Jump to content
sado

Master Of Energy

Recommended Posts

intrebare: exista vreun pasionat de asa ceva..sa zicem , dupa cum stim , all este facut pe baza de energie , de la univers la galaxi la oameni este tot energie..+ si -.. daca avem "forta" sa modelam aceasta energie?

Din punct de vedere stiintific, intr-adevar totul e facut din energie. Universul e energie, materia e energie, totul e energie. Asta din cauza faptului ca E = mc patrat.

Nu stiu ce relevanta are acea energie "chi" la care se refera ei

Daca eu cred in asa ceva?

Nu sunt suficient de bine documentat... dar am inteles ca ar exista unele demonstratii stiintifice cum ca acel "chi" chiar exista la saolini.

Acupunctura din cate am inteles ar fi o smecherie... nu stiu cu exactitate de ce. Vorbesc doar din auzite.

Faza dat foc ziarului mi se pare SF.

Link to comment
Share on other sites

Exista posibilitatea asta. A fost facut un experiment in care catorva persoane le era legat un aparat pentru masurarea impulsurilor electrice din creier. Subiectii erau rugati sa se concentreze asupra unei cutii in care era emisa o raza laser intre 2 receptori. Un calculator monitoriza atat activitatea din creierul subiectului dar si ceea ce percepeau senzorii din cutie.Rezultatul a fost ca de fiecare data cand subiectul isi imaginea raza laser din interiorul cutiei, senzorii detectau modificari.

Link to comment
Share on other sites

pentru ca lumea a ales civilizatia, unele chestii "primitive" (desi e f mult spus) s-au "ocolit". Daca se urma acea cale cu energii chi/chakra si alte chestii de genul, acum, probabil, lumea urma alte reguli.

Cum s-a folosit stiinta si logica (and ofc imagination) pentru a se ajunge la chestiile din ziua de astazi, tind sa cred ca daca s-ar fi urmat meditatia si alte "ramuri" ale acelui "domeniu", s-ar fi ajuns la altfel de lume, ce urma altfel de reguli.

Our world: he grows > he works / he becomes somebody / he invents something. And so on.

That world: I meditate (or w/e they do) > my son meditates (or w/e they do) > . . . (tot asa din generatie in generatie + multe alte chestii care s-ar fi descoperit/inventat pe baza ideilor si domeniilor respective) . . . > dbz/naruto/etc. Last part it's just a joke. But who knows?

Noi folosim logica si "true facts" pentru a determina o chestie pentru ca altfel o declaram "null".

Edited by demon_zone
(don't believe me? Check God.)
Link to comment
Share on other sites

E doar un om ce si-a depasit atributiile pe acest pamant. Nu are dreptul de asi folosi acele 'energii' pe care, fara indoiala, cu totii le avem.

EDIT : "he said have been visited all night by his long dead master"..

Edited by Wav3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...