Jump to content
Stealth2

Votati pentru modul de functionare RST Court!

Esti de acord?  

126 members have voted

  1. 1. Esti de acord?



Recommended Posts

@TinKode chiar daca contactezi un admin si ii explici care e treaba o sa te intrebe ce dovezi ai si normal ca nu ai nici o dovada dar iti dai seama ca daca nu ai injurat etc cine iti putea da ban decat moderatoru x dovezi nu ai de cat conversatia, asta nu prea se ia in seama asa ca tot useru respectiv cade de fraier sau in cel mai rau caz te alegi iar cu ban pe contu respectiv sau nu primesti nici un raspuns

Pt asta va exista RST Court.

Daca nu ai dovezi, nu-i nimic intri pe rst court si intrebi "Nenea administrator, de ce/ pentru ce mi-ai dat warn/ban? Daca nu are nici el nici o dovata, iti va retrage warn-ul / scoate banul si probabil va fi pedepsit in functie de cum vor decide juratii.

Esti offtopic, pa! asta insemnand fara postari gen: multumesc, thx, +1, etc. .

Adica daca tu postezi ceva ce pe mine m-a ajutat, sa zicem o lista de email-uri si eu vin si iti zic "Multumesc! mi-a fost de ajutor." sunt offtopic?

offtopic != post hunt

E totul dupa o logica; de ce sa scrii ceva care nu are nici un rost?

sa zicem ca X posteaza un soft full foarte misto.

Y vine si zice multumesc. care e faza? de ce mai zici multumesc? de ce faci asta?

Pt ca asa este frumos, sa multumesti celor care te ajuta.

Bine, nu sa te apuci acu sa faci spam, in fiecare post Multumesc, multumesc, multumesc.. etc.

Ai deschis un thread, o cerere, daca te ajuta cineva, mi se pare frumos si civilizat sa ii spui multumesc.

Edited by ZeroCold
Link to comment
Share on other sites

Guest TheSun

prietene ZeroCold - iti aduc aminte ca aici e un forum/comunitate.

nu oferi nimanui nimic personal ca sa iti zica multumesc si sincer sa fiu ma deranjeaza si ma doare fix in pula daca cineva multumeste mie/cuiva pt. ceva.

postezi aici ceva pentru aceasta comunitate, nu pentru un user.

si se poate ajunge la pupincurisme cu asta si nu-mi prea suna a bine.

fi serios, nu traiesti fara un multumesc? e civilizat, dar momentan suntem intr-o lume virtuala, ne putem lipsi de la cacaturile astea ca sa ne fie mai usor sa citim pentru ca sincer intr-o pagina la un download ma exaspereaza sa vad 100 de oameni care iti multumesc si cum am spus, mi se rupe pula de ei ca ii zice lu ala multumesc. ma intereseaza strict sa invat ceva din aceasta comunitate, sa ne ajutam intre noi si sa ajungem cat mai sus, nu sa citesc 121231231 de multumesc si posturi inutile. scrie ceva util, folositor, useful, pune o intrebare legata de acel download..nu stiu..orice sa fie usefull pentru toata lumea.

Link to comment
Share on other sites

Doar cateva vorbe o sa zic. Prea multa democratie strica. In niciun caz nu trebuie consultati utilizatori cum sa fie sactiunea etc si bla-bla. Un staff stabileste niste reguli, le anunta utilizatorilor si ei sunt obligati sa le respecte. Daca nu vor sa le respecte sau nu le convine... sa-si faca RST-ul lor. Prezenta userilor pe acest forum este un privilegiu si nu o obligatie. Personal, consider ca stafful (mai ales administtatorul) nu are nevoie sa ceara parerea la toti terchea-berchea. Impune regulile si gata. In final va fi tot cum vor muschii administratorului.

Link to comment
Share on other sites

"Pentru a putea deschide un proces trebuie sa ai un minim de 50 posturi ... "

Intrebare:

Daca un individul are 50 de posturi INUTILIZABILE, acesta este mai presus decat unul care, dupa ce s/a chinuit sa faca ceva util pentru el, a devenit util si pentru noi ?

Propun:

Cel care cere ajutor la RST Court sa fie luat in seama, indiferent de numarul posturilor, daca a ajutat macar o data cu "ceva" membrii RST.

Exemple de "ceva": un sfat pentru care a primit un feedback pozitiv, un link catre ceva util pentru noi, un program deosebit etc.

Eventual, avand in vedere ca e o treaba serioasa sa acuzi staff/ul, pe un topic separat se va discuta/vota daca respectivul trebuie bagat in sema sau nu. Ulterior, dupa rezolvarea conflictului, topicul va fi sters.

Edited by Motanul.Incaltat
Link to comment
Share on other sites

Pai poate un administrator a sters ceva threaduri si erau si posturi de ale tale acolo.

Este posibil dar nu cred ca am facut eu 200 de posturi in cateva threaduri, daca cineva se uita peste posturile mele si imi sterge posturi de cand am aparut eu aici pentru ca erau idiote(cu timpul mai inveti una alta) macar sa ma anunte si pe mine ca nu ma supar.

Link to comment
Share on other sites

Guest TheSun

prietene , eu cred ca tu nu intelegi o idee.

ma deranjeaza sa citesc 1212312312312 de multumesc,ce nu e de inteles? nu-mi pasa si mi se pare offtopic pentru ca nu ajuta ba cu nimic.

ii trimiti un mesaj in privat daca vrei sa ii multumesti ( eventual sa-i faci si un blowjob ).

Edited by TheSun
Link to comment
Share on other sites

@TheSun: Mai pu?in agresiv c? e mai bine. Vroiam s? te contrazic, dar s-a adus în discu?ie butonul de +rep, deci ideea ta este bun?. Cine te ajut? prime?te rep. Dac? nu exist? acesta era aiurea s? munce?ti o zi, iar nimeni s? nu comenteze sau s? zic? m?car mul?umesc. Sunt unele programe la care nu ai ce s? mai adaugi, comentarii zic.

@Paul4games: Din câte îmi dau seama s-au recalculat posturile, iar din cauza sec?iunii Ajutor a ap?rut aceast? diferen??. ?i la mine au zburat tot câteva sute din câte îmi dau seama.

Link to comment
Share on other sites

Guest TheSun

@tromfil - crezi ca as fi asa de idiot sa vorbesc fara sa ma bazez pe ceva? sunt de acord ca trebuie apreciat, dar nu deranjand vizual - de aia s-a inventat butonul rep.

nu e nimic de zis, nu scrii, simplu. de ce sa fie mult scris prost si fara rost?

prefer sa intru sa citesc un singur post in care scrie - testat, functionabil - ceva care ma ajuta/intereseaza - decat 1000 de multumesc - ai butonul rep si privatul - use it.

(si am sa o las mai moale)

Link to comment
Share on other sites

TinKode mie nu-mi convine.

Daca noi iesim negativ din procesu asta luam 20 de zile ban.

Daca adminu iese pozitiv ia deabea cate 1 deaia deala si nimeni nu e multumit ca adminu sa primeasca asa putin ,pentru ce sa primeasca asa putin ? Nu e corect frate .

Mi se pare mai corect ca daca adminu greseste sa primeasca 20 de zile ban si el.

Daca este un regulament si il faci.Dc nu il faci pentru toata lumea ? Si decat pentru noi restu.Adminii sunt scutiti sau ce ?

Mie unu ,nu imi convine ca ei sa fie asa putin sanctionati si noi sa riscam sa luam 20 de zile ban doar ca adminul sa fie putin tras de maneca.

Nu frate.Daca e regulament si adminul greseste mi se pare corect sa aiba o pedeapsa calumea ca a noastra.Nu el sa fie putin tras de maneca.

Daca faci regulamentu asta stupid fa-ne si noua daca iese negativ sa avem 3 scheme ca adminu.

Ori faci 20 de zile BAN la toata lumea ori faci 3 scheme la toata lumea.

NU E CORECT CE FACI TU !

Daca cineva e de ACORD cu mine sa zica aici.

RipKid : Din cate stiu eu nu s-a mutat mircul aici ca sa incepem toti sa scriem cu culori .

Edited by MrRip
Link to comment
Share on other sites

@invathns, un forum e administrat de un staff. Un membru mai putin in staff pentru o perioada poate aduce probleme in functie de impactul lui asupra dezvoltarii forumului. Un user nu are un impact asa mare. Pedeapsa e intr-adevar cam exagerata (10 zile erau ok), dar ideea de baza e ca nu poti sa pui echivalenta intre cele doua. Un membru din staff poate gresi in a da warn/ban, fiindca, poate, cateodata e interpretabila o situatie. Deci, depinde de parerea fiecaruia. Pe de alta parte, cand un user incalca reguli si mai si face "contestatie", deja e exagerat. Acest court, dupa parerea mea, are scopul de a trata situatiile ambigue unde un membru din staff poate gresi. E normal ca macar o data sa existe o greseala, nu e normal ca ele sa se repete. Abia atunci acel admin/moderator va fi pedepsit din cate am inteles.

Link to comment
Share on other sites

TinKode mie nu-mi convine.

Daca noi iesim negativ din procesu asta luam 20 de zile ban.

Daca adminu iese pozitiv ia deabea cate 1 deaia deala si nimeni nu e multumit ca adminu sa primeasca asa putin ,pentru ce sa primeasca asa putin ? Nu e corect frate .

Mi se pare mai corect ca daca adminu greseste sa primeasca 20 de zile ban si el.

Daca este un regulament si il faci.Dc nu il faci pentru toata lumea ? Si decat pentru noi restu.Adminii sunt scutiti sau ce ?

Mie unu ,nu imi convine ca ei sa fie asa putin sanctionati si noi sa riscam sa luam 20 de zile ban doar ca adminul sa fie putin tras de maneca.

Nu frate.Daca e regulament si adminul greseste mi se pare corect sa aiba o pedeapsa calumea ca a noastra.Nu el sa fie putin tras de maneca.

Daca faci regulamentu asta stupid fa-ne si noua daca iese negativ sa avem 3 scheme ca adminu.

Ori faci 20 de zile BAN la toata lumea ori faci 3 scheme la toata lumea.

NU E CORECT CE FACI TU !

Daca cineva e de ACORD cu mine sa zica aici.

Daca as veni la tine acasa si te-as da afara fiindca nu ti-ai facut patul, ar fi corect?

Adminul e admin, administrator, sef etc. Nu cred ca este necesara nici o pedeapsa pt el.

Moderatorii ar trebui pedepsiti in caz ca gresesc. (parerea mea.)

Regula nr 15:

Un moderator sau admin are intotdeauna dreptate in privinta reguli / avertizari! Atentie cand primesti avertizare, fara comentarii de prost gust.

Care parte din "are intotdeauna dreptate" nu o intelegi?

Eu nu inteleg o chestie, de ce tot timpul se trezesc niste persoane, care abia intra pe forum de 2 - 3 luni, sa comenteze? Stati macar juma de an, si apoi veniti sa faceti pa zmeii.

// Dupa ce am citit reply-urile din tread-ul asta si celalat am ajuns la concluzia ca RST Court nu ar trebui creeat. De ce??? Nu merita. Daca primesti ban iti faci alt cont si dai pm unui admin. Warn la fel, dai pm unui admin. Daca esti nevinovat se rezolva, daca nu asta e.

Proof:

sdg3sk.jpg

//Asa, totusi... la RST Court ar trebui sa intre doar persoanele care au postat in market si au fost tepuiti (aici ar trebui sa decida juratii si sa se ia masuri). RST Court nu ar trebui sa aibe nici o legatura cu warn-urile / ban-urile, pt asta exista mod si admin.

parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

@invaTHs: In primul rand unul care a ajuns in staff (moderator / smod / admin) a facut totusi un efort (mai sunt unele exceptii gen eu unde e o situatie mai speciala), deci nu poti sa il compari cu un agarici care d-abia a ajuns pe forum si face pe zmeul. Se mai intampla uneori ca din neatentie sa ia decizia gresita (cineva din staff) si sa il articuleze pe unu. Dar inca odata trebuie precizat ca, cei care au ajuns in echipa a fost pentru ca sunt cu capul pe umeri, se pot impune si au grija sa fie totul in ordine privind dintr-o pozitie neutra fiecare situatie.

Cum spunea si ZeroCold in legatura cu acea regula in care adminii si moderatorii au intotdeauna dreptate in privinta regulilor / avertizarilor! Ar trebui sa fiti fericiti ca aveti sansa sa faceti o contestatie impotriva unuia din staff prin care acela poate fi suspendat chiar un anumit interval de timp.

Da, sunt 20 de zile special (am si specificat de ce in regulament). Nu vrem sa vedem thread-uri ca: X mi-a dat warn ca l-am injurat. Logic ca a luat avertisment pe buna dreptate, dar a vrut sa iese el in evidenta ca e ratat. Vrem doar contestatii care trebuie citite si aflate de ele, nu toate porcariile (si prin asta evitam exemplul de mai devreme). Cu cat regulile sunt mai drastice, cu atat o sa fie mai greu de incalcat.

@ZeroCold. Nu va fi doar pentru Warn / Ban. Voi incerca sa il dezvolt pentru mai multe sectiuni printre care se numara si RST Market.

Link to comment
Share on other sites

Modul de functionare al curtii rst este unul gandit, dar este o problema. Ex: eu am 2 warnuri, si la al 3-lea (pe care sa spunem ca nu lam primit pe drept, greseala adminului, moderatorului) primesc BAN. Atunci ce se intampla? nu pot face plangere la rst court. Deci propun ca sa se scoata banul automat la al 3-lea warn, sau sa fie ceva de genul cand primeste ultimul warn, sistemul sa te intrebe: "Doriti sa contestati warnul Da/Nu" . Daca userul spune "Da" este trimis direct la sectiunea rst court, daca userul spune Nu, ... asta e, se mai intampla.

Link to comment
Share on other sites

Modul de functionare al curtii rst este unul gandit, dar este o problema. Ex: eu am 2 warnuri, si la al 3-lea (pe care sa spunem ca nu lam primit pe drept, greseala adminului, moderatorului) primesc BAN. Atunci ce se intampla? nu pot face plangere la rst court. Deci propun ca sa se scoata banul automat la al 3-lea warn, sau sa fie ceva de genul cand primeste ultimul warn, sistemul sa te intrebe: "Doriti sa contestati warnul Da/Nu" . Daca userul spune "Da" este trimis direct la sectiunea rst court, daca userul spune Nu, ... asta e, se mai intampla.

Isi face alt cont prin care contacteaza un Administrator si ii explica situatia. Majoritatea isi fac 10 conturi doar pentru a da o replica de cacat. Ma gandesc ca ar putea sa isi faca inca un cont pentru a contesta o greseala de genul.

Link to comment
Share on other sites

Puteti lua ca alternativa metodologia asta. Dezavantaju e ca trebuie creat un sistem separat de forum pentru a o aplica:

Poll. Prin vot in functie de importanta utilizatorului. Aceasta fiind determinata de numarul de posturi si anul in care acesta a intrat in comunitate.

Se creeaza o formula care stabileste importanta fiecarui vot al unui utilizator in functie de vechime, numar de posturi, si poate chiar respect(desi nu suport ideea cu respectul).

Astfel un utilizator intrat ieri cu 2 posturi sa nu voteze cu aceeasi greutate ca unul venit acum 3 ani cu 400 de posturi.

Am facut algoritmul asta pentru crearea punctajului:


<?php
$data = 2010;
$posturi = 311;

function punctedata($an){
$data = date('Y');
$puncte = $data-$an+2;
return $puncte;
}

function puncteposturi($posturi){
$puncte = $posturi/100;
return $puncte;
}
echo 'Puncte pe data: '.punctedata($data).'<br>';
echo 'Puncte pe posturi: '.puncteposturi($posturi).'<br>';
$total = punctedata($data)*puncteposturi($posturi);
echo 'Total puncte: '.$total;
?>

Cu cat anul in care utilizatorul a intrat este mai mare cu atat punctajul obtinut este mai mic. Cu cat numarul de posturi este mai mare cu atat punctajul este mai mare. Cred ca asa cum am facut algoritmul mai sus am gasit echilibrul optim dintre cele doua valori.

Ca sa se calculeze in procente importanta votului fata de celelalte voturi. Se insumeaza toate punctele utilizatorilor, punctele fiecaruia se impart la aceasta suma si se inmulteste cu 100.

Spre exemplu.

Daca tu ai obtinut 9 puncte dupa algoritmul de mai sus iar toti ceilalti utilizatori care au votat au facut un total de 210 puncte. Valoarea ta este de 9/210*100 = 4.28%.

Daca Gigi care si-a facut ieri cont si are 2 posturi are 0,33 puncte atunci valoarea votului lui in poll este de 0,33/210*100 = 0,15%

Cred ca ar fi necesara si parerea administratorilor. Cel putin 25% sa aiba valoare de decizie fata de acest poll.

[LE]

Pentru a adauga si rep power in ecuatie puteti inmulti cu $rep/2+1 sau /3+1 in functie de importanta pe care doriti s-o aiba respectul.

Daca se adauga si respectul cred ca va fi pentru prima oara cand respectul va conta cu adevarat.

La sfarsit se poate afisa si lista cu voturile precum si valoarea in procentaj a fiecaruia ca sa nu existe discutii. Sau.. nu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...