Jump to content
Park

Perete fals

Recommended Posts

Salut, mi-a venit asta seara ideea de a-mi decora peretii camerei, si nu oarecum, cu o placa falsa din silicon sau orice altceva, care sa aibe ca imprimeu o imagine precum, Las vegas (ca si cum ai fi intr-o camera de sticla), sau marea, si asa mai departe.

Ati auzit despre asa ceva ? care sa fie de calitate si luminos, cu becuri sau ceva, pentru ca vreau pentru noapte mai ales, sa fie ca in Las Vegas, etc. Stiti de unde s-ar putea cumpara ceva de genul, care sa fie asemanator macar.

Astept propuneri, idei, detalii.

Link to comment
Share on other sites

Nu cu silicon, pentru ca ai cheltui o suma destul de mare (parca e 10 lei tubu :-?; camera are 3 x 4...). Incearca cu pereti falsi din fibra de sticla si sa integrezi in ei niste leduri. Alta idee nu am. Cel mai bine, vorbiti cu cineva de la o firma de amenajari interioare si explicatii ce vreti sa faceti. :)

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa incerci la o firma de colantari ... le explici ce vrei si cred ca o sa iti faca ei un panou de genu cu cateva neoane in spatele lui si vei primii efectu dorit... am vazut la cineva pe masina si`a pus o chesti de genu...un leu pe luneta ... cu ochiu liber se vede foarte foarte putin..vag...nu iti dai seama... ehhh si cand se aprinde neonu cu quart incepe sa lumineze si leul si se vede marfa

Link to comment
Share on other sites

Cred ca cel mai simplu ar fi sa iti pui pereti falsi pe tavan(daca vrei nu-i neaparat) si sa chemi un graffer sau ceva. care se pricepe la desen si sa-l pui sa-ti deseneze ceva:-? si de exemplu daca vrei neaparat lumini poate poti lumina cu niste neoane din alea subtiri conturul unei cladiri. Depinde de ce vrei si tu... dar eu zic ca cel mai simplu e sa-ti faca cateva greffitiuri foarte realiste.:D Bafta...

Link to comment
Share on other sites

post dublu deoarece m-am interesat azi:

se aplica autocolant printat pe un plastic transparent, similar sticlei: stiplex (nu printat direct ca se vad neoanele si trebuie sa fie lumina difuza). La mine te costa 14 EUR/mp fara TVA (un exemplu de perete de 2,6m*3m inseamna cam 135 EUR). Se aplica pe stiplex, pe langa asta te costa separat stiplexul (nu stiu pretul) sau cam acelasi pret tiparitul direct pe un material plastic, similar casetelor luminoase, dar aici iti trebe cadru metalic si e urat in cazul tau. Pe langa asta apar cheltuielile cu montajulul: neoanele, instalatia, diblurile etc. Probabil cu 250 EUR iti faci un perete cu ceea ce vrei.

Ma ocup cu dinastea dar ma rezum la grafica, evit preturile.

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

post dublu deoarece m-am interesat azi:

se aplica autocolant printat pe un plastic transparent, similar sticlei: stiplex (nu printat direct ca se vad neoanele si trebuie sa fie lumina difuza). La mine te costa 14 EUR/mp fara TVA (un exemplu de perete de 2,6m*3m inseamna cam 135 EUR). Se aplica pe stiplex, pe langa asta te costa separat stiplexul (nu stiu pretul) sau cam acelasi pret tiparitul direct pe un material plastic, similar casetelor luminoase, dar aici iti trebe cadru metalic si e urat in cazul tau. Pe langa asta apar cheltuielile cu montajulul: neoanele, instalatia, diblurile etc. Probabil cu 250 EUR iti faci un perete cu ceea ce vrei.

Ma ocup cu dinastea dar ma rezum la grafica, evit preturile.

Merci mult. Ai idee de unde pot da comanda de autocolant de pe internet, in orasul meu, nu exista asa ceva, stiplex am vazut ca se gasete pe internet, dar autocolant cu modelul dorit nu prea. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...