Jump to content
crs12decoder

Este sau nu informatica in stransa legatura cu matematica?

Este programarea in stransa legatura cu matematica?  

60 members have voted

  1. 1. Este programarea in stransa legatura cu matematica?

    • Da
      36
    • Nu
      25


Recommended Posts

Nu e un subiect dobitocesc "again". E pentru un proiect de-al meu pe care trebuie sa il prezint miercuri.

Asa ca printre alte cunostinte am ales sa pun intrebarea aceasta si aici.

Am nevoie de parerea persoanelor care stiu macar un limbaj de programare.

De asemenea tin neaparat sa nu judecati dupa limbajele de programare invatate la scoala unde de obicei profesorii dau ca subiecte, aplicatii care au practica direct in matematica.

Ma refer la programare pe ansamblu. Programarea de zi cu zi. Daca esti angajat la o firma in care programezi zilnic, cat % ti-ar folosi matematica?

Unele persoane considera ca fara matematica, nu poti fi un programator bun. Altii sustin ca cel mai mult conteaza sa cunosti bine limbajul de programare si sa ai mai degraba o logica a aranjarii lucrurilor. O strategie.

Repet. Nu ma refer la aplicatii in matematica. Ma refer la aplicatii de zi cu zi.

[LE]

Daca raspundeti pe poll va rog sa si argumentati.

Link to comment
Share on other sites

N-ai nevoie de matematica pentru web development care acopera majoritatea joburilor din ziua de azi pentru programare.

N-ai nevoie pentru aplicatii de firma , aplicatii client-server etc.

Programarea in sine nu se leaga de matematica FOARTE mult . Exemple :pentru optimizare de algoritmi ( sortare , structuri de date ) .

Link to comment
Share on other sites

Nu iti pot raspunde la poll intr-o oarecare masura fiindca raspunsul este si da, si nu. Aceste 'aplicatii' zilnice la care te referi tu au legatura cu matematica daca te uiti 'under the hood' in special la operatiile luate de CPU sa iti dea tie raspunsurile respective atunci cand tu rulezi programul. Nu cunosc un limbaj de programare asa ca nu iti pot spune cat de mult ai nevoie sa stii si matematica, dar din nou depinde de bransa in care lucrezi, cum a spus si colegul phreak, in web design nu te prea intereseaza pe tine cum ajung pixelii aia din photoshop pe ecran si ce se intampla defapt, atat timp cat tu faci arta; cei curiosi se intereseaza, dar INFORMATICA are o legatura FOARTE stransa cu fizica, iar fizica cu matematica. Am raspuns cu "da" la poll fiindca intr-o oarecare masura are, acum depinde daca user-ul e constient de asta sau nu.

Am uitat sa adaug despre psihologie (cea consonantista asa cum a numit-o cel ce l-am mentionat la sfarsitul acestei fraze) si impactul ei asupra ciberneticii, fara de care poate nu exista in ziua de azi (sau, atat de dezvoltata) si asta datoram romanului Ștefan Odobleja - Wikipedia.

Adaugare // Apropo, in legatura cu link-ul de pe Wikipedia ce face referinta la Stefan Odobleja, este amuzant ca subdomeniul in romana (ro.wikipedia.org) are mai putine informatii in legatura cu biografia acestui om de stiinta fata de pagina in engleza: Åžtefan Odobleja - Wikipedia, the free encyclopedia. Dar deja cred ca ne-am/m-am obisnuit cu asemenea 'fenomene' in care tara nu-si recunoaste oamenii de mare importanta (cei ce merita cu adevarat luati in seama si nu 'flacaii' astia de la conducere).

Si cum l-am putut uita pe Nikola Tesla (un om de stiinta devotat fizicii in special curentului electric, curent electric cu care ale noastre calculatoare functioneaza in ziua de azi, cel alternativ)? Fara de care probabil eram cu vreo 100 de ani (o estimare intuitiva) inapoi.

Edited by Flubber
adaugari peste adaugari
Link to comment
Share on other sites

daca folosind "informatica" te referi la kernel-ul pc-ului atunci informatica are o foarte mare legatura cu matematica findca se bazeaza un principii matematice, dar programarea in c++ sau php, (singurele pe care le stiu eu destul de bine) daca nu faci probleme de olimpiada nu mi se pare o legatura asa de mare dar poate in programarea orientata pe obiecte o fi o legatura mai mare, de asta nu stiu

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce vrei sa faci...

Daca editezi in photoshop, copii in IDE tutoriale de pe net si le dai compile&run, sau daca faci WebDev, nu conteaza cata matematica stii.(chit ca si pentru net se aplica matematica, la un nivel mai jos, algoritmi de routare, plm, mai mult teoria grafurilor decat altceva)

Daca te crezi in stare sa inveti mai mult decat C# sau Java, si daca intr-adevar vrei sa stii ce cacaturi faci, Fara matematica la greu nu scoti nimic din treaba asta.

Si pana la urma toti taranii invata un limbaj si aplica STL in 2-3 luni, dar asta nu-i face programatori.In cel mai bun caz sunt niste marlani care se cred 1337. Ce te poate diferentia pe tine ca programator de turma e tocmai matematica, de la calculat complexitati, pana la a sti sa aplici inductie cand vrei sa demonstrezi o programare dinamica.

Deci, pe scurt : Daca vrei doar sa fii ciumeg, jm3n, v@l0r0$, sau alte de-astea, nu invata matematica. Daca intr-adevar iti doresti sa o arzi academic, si sa stii intr-adevar ce faci, pune mana pe carte. (si oricum, matematica poate fi interesanta...)

De exemplu, mate cacalau intra si in criptografie (desi nu zic din experienta, doar am auzit...acuma ma cacai si eu cu matematica ca sa ma apuc de niste algoritmi de criptografie mai incolo)

Edited by Patrunjel
Link to comment
Share on other sites

conteaza ce faci.

utilizarea unui program nu te face informatician, ci operator. In design se cheama design, grafica, cum vrei.

Nu separati lucrurile invatate la info de cele de la matematica. Desi la informatica ati invatat bazele de numeratie, sistemul binar, hexadecimal, acestea tin de matematica.

Daca esti tare la geometrie iti poate folosi in constructia de aplicatii grafice, daca nu, te limitezi la operarea intr-un program grafic.

Matematica e in stransa legatura cu informatica. Problema e ca acum avem deja calculul matematic aplicat de altii in softurile pe care le folosim. Fara matematica nu putem crea ceva de la zero.

Ca o comparatie: agricultura n-are treaba cu bucataria. Dar tot mancarea de tara e mai buna.

Link to comment
Share on other sites

hmmm, logica matematica o gasesti des in programare prin urmare programarea fara baze solide de matematica nu prea e posibila.eu nu stiu vreun programator bun care sa nu se priceapa la mate.In concluzie la partea de programare, eu zic ca este direct corelata informatica cu matematica.//excludem html-ul ca ala orice noob poate sa-l invete fara sa aibe habar de mate.

Link to comment
Share on other sites

Ok..

Sa vorbim strict de programare acum.

Unui programator php/java/c++ etc. care lucreaza zilnic intr-o firma cat de mult ii foloseste sa stie ca lim(x->infinit) din (x^2+1)/(x^2-1) = 1. Sau ca integrala de la 1 la 3 din x^2/4x dx face 1.

Doua aspecte vreau sa subliniez.

1) Cat de mult se intersecteaza toate cunostintele de matematica cu cele de programare.

2) Cat de mult conteaza logica matematica in aplicarea programarii.

Link to comment
Share on other sites

Ok..

Sa vorbim strict de programare acum.

Un programator php/java/c++ etc. care lucreaza zilnic intr-o firma cat de mult ii foloseste sa stie ca lim(x->infinit) (x^2+1)/(x^2-1) = 1. Sau ca integrala de la 1 la 3 din x^2/4x dx face 1.

vorbesc de C++.foarte mult.daca nu stie rezolva o integrala fie ea oricat de simpla nu il duce capul sa rezolve probleme de programare de nivel mediu.de lucrat intr-o firma nici nu se pune problema.

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea ta este "Este programarea in stransa legatura cu matematica?"

Am raspuns ca da deoarece programarea a plecat in primul rand de la matematica. La vremea cand se foloseau cartele perforate, notiunile de matematica erau mai mult decat importante. Sa nu uitam totusi ca o gandire logica perfecta te ajuta sa intelegi atat notiunile de matematica cat si de informatica. Intr-adevar, in ziua de azi, putini folosesc matematica in programare dar daca nu ar fi existat functiile matematice predefinite in orice limbaj de programare si daca calculatorul ar fi fost atat de idiot incat ar fi trebuit sa il inveti mai intai cum se face o adunare/scadere/inmultire/impartire etc, sigur toata lumea ar fi fost de acord ca matematica este baza informaticii si cele doua sunt interrelationate.Sa nu uitam ca daca nu vedem ceva asta nu inseamna automat ca nu exista.

In continuare, as avea si eu o intrebare pentru voi: Ce legatura exista/poate exista intre psihologie si informatica?

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce vrei sa faci...

Daca editezi in photoshop, copii in IDE tutoriale de pe net si le dai compile&run, sau daca faci WebDev, nu conteaza cata matematica stii.(chit ca si pentru net se aplica matematica, la un nivel mai jos, algoritmi de routare, plm, mai mult teoria grafurilor decat altceva)

Daca te crezi in stare sa inveti mai mult decat C# sau Java, si daca intr-adevar vrei sa stii ce cacaturi faci, Fara matematica la greu nu scoti nimic din treaba asta.

Si pana la urma toti taranii invata un limbaj si aplica STL in 2-3 luni, dar asta nu-i face programatori.In cel mai bun caz sunt niste marlani care se cred 1337. Ce te poate diferentia pe tine ca programator de turma e tocmai matematica, de la calculat complexitati, pana la a sti sa aplici inductie cand vrei sa demonstrezi o programare dinamica.

Deci, pe scurt : Daca vrei doar sa fii ciumeg, jm3n, v@l0r0$, sau alte de-astea, nu invata matematica. Daca intr-adevar iti doresti sa o arzi academic, si sa stii intr-adevar ce faci, pune mana pe carte. (si oricum, matematica poate fi interesanta...)

De exemplu, mate cacalau intra si in criptografie (desi nu zic din experienta, doar am auzit...acuma ma cacai si eu cu matematica ca sa ma apuc de niste algoritmi de criptografie mai incolo)

Daca nu stii matematica dar stii toate API-urile windows si un limbaj de programare defapt nu esti "informatician" si te crezi "1337" ?

Sa luam ce folosim noi zi de zi . Chat clients ( y!m , irc etc. ) - nu-ti trebuie matematica pentru a construi asa ceva, cel putin nu matematica de liceu.

Aplicatii web - la fel.

Utilitare - CCleaner, file managers, text editors etc. - la fel.

Acum depinde ce intelegi tu prin "informatica" sau "informatician" . Dar pentru un job in programare sau pentru a face bani din programare NU iti trebuie nici macar matematica de liceu.

Iti trebuie matematica doar pentru lucruri speciale gen : game-dev, Video rendering , Photoshop , Inteligenta artificiala etc.

Link to comment
Share on other sites

Ok..

Sa vorbim strict de programare acum.

Unui programator php/java/c++ etc. care lucreaza zilnic intr-o firma cat de mult ii foloseste sa stie ca lim(x->infinit) din (x^2+1)/(x^2-1) = 1. Sau ca integrala de la 1 la 3 din x^2/4x dx face 1.

Doua aspecte vreau sa subliniez.

1) Cat de mult se intersecteaza toate cunostintele de matematica cu cele de programare.

2) Cat de mult conteaza logica matematica in aplicarea programarii.

Ii foloseste.Poate utiliza graficul acestor functii pentru a realiza diferite environments pentru jocuri,aplicatii,etc.

Uite aici cateva grafice 3d facute cu ajutorul functiilor matematice:

Gf1

Gf2

Gf3

Uite aici mai multe explicatii : Plot3d

Edited by tjt
Link to comment
Share on other sites

Aceeasi intrebare o aveam si eu cu ceva vreme in urma, doar ca mi-am dat seama ca pot si fara a sti prea multa mate sa trec mai departe...

La liceu am dat la stiinte sociale ca sa scap de mate, wtf am media 10 la mate dintr-a 8-a si pun pariu ca orice copil de a 7-a stie mai multa mate ca mine... sa nu mai vorbim de matematica de la liceu, am ramas la cea de a 7/8-a din pacate din cauza unor probleme personale, si cu toate, mi-am dat seama ca pot sa trec mai departe si fara prea multa matematica.

De mate ai nevoie daca vrei sa dai la IT la facultate, acolo iti pot spune sigur ca se manaca mate, un prieten care a ramas cu matematica de a 9-a, a inceput sa o invete de la 0 deoarece a vrut neaparat sa dea la IT, si mi-a zis clar "Si in pauza se face mate :))"

In fine, raspunsul la intrebarea ta este DA, daca iau la general termenul de informatica, si NU pe cealalta parte, prin toate celelalte lucruri explicate mai sus de alti colegi.

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi intrebare o aveam si eu cu ceva vreme in urma, doar ca mi-am dat seama ca pot si fara a sti prea multa mate sa trec mai departe...

La liceu am dat la stiinte sociale ca sa scap de mate, wtf am media 10 la mate dintr-a 8-a si pun pariu ca orice copil de a 7-a stie mai multa mate ca mine... sa nu mai vorbim de matematica de la liceu, am ramas la cea de a 7/8-a din pacate din cauza unor probleme personale, si cu toate, mi-am dat seama ca pot sa trec mai departe si fara prea multa matematica.

De mate ai nevoie daca vrei sa dai la IT la facultate, acolo iti pot spune sigur ca se manaca mate, un prieten care a ramas cu matematica de a 9-a, a inceput sa o invete de la 0 deoarece a vrut neaparat sa dea la IT, si mi-a zis clar "Si in pauza se face mate :))"

In fine, raspunsul la intrebarea ta este DA, daca iau la general termenul de informatica, si NU pe cealalta parte, prin toate celelalte lucruri explicate mai sus de alti colegi.

In programare matematica nu-ti trebuie daca vrei sa dai la IT.Poti sa dai la IT si sa treci fara o iota matematica (cu plicu' ).Matematica te ajuta la programare, nu la un cacat care dureaza 3 ani si costa o caruta de bani, doar pentru a primi o aprobare de cacat cum ca stii sa faci ceva.Adica poti sa inveti acasa aceleasi lucruri ca la faculta, si in loc sa le dai lor banii aia, tu sa-ti iei carti si sa te pui serios pe invatat, si sa ai aceleasi cunostinte, in cele din urma, ca unu care a facut facultate.

@phreak Da, ai dreptate, nu zic ca nu poti ajunge programator fara matematica.Spun ca matematica (si algoritmica, din ce am invavtat eu pana acum, mai frecvent se aplica matematica in algoritmica, si in criptografie, da aia se foloseste mai rar) te ridica oarecum deasupra programatorilor indieni care iti lucreaza o saptamana pe doua boabe de porumb. E oaecum o chestie de bun simt sa stii matematica (bine, nu de bun simt...nustiu exact cum sa explic... ). Adica, uite un exemplu. Sunt pictori care picteaza bine nativ, si sunt si aia care invata anatomie si plm (proportiile corpului, cacat...) ca sa ajunga pictori buni.Eu cred ca aia care invata sunt deasupra celor cu talent nativ.Nustiu sa motivez de ce, pur si simplu cred asta.

Alt exemplu : Sunt electricieni care isi fac treaba dupa ureche (aia de prin dughene, care habar n-au cum se intampla chestiile, da stiu sa foloseasca un pistol de lipit si-un multimetru si se apuca de reparat televizoare), si electricieni care fac facultati, stiu fizica cacalau, pe scurt studiaza mult.Care crezi tu ca e mai bun? Cam asta se intampla si cu programatorii, numai ca diferenta e mult mai mica decat in exemplu pe care l-am dat, da e acelasi principiu. Cel putin asa vad eu lucrurile... :)

Edited by Patrunjel
Link to comment
Share on other sites

Ok.. va multumesc. Cred ca am adunat suficiente informatii de aici. Incerc sa fiu impartial :D.

Acum parerea personala si cu asta incheiem subiectul:

Consider ca matematica a fost stiinta fundamentala care ne-a adus in stadiul in care suntem. Aceasta ii da posibilitatea omului de a calcula cu precizie fiecare detaliu pe care trebuie sa-l stabileasca. Il ajuta sa faca demonstratii sau descoperiri la care nici el nu s-ar fi gandit. Doar prin relatii matematice.

Consider ca la nivelul inalt al programarii nevoia de matematica este din ce in ce mai mica. Calculatoarele incep sa inteleaga ceea ce vrei tu din ce in ce mai usor, nefiind nevoie sporita de matematica. Personal nu am ajuns in situatia de a calcula integrale din nevoia de a crea un program php care sa-mi preia date automate de pe un site. Daca stau bine sa ma gandesc... nu prea am avut niciodata nevoie de matematica. Mai mult de inmultiri,impartiri,puteri,sqrt.

De asemenea consider ca matematica joaca un rol foarte important in viata unui programator. Dar nu la nivel de calcul ci la nivel de mentalitate. Te ajuta sa vizualizezi mai bine rezultatul la care vrei sa ajungi, si mai ales ajuta la optimizare.

Link to comment
Share on other sites

Ok.. va multumesc. Cred ca am adunat suficiente informatii de aici. Incerc sa fiu impartial :D.

Acum parerea personala si cu asta incheiem subiectul:

Consider ca matematica a fost stiinta fundamentala care ne-a adus in stadiul in care suntem.

Si religia

"Da doamne sa se fi salvat ceva... Inger ingerashu...." :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...