Jump to content
Guest Nemessis

Cum am facut o stire falsa viral pe www

Recommended Posts

FOARTE TARE! Dar asta sigur nu e inca nimic!

E frumos sa pui cap la cap raspunsul presei cand si-a luat-o, si Badea starnit i-a spart totul in capul lui Arhi.

Reactie:

Ai naibii bloggerasi... » visurat.ro blog continuat apoi http://www.visurat.ro/2011/02/14/arata-ca-ti-pasa-reclama-mizeriile-la-cna/

S-ar putea sa fi starnit printre altele alt razboi intre Badea si bloggeri. Si apoi gaseste si CNA-ul un motiv sa adevereasca stirea :)

Abia m-am apucat de scormonit netul. Dar tre sa imi tin aproape popcorn:)

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

Am intrat pe la spagatist pe blog. Cum e el un semi-retard a dat vina pe altii in loc sa aprobe o chestie care i-ar fi adus probabil popularitate: ca media romaneasca inclina in partea celui care le-ar putea aduce bani de o shaorma.

Si printre primele comentarii e unul facut de un dezaxat mizer(a se citi "Cititor obisnuit si ascultator al lui Badea")

Mircea, asa ceva nu trebuie lasat netaxat din partea ta! Te rog mult sa nu ramai indiferent la marsavia prosteasca a astora si sa le-o servesti frumos peste bot. Abia astept emisiunea de diseara, sa vad cum ii iei tu la **** pe toti bloggarasii astia cretinoizi.

Ma rog, nu vreau sa fac si eu ca multi altii... un razboi intre nimeni si nimic cand defapt avem foarte clar in fata un lucru mult mai interesant. Dar, cine sunt eu sa ma opun multimii?:)

Link to comment
Share on other sites

@Spock - baga mare :)

Experimentul social a fost superb. L-ai gandit bine. Dar nu stiu cat ai vrut sa-i scoti uvula cu patentul lui Badea (aka sa nu-si mai gadile omusorul ca sa vomite sandwichurile de la benzinarie) si cat ai vrut sa faci un experiment social.

Mie greu sa cred ca ai ales o tinta random. Vreau sa zic ca l-ai vanat pe MB. Daca creierasul tau rezoneaza cu o ideologie politica care nu e agreata de flaimucul de la A3, nu inseamna ca trebuie sa-i dai la gioale.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Spock totul a fost la nimereala nu o vanatoare de vrajitoare, plus ca, din pacate, la faza asta Badea a iesit cel mai castigat din moment ce are la indemana toate uneltele pentru a isi umili adversarii.

Antipatia mea fata de Badea nu are legatura cu politica ci cu modul in care prosteste lumea in fata aratand cu degetul doar catre o singura tabara de muisti in acelasi timp promovand o alta tabara care a fost si mai rea decat muistii actuali. Iar lumea il asculta si noi ne resimtim.

Atat de simplu este.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Tinand cont de faptul ca taica-miu a avut ani de zile legaturi stranse si cu muistii din trecut si cu cei actuali si a profitat de ambele tabere, cine crezi ca e prost informat? Tu care te informezi din diferite surse sau eu care am in familie "un muist"? Vezi ca acum nu se fura nici pe sfert din cat s-a furat cu ceilalti muisti.

Link to comment
Share on other sites

nu e vorba doar de furat, e vorba de libertatea de depasi stadiul de nevertebrate asistate, libertatea de expresie, acces la informatie si multe altele...un MB nu ar fi rezistat mai mult de 3 zile pe sticla intre 90-96 sau 2000-2004

majoritatea avocatilor lui MB nu exceleaza decat in tupeu si mediocritate

Link to comment
Share on other sites

cred ca in timp badea a prins gustul: s-a luat candva de bloggeri cand nu mai stia de cine sa se ia si i-a placut gloria ca a primit raspuns si mai are ce vorbi in ora lui de emisiune.

"Ii iau apararea" lui Badea: e greu sa tii presa sau emisiune fara sa gasesti ceva de care sa te iei. Pe de alta parte si un ziar local din borta muntelui gaseste macar un viol ceva de comentat pe zi - la faza asta il consider penibil dintotdeauna.

O face si din ambitie, orgoliu, imaginea pe care si-a format-o il obliga sa apeleze la - cum se zice - diareea verbala pe orice subiect incurajat de satisfactia cand are dreptate... de a ajuns sa-si critice si telespectatorii care ii dau cate un sms si sa-si umple minutele cu asta.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand lumea se lasa prea usor influentata de media. Luand ca atare orice rahat spus de un ziar sau un blog sau la tv.

Media preia anumite stiri fara sa mai probeze concordanta cu realitatea. Daca 3 prosti spun ca o bila alba e neagra, toata lumea spune ca bila alba e neagra fara sa se mai probeze daca afirmatia este adevarata.

Este o baza a manipularii maselor ce poate fi exploatata la infinit. Asta pentru ca nu exista niciun fel de metoda de a trezi consumatorul de informatie la realitate.

Interesanta treaba cu mailul :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...