Jump to content
wildchild

Bozgori idioti

Recommended Posts

Si nu mai ziceti ca TOTI ardelenii sunt acelasi lucru cu ungurii, ardelenii sunt niste oameni foarte cinstiti (in afara de cei care vorbesc ungureste), o sa vi se para ciudat insa nu stiu cati prieteni ardeleni aveti..

futui in gura de unguri, i-as gaza pe toti cum i-a gazat hitler pe evrei.

+1 +1 +1

Link to comment
Share on other sites

Si nu mai ziceti ca TOTI ardelenii sunt acelasi lucru cu ungurii, ardelenii sunt niste oameni foarte cinstiti (in afara de cei care vorbesc ungureste), o sa vi se para ciudat insa nu stiu cati prieteni ardeleni aveti..

+1 +1 +1

Sant si eu din Ardeal si nu sant ungur...dar nu pot sa ii suport....ce bine ar fi daca am avea si noi un "Hitler Romanesc" sa faca putina curatenie

Link to comment
Share on other sites

Observ ca toata lumea de pe forum este de acord cu mine .................

Dar eu nu inteleg ceva cum in pula mea intr-un stat "european " sa se faca asemenea magarii , sau copiii maghiari sa invete Istoria si Geografia in limba maghiara .Ce o sa le zica ca i-a futut Iancu pe toti in cur si ei acum vor sa isi razbune cururile pline de cacat .

Eu cred ca ei vor sa fie stat in stat .

Profa de romana ma cam bate la cap cu o zicala "Schimbarea trebuie sa vina de la voi .Generatie dependenta de facebook "

Link to comment
Share on other sites

Si cam are dreptate. Schimbarea vine de la fiecare, nu doar de la noi "generatia dependenta de facebook" ci de la toti. Orice om cat traieste invata si se poate schimba, asta daca vrea. Ideea e ca romanu nostru trebuie sa invete sa faca mai mult si sa vorbeasca mai putin.

Link to comment
Share on other sites

copiii maghiari sa invete Istoria si Geografia in limba maghiara
- fiecare e liber sa invete in ce limba vrea el, indiferent de tara in care esti. Nu are importanta cand, unde, cum sau ce inveti, important e ca inveti ceva si nu esti un parazit pe pamantul asta.

Aud mereu de la oameni cuvinte de ura, uram tziganii, romanii unguri, negrii, etc, si ne asteptam sa fie pace si intelegere intre oameni.

Pun pariu ca daca ai muri de foame in Ungaria si un ungur te-ar invita la masa, pe tine si pe familia ta, ai gasi in el un prieten. E posibil daca esti prost si limitat mintal, si te lasi condus de societate si de toate kkturile care tzi s-au spus de copil mic, si ai ajuns ca sa le crezi, sa vezi intr-un strain un dusman, fie el ungur sau negru. Cu tziganii e alta povestea, in astia nu te poti increde :) dar sa nu uitam ca nu putem generaliza, ca nu toti gandim la fel, sau nu am fost crescuti la fel, sau nu am invatzat si inteles la fel.

Ceea ce nu vad unii e ca guvernele noastre, folosesc ignorantza noastra, ura si frica ca sa devenim unul cu celalat dusmani. Sentimente ca ura si frica, iti acopera judecata si nu mai gandesti logic si clar. Acestea sunt armele guvernelor din ziua de astazi, care sunt folosite mereu impotriva noastra, ca sa ne controleze si guverneze, transformandu-ne in sclavi usor de manipulat pentru scopurile lor politice.

Nu inteleg cum ajuta sa urasti. Nu inteleg cum beneficiezi tu personal de ura. Te-ai gandit vreodata cat de "automat" (sau "la comanda") este sentimentul de ura, cand auzi unele cuvinte, ca ungur sau tzigan sau negru? Orice sentiment sau gand, pozitiv sau negativ trebuie inteles, inainte de a-ti da drumul la gura sau a-ti lasa gandurile sa-ti controleze comportamentul.

Link to comment
Share on other sites

@WarLord: Mie nu mi se pare corect ca intr-o tara sa se predea in alta limba inafara de limba oficiala ..... In Spania ,Italia exista scolii publice in care sa se predea limba romana?Nu De ce ? banuiesc ca stii raspunsul

Nu inteleg de ce suntem atat de pasivi ,de neinteresati de tara noastra

Link to comment
Share on other sites

Mie nu mi se pare corect ca intr-o tara sa se predea in alta limba inafara de limba oficiala ..... In Spania ,Italia exista scolii publice in care sa se predea limba romana?Nu De ce ? banuiesc ca stii raspunsul
- limba romana este limba oficiala si asa trebuie sa fie. Unii prefera sa invete in alta limba, si poate fac asta spre detrimentul lor, dar oricum, e vorba de libera alegere. Eu personal cand invatz ceva, prefer sa am mai multe optiuni de a invata; daca prefer online, sa tzin in mana o carte de 600 de pagini, in PDF pe calculator, e preferinta mea. Chiar putem noi sa decidem pentru toata lumea ce e bine ptr fiecare? De ce sa limitezi optiunile individului, cand poti sa-i dai libera alegere? Unii ar numi asta libertate!

Ma gandesc ca fiecare, ori ca avem sange de roman, sange de ungur, turc, arab sau rus, fiecare doreste sa-ti pastreze identitatea, traditia, sa nu uite limba parintilor, mentalitatea etc, in orice tzara esti.

In Spania ,Italia exista scolii publice in care sa se predea limba romana?Nu De ce ? banuiesc ca stii raspunsul
- stiu ca exista gradinitze cu predare in limba romana, unde copiii spanioli si romani se joaca si cresc impreuna.
Nu inteleg de ce suntem atat de pasivi ,de neinteresati de tara noastra

-ne-am uitat stramosii, ne-am uitat batranii si am uitat ca avem un potential minunat, si nu vreau sa revin la chestia cu guvernele si cum ne-au limitat gandirea si potentialul. In momentul in care am vazut locuri istorice uitate de romani, de guvernul nostru, cazute la pamant, uitate de lume, am stiut ca am uitat ce inseamna a fi roman. Nu ne pasa decat de vile, masini, manele, figuri de impresari. Ne miram ca vin strainii peste tzara. Limba romana e inca limba oficiala, poate intr-o zi va fi maghiara (daca nu e cumva, si nu stiu eu) sau germana. Ma doare ca vad din astea in Romania, desi sunt inafara tzarii. Daca la noi nu ne pasa, la cine sa-i pese?

Einstein (cred) a zis: Thought without action is a crime! Pe undeva tradus, "gandul fara actiune, este o crima". Ca romani, avem idei, ganduri, pareri la o Romanie moderna, libera, cu oportunitati ptr toata lumea, cu bogatii si abundenta, dar nu facem NIMIC. Mai bine plecam in alte tzari.

Am vazut un reportaj pe "60 minutes", despre India si Thailanda (parca), cum atrag straini sa cheltuiasca bani in tzara lor, pe concedii si asistenta medicala, asistenta medicala care e de 4 ori mai scumpa in State. In India, doctorii lor, pregatiti in State, revin in India, si practica medicina in tzara lor natala. Sunt avantaje si dezantaje, dar esti ACASA, si preferi sa faci ceva pentru tzara ta si semenii tai. Cati romani fac asta pentru Romania? Cati prefera sa revina la un salar mai mic, si sa munceasca pentru romani? Cu totii stim cine e de vina, pentru situatia tzarii.

Link to comment
Share on other sites

Nu e treaba de ce ne-a gresit noua personal, dar in momentul in care ei tot o tin ca transilvania este a lor pentru ca au reusit sa o cucereasca acum sute de ani numai ca sa ne-o recuperam, atunci asta nu mai e ok. Vestigii istorice au dovedit si dovedesc de ani de zile ca Transilvania si Moldova au fost teritorii pe care au locuit DACI, si care mai apoi au devenit ROMANII DE ASTAZI. Eu personal nu am nimic cu nici un ungur dar sa nu il aud spunand aberatii cum ca Transilvania e a lor . O aberatie!!!

Link to comment
Share on other sites

Si cei mai prosti is astia din guvern...cum p*** mea sa fie maghiari la putere...ce cauta ei in parlament?

Chiar daca o fost o bucata la ei Transilvania, acum populatia majoritara e ROMANA, Transilvania e a noastra de pe timpul lui Burebista sa vina sa o castige daca au carnat in pantaloni 1.4343.77 de bozgoti(ohoo :-O asa's de multi?) contra 19.409.400 de romani (conform recensamantului din 2002)...

Bate PULA'N VOI cum bate inima'n noi...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...