Jump to content
b3b3

Teapa banca?

Recommended Posts

Daca un prieten are o firma, eu imi fac carte de munca la el, imi pun salariu de 20-30mil, platesc la stat 6luni sa zicem taxele care le opreste firmei.. iar dupa 6luni intru in banca si fac cel mai mare imprumut care mi-l poate acorda si nu le mai platesc nimic?! (nu am nici un bun pe numele meu) ce poate sa mai imi faca!? :))

Link to comment
Share on other sites

asta ar trebui sa faci pe la 40-50 de ani, nu sti cand o sa ai nevoie de o banca si nu poti face credit pentru ca esti restant, la 21 de ani mai ai ceva de trait, nu sti ce iti rezerva viitoru ;), parerea mea nu face magari acum.. + ca acum pensia e privata si cand te pensionezi iti scade de acolo nu 10.000 sa zici ca e dublu ci vre-o 15-20-25 ca restantele se aduna... Si nu uita ca si ele folosesc internetul pentru a comunica super rapid cand e vorba de recuperat bani ;)

Link to comment
Share on other sites

asta ar trebui sa faci pe la 40-50 de ani, nu sti cand o sa ai nevoie de o banca si nu poti face credit pentru ca esti restant, la 21 de ani mai ai ceva de trait, nu sti ce iti rezerva viitoru ;), parerea mea nu face magari acum.. + ca acum pensia e privata si cand te pensionezi iti scade de acolo nu 10.000 sa zici ca e dublu ci vre-o 15-20-25 ca restantele se aduna... Si nu uita ca si ele folosesc internetul pentru a comunica super rapid cand e vorba de recuperat bani ;)

daca ii iau de cheltuiala sa ma simt bine 1an ... si dupa aceea sa mor de foame... da o sa am nevoie de o banca.. o sa imi para rau ca am 21 de ani + pensia care o sa fie vai s`amar de ea

dar....

daca ii iau pentru o "ceva" sa imi scot cu timpul bani o noua idee, o noua firma pe alt nume nu pe al meu sa pierd tot.. si poate reusesc sa traiesc ceva timp asa... oricum nici pe 6mil nu ma duc la munca sa isi bata un fraier joc de mine la banii astia

Link to comment
Share on other sites

daca ii iau de cheltuiala sa ma simt bine 1an ... si dupa aceea sa mor de foame... da o sa am nevoie de o banca.. o sa imi para rau ca am 21 de ani + pensia care o sa fie vai s`amar de ea

dar....

daca ii iau pentru o "ceva" sa imi scot cu timpul bani o noua idee, o noua firma pe alt nume nu pe al meu sa pierd tot.. si poate reusesc sa traiesc ceva timp asa... oricum nici pe 6mil nu ma duc la munca sa isi bata un fraier joc de mine la banii astia

Nu tine ideea pt ca nu o sa iti mearga bine daca incepi cu furtigasuri.vezi ca totul se plateste in viata si ce furi ti se cam ia cu "dobanda" inapoi.

Link to comment
Share on other sites

combinatia merge cu notificari .... dar nu are ce sa iti ia ...

mai nasol cand o sa ai ceva e numele tau o sa ai sechestru...deci de la 21 in sus nu o sa mai poti avea nimic e numele tau ;)

mai bine fa-ti firma ta....si cumpara pe firma...cherestea...aparatura...telefoane...etc

facturile sa vina e firma...vinzi ce ai luat..iei $ si dispari din peisaj ;)

dar aici vorbesc de buff`uri mari....si faci asta daca te tin coaiele

Link to comment
Share on other sites

Daca un prieten are o firma, eu imi fac carte de munca la el, imi pun salariu de 20-30mil, platesc la stat 6luni sa zicem taxele care le opreste firmei.. iar dupa 6luni intru in banca si fac cel mai mare imprumut care mi-l poate acorda si nu le mai platesc nimic?! (nu am nici un bun pe numele meu) ce poate sa mai imi faca!? :))

Poti sa faci asta. No problemo.

Ideea e ca va trebui sa iei atat de multi bani incat sa traiesti din ei toata viata. Ceea ce nu se va intampla niciodata.

Tu nu ai bani sa platesti acum. Dar, la un moment dat in viata ta, vei fi nevoit sa muncesti. Si sa-ti cumperi chestii.

Ei pot obtine hotarari judecatoresti sa-ti ia cota parte din salariu pana cand se va acoperi datoria sau pur si simplu asteapta cu nerabdare sa-ti cumperi ceva ca ei sa ti-l ia.

In mod evident, nu vei mai putea face alte imprumuturi.

Singura solutie ar fi ca dupa o chestie de genul asta sa te apuci de vandut droguri, si sa-ti cumperi bunuri pe numele altora.

Profit neinregistrat, 0 bunuri pe numele tau. Clean as a sheet :)

Daca vrei sa te gandesti la "gauri economice in sistem" trebuie sa gandesti la un nivel mult mai complex.

Ca sa expun in alte cuvinte:

Ideea ta e prea simpla ca sa nu se fi gandit pana acum 10.000 de oameni la "care ar fi cea mai buna metoda sa nu se intample asta"

Link to comment
Share on other sites

Ce vrei tu sa faci e fumata de 4 ani de zile aproape , poate si mai bine.

Au facut altii dar cu putin cap. Se duceau imbracati la 4 Ace si masini inchiriate pe la tara, vrajeau tarani care nu aveau de mancare si le dadea 10% din cat scoteau. Apoi il mai baga repede pe la ceva electronice prin flanco , altex , ii dadea un aragaz din toate astea.

Si ei traiau fericiti fara probleme, nu ii stia nimeni cine sunt cu adevarat si au scapat fara probleme.

Era un tip mai sus cu un post, nu imi aduc aminte numele lui si zicea ca la 21 de ani banca nu iti da imprumut cu 6 luni vechime.

BA DA! 6 Luni e minim si 3 luni vechime la firma unde lucrezi in acel moment. Nu calcula 9Luni, poti sa ai 3 vechime de la o spalatorie si 3 ca covrigar => 6 Luni si le ai pe amandoua.

LE: Despre consecinte: Munca in folosul comunitatii , daca nu la parnaie.

Edited by skizZ
Link to comment
Share on other sites

Parnaie faci doar pentru inselatorie ... dar cum totul este legal si nu ai nimic pe numele tau ... n`au ce sa`ti faca ... dar pentru banii aia , cred ca trebuie sa girezi cu ceva din cate stiu ... oricum , daca nu ai acum ceva pe numele tau si vei avea pe viitor ... totul va ajunge in visteria bancii :) deci e doar o placere de moment ...

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Cam asa sta problema la tine:

1. investitie minima de 1500 de euro! taxele aferente perioadei de 6 luni cand esti angajat (la un salariu de 2000-3000 RON platesti cam 1000 RON / luna)

Un angajator plateste la stat pentru salariile angajatilor:

- 3% fond somaj (la fondul total brut de salarii)

-7 % fond asigurari de sanatate(idem)

- la pensie intre 23 - 25 % in functie de conditiile de munca : normale, periculoase si speciale

Un angajat suporta din salariul lui urmatoarele:

- 1% fond somaj din salariul de incadrare

- 6,5 % fond asigurari de sanatate din salariul brut lunar

- 9,5 % fond de pensie din salariul brut lunar

- impozit calculat prin aplicarea de 16% la venitul impozabil care se obtine scazind din salariul brut lunar 1% somaj, 6,5 % asigurari de sanatate, 9,5 % pensie, deduceri

Si astea toate suportate de catre tine!

2. La varsta de 21 de ani esti un client cu un grad de risc ridicat pentru banca! Creditul aprobat va fi foarte mic in comparatie cu o persoana de 35 de ani sa zicem, cu acelasi salariu!

3. Depinde de suma imprumutata! Daca nu ai giranti sau garantii bancare suma este foarte mica! Drept pentru care o sa fii bagat in Biroul de credite, dat in judecata de firma recuperatoare si ca sentinta executare silita prin punerea sub sechestru a bunurilor mobile si imobile aflate pe numele tau! La suma pe care teoretic o vei primi nu ti se intampla nimic!Doar ca nu vei mai avea nimic pe numele tau si nici un job pentru o perioada indelungata!

Sper sa iei alegerea corecta si sa nu faci acest pas!

Cheers

Link to comment
Share on other sites

LE: Despre consecinte: Munca in folosul comunitatii , daca nu la parnaie.

Sincer sa fiu, nu am auzit niciodata de cazuri in care un om sa fie bagat la inchisoare pentru neplata datoriilor. Asta e o fapta civila, nu penala.

Am cautat si pe google... nimic concret.. doar cativa oameni care vorbesc.

Si pentru amenzile administrative neplatite dupa nu stiu cat timp, te pune sa lucrezi in folosul comunitatii nu stiu cate ore pe zii, daca nu la parnaie nu stiu cate zile cum iti calculeaza ei. Deci tot neplata.

Asa am inteles si eu de vreo 7-8 luni la o discutie de gen.

Mai mult de atat nu m-am interesat nici eu sa vad daca exista vrun caz de genu cand cineva a lucrat pentru asta in folosul comunitatii sau..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...