Jump to content
noMad

Ce se intampla in backstage, de ce a cazut RST-ul, de ce nu ne inghitim?

Recommended Posts

Mi-a placut RST. Nu era insa decat un loc unde erau baieti care stiau multe si care ajutau si se bagau in tot felul de chestii. A tinut treaba asta ceva timp si am asistat la multe pe scena asta. Mi-a placut cand a lovit RNSul, dar si cand am mai primit cate un sut in coaie, fiindca asta ne motiva. Din pacate lucrurile au luat o cale pe care multi dintre cei vechi nu ar fi crezut ca se va merge. Nemesis a plecat si a avut dreptate cand a ales asta. Probabil e mai importanta familia decat un forum care mai nou e plin de copii de 12 ani. Imi pare rau insa ca ni s-a bagat pe gat un "lider" fals, un lider pe care doar pupincuristii il adora si respecta. Asta nu a fost bine si probabil e greseala lui Neme(o greseala pe care avea dreptul sa o faca). Din pacate noi nu ne putem impotrivi si putem doar sa stam si sa privim cum forumul se duce dracu' si pe buna dreptate, cum unii se spuzesc de la atata pupat in cur. De ce nu ne-ar reprezenta ca "lider" poate AheaD sau pana si Nytro, desi el e putin mai strict pe regulament? De ce o persoana care are x cunostinte e vazuta si ok din punct de vedere moral? NU astept lamuriri, nici de la Spock, nici de la altul care se va grabi sa caute informatii despre mine ca sa ma faca de cacat? Come'in ma, sa nu ne futem in mediul virtual, right?

Salut si succes celor cu care m-am inteles pe aici, aveti grija de voi si imi pare rau ca RST-ul a imbratisat schimbarea la modul negativ. Pace!

Link to comment
Share on other sites

Esti penal frate.. ma intreb cum dracu ai luat bacu, daca l-ai luat. Maturizeaza-te si nu mai judeca aiurea. Vezi-ti de treaba ta si taci, daca chiar vrei sa stai pe RST.

Da.. e adevarat ca sunt prea multi skzzy pe forum, dar prin posturile pe care le faci nu te deosebesti de ei si oricum o sansa merita si ei, pana la urma toti trebuie sa plece de jos..

Sfatul meu e sa te maturizezi si sa te gandesti mai bine la ce ai facut tu si de ce s-a ajuns in situatia in care s-a ajuns.

Bafta

Edit: am pus un daca acolo, care trebuia sa cuprinda si ipoteza de a-l da, my bad

Edited by Zatarra
Link to comment
Share on other sites

Mie Tinkode mi se pare excelent , poate putin individualist , dar hey? E nou aici cred? Nu cunoaste membrii , userii cum era nemessis odata. Faceti proiecte impreuna ne cunoastem etc. si va fii bine.

Daca taceai.. filozof ramaneai. TinKode e vechi, doar ca activa sub alt username.

Link to comment
Share on other sites

Cunoaste...si nu ii poti cere sa fie ca Nemessis.Tinkode poate ajuta in alte feluri dar pentru ca unii au vazut in Neme pe dumnezeu nu vad poate lipsurile.In plus,daca nu iti convine vino cu solutii,fi tu lider,implica-te;Lumea evolueaza,lumea suntem noi ().

No offence n-am nimic cu tine,e doar o simpla parere

Link to comment
Share on other sites

RST-ul poate cadea, in fond RST e doar un mediu virtual in care reusim sa ne "intalnim". E normal ca in timp unii sa cada iar altii sa creasca.

Problema e ca majoritatea sunt comozi si asteapta schimbarea divina. Cu ce a fost Nemesis atat de important pentru comunitate in ultima perioada? A venit cu cateva articole si show off-uri mai smechere dar asta nu creste valoarea unei comunitati. Nici RNS nu e mai breaz. Ei au spart cateva site-uri, au aparut in presa. Asa si? Cu ce au dezvoltat comunitatea romaneasca de securitate?

Majoritatea aveti impresia ca daca x-ulescu reprezinta comunitatea sau daca y-ulescu atrage ceva atentie asupra sa prin show off-uri atunci comunitatea are de castigat. Asta e o aberatie mai mare ca oricare dintre noi.

La fel, e o aberatie sa credem ca Tinkode nu face ceva pentru comunitate. In fond, de ce ar face? Toti stam picior peste picior, eventual mai la o bere si asteptam sa faca Tinkode ceva ca deh, el e admin. El isi vede de treaba lui asa cum si Nemesis si restul si-au vazut de a lor.

Mai bine ne gandim cum sa facem ceva constructiv decat sa ne plangem de mila ca a murit RST-ul. Daca a murit, hai sa facem unul nou ca de aia exista un ciclu al vietii si al mortii. Aa, stai, nici unul din noi nu-si poate asuma construirea unei comunitati pentru ca nu prea poate.

Mai bine ne-am bucura de mediul care s-a construit in jurul acestei comunitati ce poate fi o rampa de lansare pentru proiecte de securitate importante pentru Romania si nu numai decat sa stam cu totii cu capul in pamant. Si ghiciti cine va avea de castigat : voi si abia mult mai tarziu comunitatea.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Inainte sa iti faci un cont nou si sa te dai drept o pizda ranita in cur si sa iti expui parerile despre comunitate, mai bine ti-ai masura cuvintele (...) Nu am nimic cu vreunul dintre voi. Ma puteti pupa in cur sa-l faceti stralucitor, ma puteti injura, sau puteti dovedi ca aveti caracter si sa stati in banca voastra, nu e problema mea. Eu imi vad de-ale mele.

Multi veti spune ca sunt infumurat si tot ce fac e doar in folos propriu. Nu, nu sunt infumurat doar nu dau importanta tuturor mocofletilor care s-ar lauda a 2 zi ca a vorbit cu X si isi permite sa ameninte pe alt idiot la fel ca el ca daca nu face lucrul Y il pune pe X sa ii sparga coaiele. Daca vreti sa incepeti ceva, voi trebuie sa faceti primul pas apoi va vor urma si altii.

Link to comment
Share on other sites

Ma , de ce dracu' tot zgandariti cacatu ' ? Nici eu nu am vazut schimbarea asta ca fiind una buna . Observ insa cu mirare ca omu' isi vede de treaba lui si voi il provocati constant fara argumente .

Ce schimbari in rau a facut ? Cu ce v-a deranjat ? Dati niste exemple reale .

Personalizati prea mult forumul asta , va atasati de comunitatea asta ca de o persoana reala . Trezirea , e doar o pagina de internet . Daca maine s-ar inchide ce plm ati face ? Ati aduce flori ca la inmormantare ?

Si plecarea lui Neme o regizati foarte mult . Voi vi-l inchipuiti pe Neme cu un calculator in stanga cu familia in dreapta ..cum sta el asa si nu poate sa se hotarasca la care sa renunte . Omu a anuntat ca nu mai are timp sa se ocupe si gata , nu mai dramatizati atat ca nu si-a aruncat calculatorul din casa si nici nu i-a zis familia " ori Rst ori noi " .

Va place sa cautati motive de scandal .

Link to comment
Share on other sites

Tu ai deschis thread-ul asta sa te miorlai ca ti-ai luat ban pe 2 conturi?:))

Din ce vad eu, la categoriile de Ajutor,Programare,Cereri sare lumea cu raspunsuri(nu cred ca am vazut sa nu se fi raspuns la un post cu cel mult 1 ora diferenta de la prima postare), nici sectia de hardware(frumoasa adormita) si tutoriale nu o duce rau.

Daca ai raca pe tinkode, ai optiunea sa mergi in alta parte daca nu-ti convine actualul RST, eu nu ma plang.

Ah da, in ultima vreme a activat si el pe la diverse rubrici si nu a ars decat frustrati ca tine care te zgariau pe creier cu prostia lor cateodata.Cum plm sa nu ti-o iei cand tu ti-o ceri?Greu e sa stai in banca ta si sa-ti faci datoria de user?

Link to comment
Share on other sites

:)) Ei bine, asta mai rar, dar se mai intampla.

Ar fi culmea sa se posteze acolo doar de dragul de a posta sau sa faca offtopic pe chestii tech.Probabil nu au stiut sau nu au avut timp la indemana atunci.Oricum, sunt sigur ca mai devreme sau mai tarziu acel thread nu va ramane cu un singur post.

Link to comment
Share on other sites

se vede treaba ca RST e rupt in doua tabere si nu e bine. cei care-l plang pe Nemessis si cei care-l ridica in slavi pe TinKode. daca merge treaba tot asa, in cateva luni se duce totul de rapa.

uitati exemple, cum incep altii sa defileze: TBO e sus din nou, au alt forum, design, domeniu. club-hack nu mai vrea sa auda de limba romana pe forum dupa ce-au copiat hackforums'ul.

sa nu mai vorbim de cei care si-au facut alte forumuri. pax de exemplu si-a furat ban aici si acum isi face forumul lui acum, benny si-a tras forum,...

cred ca toata munca lor ar fi trebuit sa fie aici si nu risipita pe ambitii individuale.

Link to comment
Share on other sites

@Andrei: Am ?i eu vreo 4,5 topicuri la care nici m?car un r?spuns nu am primit, dar ce întreb e de obicei mai aiurea ?i poate lumea nu vrea s? piard? timp sau nu ?tie despre ce e vorba. Oricum nu e ceva general asta. :)

Restul e doar pierdere de timp.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...