Jump to content
ionutzel

Vreau sa invat python

Recommended Posts

cel mai bine inveti un limbaj programand in el. Fa probleme de pe projecteuler.net si cand nu sti face ceva cauta pe google de ex 'python for loop'

daca e primul limbaj de programare care vrei sa-l inveti incepe cu c-ul

off: ma enerveaza tipii ca tine care nu is in stare sa caute pe google si vor sa primeasca totul gata facut

Link to comment
Share on other sites

Ehm....scuzati offtopicu...da..

--== _If y0u Fuck wiTh tH3 BeSt DiE LiKe Th3 ReSt_==--

tH3 BeSt are SIDA/HIV :S

Annnnnyway....e tot una daca inveti cu profesor sau de unu singur...depinde de ce ai in cap.Daca e gol poata ala sa iti vb. toata ziua ca tu te gandesti la Guta si hainele lui de firma :)

Link to comment
Share on other sites

O s?-?i bubuie o ven?, calmeaz?-te.

esti un tampit. Cate limbaje de programare stii? Ai scris vreodata un program mai lung de 200 linii? Limbajele de programare se invata singur. Tu tot vorbesti fara sa stii nimic.

A?a mai merge ;-)

Edited by wvw
Link to comment
Share on other sites

esti un tampit. Cate limbaje de programare sti? Ai scris vreodata un program mai lung de 200 linii? Limbajele de programare se invata singur. Tu tot vorbesti fara sa sti nimic.

Daca ai invatat programare de pe Google e clar, faci parte din elita programatorilor...

Ganditi si voi putin. Pe Google gasiti tutoriale, de obicei extrem de scurte si extrem de proaste. Va ganditi si voi: Cine scrie acele tutoriale? Oare le scrie Xulescu care programeaza in acel limbaj de 20 de ani, sau Vasile de varful muntelui, cel de 12 ani care a vazut el pe undeva ceva, crede ca a invatat ceva si se apuca si scrie un tutorial?

Un limbaj de programare il inveti din carti. Si aceste carti rareori au mai putin de 300 de pagini. Si cum probabil va dati si voi seama, aceste carti nu sunt scrise de acel Vasile de 12 ani, ci de oameni cu o experienta vasta in domeniu. Mergeti si voi la o biblioteca mai mare sau prin librarii, luati o carte care prezinta un anumit limbaj, rasfoiti-o, apoi luati tutorialul de 3 pagini al lui Vasile si comparati-le.

A, da, vreti sa invatati repede. Puteti invata repede, dar foarte putine si fara sa intelegeti prea multe. Daca vreti sa invatati un limbaj de programare in adevaratul sens al cuvantului, mai intai cititi 2-3 carti care il prezinta, apoi puteti citi niste tutoriale care va atrag prin titlu ca apoi sa observati bazaconiile pe care le contin. Apoi, desigur, dupa 3 ani de practica puteti spune ca ati invatat un limbaj de programare. Conceptul e simplu: 1-3 ani = incepator, 3-6 ani = mediu, +6 ani = avansat.

Intre timp va puteti minti amicii ca stiti x limbaje de programare, doar pentru ca stiti sa scrieti un "Hello world" in ele.

Link to comment
Share on other sites

Am un mail care il trimit la toti care ma intrebau asta ... si mailul acela spune asa:

Cel mai recomandat e sa incepi cu tutorialul de la ei de pe site, hotarasti tu pentru ce versiune, 2.x sau 3.x nu conteaza ca nu sunt prea multe diferente. Pe python.org incepi cu tutorialul si il aplici cap coada, exersand, codand in interpreter ceea ce inveti, sa nu sari peste partile plictisitoare sau care par aiurea si nu le intelegi, fiindca alea sunt de obicei cele mai importante. De fiecare data inainte sa treci la ceva nou recapitulezi TOT ceea ce ai invatat combinand lucrurile, facand aia si aia sa vezi de ce una merge si alta nu... sa intelegi exact cum functioneaza lucrurile. C++ se imbina foarte bine cu Python si pentru automatizare cand ai timp mai bagi un AutoIT si sigur ai sa ajungi cineva in viata in domeniun programarii, software, daca o faci din pasiune si simti cum iti curge codul prin maini si degete, cel putin asa am senzatia cand codez in Python ... uneori scriam cod fara sa-mi dau seama pur si simplu inventam apoi ma uitam pe net sa vad care e sintaxa corecta si daca exista functiile respective. Dupa ce ai prins tutorialul te uiti pe library si language reference sa ai putin habar de stilul de a coda si ceva librarii, apoi cand nu stii ceva sau vrei sa folosesti o anume librarie pentru ceva te uiti pe net. Pe urma te bagi usor usor si pe grafica te apuci sa faci interfete cu tkinter, etc. Eu asa am facut si simt eu ca odata si odata tot o sa-mi ajute cu adevarat.

Mai multe gasesti aici Python - Folder Shared from Box.net - Free Online File Storage ... python.pdf e in romana .

Link to comment
Share on other sites

Sun de acord cu Spock. Mi bine te invata un profesor

Din contra, eu incurajam self-learning-ul & e-learning-ul & DIY-ul. Nu mai interpretati gresit.

esti un tampit. Cate limbaje de programare sti? Ai scris vreodata un program mai lung de 200 linii? Limbajele de programare se invata singur. Tu tot vorbesti fara sa sti nimic.

Ia un ou Kinder si relaxeaza-te. Tu intrebai search engine-ul cum se defineste o variabila sau cautai in documentatie? Daca intrebai Google-ul, primeai un raspuns telegrafic, copiai codul si nu pricepeai nimic. Daca ai cautat in documentatie, ai primit un raspuns consistent, plin cu exemple.

Oricum, esti prost. De ce? Cum i-am spus si lui lafurat, promovam autodidactismul. Si tu te dai cu curu' de pamant: "Limbajele de programare se invata singur".

@paxnWo, wvw, Nytro: mersi ca l-ati lamurit pe l3asketballplayer, care totusi pluseaza.

totusi daca cunosti foarte bine c++ inveti f. usor si repede alte limbaje

Ai terminat cu diareea verbala? Ce spui tu e metaprogramming, dar tehnicile difera de la un limbaj la altul.

Link to comment
Share on other sites

Limbajele de programare (?i nu numai) se înva?? în multiple moduri: din tutoriale (scrise sau video), din c?r?i, citind cod surs? (documentat), din podcasturi, din cursuri, de pe bloguri, de la programatori experimenta?i, pe forumuri specializate, de pe reddit, pe IRC, în echip? etc.

Metodele hibride s? tr?iasc?!

Sunt foarte multe resurse pe Internet.

Trebuie doar voin??, timp ?i cap.

Edited by wvw
Link to comment
Share on other sites

raspunsul e undeva la mijloc. Cautam pe google si accesam link-urile catre documetatie :P . Nu cred ca e potrivit sa ne luam la misto pentru ca fiecare poate invata cate ceva de la ceilalti.

ahhhahahhahahhahahahaha

Si acum cu "M" si "U":

muhauhauhauhuamuhammuhauha

Si cu W:

mauhwawmuhawahhamuaaahwaa

A iesit bine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...