Jump to content
Hertz

[2]Matematica

Recommended Posts

Se aplica teorema sinusul :

a/sin(BAC)=b/sin(ABC)=c/sin(ACB)

sin(ACB)=[c*sin(BAC)]/a;

Cum [c*sin(BAC)]/a apartine(-1,1) ->

Multimea solutiilor este : ACB= (-1)^k*arcsin [c*sin(BAC)]/a +k*pi.

k apartine lui Z.

Nu am timp acum sa calculez ,dar banuiesc ca rezolvarea este asemanatoare cu ceea ce am zis mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Gandesti gresit, iti recomand cartea Fundatia de Isac Asimov.

Imi recomanzi carti SF? :)) Bun, mersi.

Ce vroiam sa spun este ca nu pot sa stau sa sap ca sa inteleg tot ce n-am invatat din scoala ca sa pot sa scot o amarata de scadere de unghiuri. Am si alte probleme in farfurie, dar cum imi place ce vad pe-aici, o sa trag cu ce e mai la indemana... face sens? :))

In orice caz, toata treaba asta e pe aratura. Asa ca, va rog, continuati.

Link to comment
Share on other sites

Nu sariti. Stiu cum e sa te apuci sa calculezi integrale si la un moment dat sa te intrebi de ce o faci. La ce te ajuta in mod practic. Un raspuns corect ar fi: la nimic. In afara faptului ca dezvolta gandirea, matematica la nivelul avansat nu te va ajuta decat daca esti om de stiinta.

Baza integralelor a fost pusa de Isaac Newton. Care a zis ca daca soarele dispare in momentul A, tot in momentul A celelalte planete vor devia de pe orbita. Afirmatie falsa, prin simplul fapt ca Einstein a demonstrat ca viteza maxima in univers este viteza luminii. Deci daca soarele dispare, pamantul deviaza de la orbita abia dupa 8 minute. Asta pentru ca inca nu "stie" ca a disparut soarele.

So, Newton nu era condamnabil pentru ca nu stia acest amanunt. Dar asta arata faptul ca si cele mai stralucite minti se pot insela. E doar o chestiune de timp.

Deviez aiurea de la subiect.

Matematica are importanta. Dar nu pentru noi :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...