Jump to content
wildchild

Maneaua se studiaza la Conservator

Recommended Posts

Sper ca e o gluma proasta din partea celui care a scris articolul:|

Nu ca as avea ceva cu manele pentru ca nu le ascult insa nu-si are loc pe acelasi podium maneaua cu vivaldi sau bach.

PS:Moarte ciorilor!Va lasati tot mai adanc amprenta asupra Romaniei.HEIL HITLER!

Florin Salam a ajuns studiu de caz la Conservator

Edited by wildchild
Link to comment
Share on other sites

Tiganii merita sa moara oricum, da-i in pula mea.

Depinde in ce scop se studiaza maneaua la conservator.Daca e la modu "Hai, mo, sa facem manele" nu-i bine.Dar daca se studiaza ca si ritm si ce pula mea o mai avea muzica, pentru ca pe viitor sa apara compozitii cu influente de manea, asta e ok.Si influente de manea nu inseamna sa faca dirijoru "Haida, PAF!" sau tot felu de interjectii deastea de le scoti doar pe veceu.Am avut si noi odata un compozitor care se inspira din muzica lautareasca, da-mi scapa numele.

Morala, maneaua si tiganii suge pula :))

Link to comment
Share on other sites

"Muzica poate avea efecte nebanuite asupra creierului si implicit asupra intregului organism.

Muzica clasica inlatura stresul acumulat peste zi, ea activand structurile unor zone din creier care au un efect euforizant si de inlaturare a oboselii.

Atunci cand ascultam melodiile preferate, creierul nostru emana endorfine, care ne dau acea stare de bine. Muzica mai are si o actiune analgezica, in afara celei euforizante, motiv pentru care ea mai este intrebuintata de unii medici in combaterea durerii pre-si postoperatorii, scrie Gandul.

Muzica usoara sau populara activeaza sub 50% din scoarta cerebrala, muzica simfonica moderna 60-70%, muzica clasica ajunge pana la 90% si numai Mozart atinge 100%.

Manelele, in schimb, se bucura de popularitate printre oamenii simpli, deoarece sunt bine ritmate, deci ating planul instinctual, dar deloc pe cel cognitiv. "

Sursa aici.

Link to comment
Share on other sites

Asta cu Mozart100% e vrajeala.Intr-adevar, Mozart a fost cineva, si nimeni nu poate spune altfel, da nu tot ce-i maxim ii a lu Mozart :))

Chestia asta e exact ca, cacatu ala la modu vine un cutremur "Vezi, ti-am zis eu, asta-i semn pentru 2012"

Si manelele n-au cum sa se compare cu muzica lautareasca, dar nu asta era ideea.Ideea e ca ar fi fost ok daca s-ar fi studiat ca sa ia din "muzicalitatea" (da, au si boraturile muzicalitate) manelelor, si sa o combine cu muzica clasica, sa iasa ceva frumos.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum ganditi voi, dar .. daca mergi la un chef si bagi rock va suna bine? Mie unul nu-mi place sa merg la un chef sa ascult rock.

Eu prefer la chefuri muzica de dans, cat si manele.

Sunt mai multe feluri de manele... unele melodii sunt chiar reusite si alte de prost gust.

Link to comment
Share on other sites

Manelele este si ea o gena muzicala.

Cum sa spun, voua nu va plac manelele, mie poate nu imi place muzica pe care o preferati voi. Insa eu nu fac nici o discriminare, nu am nimic impotriva genurilor muzicale preferate de voi, in schimb voi aveti o atitudine ofensiva fata de manele.

Ca gen muzical se poate studia, manelele se remarca prin ritm, nu prin versurile de 2 lei ale anumitor melodii. A, sa fim seriosi, pe langa faptul ca nu toate manelele au versuri stupide, dimpotriva, sunt destul de rare greselile gramaticale, deci nu implica analfabetism, si in plus, multe dintre ele transmit un mesaj, spre deosebire de house-urile sau trance-urile sau alte genuri muzicale, ale caror melodii au 2-4 versuri, exista si alte melodii de-a dreptul stupide, prima care imi vine in minte: "Veta, mi-ai stricat chiuveta", si multe, foarte multe altele.

Priviti si voi obiectiv situatia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...