Jump to content
lafurat

Ce antena wifi sa cumpar ????

Recommended Posts

Sal all

Nus ce antena wifi sa cumpar, vreau sa sparg parole cu ea, dar sa si prinda mult semnal.

Eu am antena asta GSKY Realtek 8187L 500mW WLAN Adapter products, buy GSKY Realtek 8187L 500mW WLAN Adapter products from alibaba.com si prinde putin semnal, dar vreau sa cupar antena asta MODPC.com - Tienda Online - ANTENA WIFI SMC EZ CONNECT 6dBi ca sa maresc semnalul la cealalta.

Ce ziceti ???? Recomandatimi o antena buna daca stiti :D

Ms

Link to comment
Share on other sites

^ antenele omnidirectionale prind semnal din orice directie, dar semnalul captat nu este foarte puternic. Cele Unidirectionale, prin doar semnalul care vine din fata ei, dar este cu mult mai puternic. Privitor la cele doua antele pe care le-ai mentionat; cea pe care o ai deja si cea pe care intentionezi sa o cumperi 9 sau ne-ai prezentat-o noua), diferentele de castig nu sunt notabile. prima are un castig de 5 dBi, iar a doua de 6 dBi. Ti s-a recomandat una de 9 dBi daca tot vrei sa cumperi una. Personal mi-am construit una "double biquad" cu un castig de peste 13 dBi.

Inca ceva: nu antenele sparg parole sau ajuta la "spargere" si nu depinde de modelul sau alte caracteristici ale ei. Sti tu ceva din auzite: nu se poate folosii AirCrack, airSnort sau alt program de acest gen, cu orice chipset al placii wifi - dar asta e altceva. De asemenea; intrebi ce antena wifi sa-ti recomandam , dar eu cred ca tu doresti un adaptor wifi cu antena cu tot. Cauta pe net dupa "High gain USB WIFI Adapter". Fi mai clar in exprimare.

Link to comment
Share on other sites

rimagheo antena aia care ti-ai facuto tu ce chipset are realtek ???

Eu nu ce sa fac sa cumpar antena asta care mi-o recomandato viruss, dar e prea mare ca sa ma duc sa sparg parole sau sa fac una ca sia ata...... nu ce as fac ca mie imi trbuie una buna si cat de cat ica ca sa incapa in ghiozdan sa ma duc sa sparg parole cu ea sa fac bani

Link to comment
Share on other sites

rimagheo antena aia care ti-ai facuto tu ce chipset are realtek ???

Eu nu ce sa fac sa cumpar antena asta care mi-o recomandato viruss, dar e prea mare ca sa ma duc sa sparg parole sau sa fac una ca sia ata...... nu ce as fac ca mie imi trbuie una buna si cat de cat ica ca sa incapa in ghiozdan sa ma duc sa sparg parole cu ea sa fac bani

antena nu are chipset.... cel mai ok ia-ti o antena directiva si pozitionezi antena unde ai semnal mai ok si te pui pe treaba

Link to comment
Share on other sites

antenele omnidorectionale (360grade) dar bate pe raza mika ... in schimb daca iti cumperi una planara care sa bata 30 de grade doar....ai un semnal mult mai puternic..singurul inconvenint este ca trebuie sa tintesti bine root-erul de la care captezi... (folosesc o planara INT-PAN-14/24-HV ) ...am unele retele cu peste 80% din semnal ...si stau la casa..deci sunt multumit de ea . Interline INT-PAN-14/24-HV Antena Planar 14dbi

Link to comment
Share on other sites

antenele omnidorectionale (360grade) dar bate pe raza mika ... in schimb daca iti cumperi una planara care sa bata 30 de grade doar....ai un semnal mult mai puternic..singurul inconvenint este ca trebuie sa tintesti bine root-erul de la care captezi... (folosesc o planara INT-PAN-14/24-HV ) ...am unele retele cu peste 80% din semnal ...si stau la casa..deci sunt multumit de ea . Interline INT-PAN-14/24-HV Antena Planar 14dbi

Si eu foloseam acelasi model de antena, si am fost tare multumit de ea. Parerea mea e ca e foarte buna, ti-o recomand...

Link to comment
Share on other sites

^ antenele omnidirectionale prind semnal din orice directie, dar semnalul captat nu este foarte puternic. Cele Unidirectionale, prin doar semnalul care vine din fata ei, dar este cu mult mai puternic. Privitor la cele doua antele pe care le-ai mentionat; cea pe care o ai deja si cea pe care intentionezi sa o cumperi 9 sau ne-ai prezentat-o noua), diferentele de castig nu sunt notabile. prima are un castig de 5 dBi, iar a doua de 6 dBi. Ti s-a recomandat una de 9 dBi daca tot vrei sa cumperi una. Personal mi-am construit una "double biquad" cu un castig de peste 13 dBi.

Inca ceva: nu antenele sparg parole sau ajuta la "spargere" si nu depinde de modelul sau alte caracteristici ale ei. Sti tu ceva din auzite: nu se poate folosii AirCrack, airSnort sau alt program de acest gen, cu orice chipset al placii wifi - dar asta e altceva. De asemenea; intrebi ce antena wifi sa-ti recomandam , dar eu cred ca tu doresti un adaptor wifi cu antena cu tot. Cauta pe net dupa "High gain USB WIFI Adapter". Fi mai clar in exprimare.

facui o antena de 1.5 metrii helix la facultate, sunt interesat de antene unidirectionale de putere mare, in gama Ghz. poate mai vorbim pe mess, am niste intrebari.

Link to comment
Share on other sites

Antena asta anteny 5 GHz - Sklep www.anteny.net - najlepsze anteny dla sieci Wi-Fi i GSM - Antena dookólna CREVICE 12V POL 5GHz e bunisoara, dar daca cauti mai mult pe net, si cu acelasi pret iti iei una si mai tare. O sa iti caut eu una sa vad, dar noh tu esti in Romania, dar eu sunt in Spania, si si vad acuma cat ar costa transportul.

Link to comment
Share on other sites

@lafurat adaptorul GSKY Realtek 8187L 500mW WLAN Adapter, folosete o antena omnidirectionala, 5 db, si are chipset Realtek 8187L, citeste specificatiile.Este ok pentru "spart"."Spargerea" unei parole necesita munca de echipa, in sensul ca antena te ajuta sa "prinzi" semnalul, iar computerul si softul sa "decriptezi" ceea ce a "prins" antena.

Daca vrei sa "spargi" parole cel mai recomandabil ar fii sa folosesti o masina pt wardriving, ceva sa nu bata la ochi, un monovolum cu geamuri fumurii este ideal.Dupa ce scanezi intr-o plimbare retelele wifi, parchezi undeva, si te apuci de treaba.

Ar fii indicat sa folosesti un laptop cu placa video dedicata nvidia, si un incarcator auto pt laptop, deoarece "spargerea" parolei poate sa dureze mai mult decat tine bateria.

Pe de alta parte, nu este necesar sa stai sa te uiti cum "lucreaza", dupa ce ai dat de lucru comp-ului, poti sa pleci in treaba ta, si dupa cateva ore, cand te intorci, poate ca treaba e gata.

Link to comment
Share on other sites

Antena asta anteny 5 GHz - Sklep www.anteny.net - najlepsze anteny dla sieci Wi-Fi i GSM - Antena dookólna CREVICE 12V POL 5GHz e bunisoara, dar daca cauti mai mult pe net, si cu acelasi pret iti iei una si mai tare. O sa iti caut eu una sa vad, dar noh tu esti in Romania, dar eu sunt in Spania, si si vad acuma cat ar costa transportul.

da-mi pm cu id tau.. daca esti in spania iti iei mai ushor de acolo.. iti zic exact de unde diseara

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...