice.

din cate am observat eu, religiile care fac bine existentei omului sunt catolicismul si ortodoxismul.in cazul protestantiilor "pocaitilor" exista lipsa aia de personalitate.domnul e in toate, domnul sus in jos.aia sunt manipulati.

Link to comment
Share on other sites

Si daca exista un Dumnezeu de nu ajuta oamenii ?

Si oricat de imposibil ti se pare tie iti garantez ca...cel putin pe Pamant "banii is toata puterea, iluminatii conduc lumea"

Chiar mai rau acesti masoni se ascund dupa "fapte bune" cand defapt capetele masoniilo pun la cale tot feluri de dezastre ,razboaie....so on.

Ma rog chestia e ca acesti masoni sunt satanisti ,ei il venereaza pe Lucifer(Lumina)

Eu? Eu sincer nici nu mai stiu ce sa cred.Traim intr-o lume ciudata in care puterea se castiga prin minciuna si prin controlarea maselor :|

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...