Jump to content
Mr.Sphirit

Sa fie TinKode? Hacker roman care a atacat NASA, saltat de DIICOT

Recommended Posts

Procurorii DIICOT au re?inut mar?i un hacker din Cluj care a atacat serverele NASA. Anul acesta, hackerul român TinKode anun?? c? a spart un server al Centrului de zbor spa?ial Goddard al NASA ?i a ob?inut acces la date confiden?iale de la sateli?i.

S? fie TinKode? Hacker român care a atacat NASA, s?ltat de DIICOT it

Hacker retinut de DIICOT

În schimb, DIICOT precizeaz? c? a re?inut un hacker care ar fi ac?ionat în decembrie 2010. Un b?rbat din municipiul Cluj Napoca este suspectat de poli?i?tii de combatere a criminalit??ii organizate ?i procurorii DIICOT c? a accesat neautorizat, prin înc?lcarea mijloacelor de securitate, mai multe servere apar?inând NASA (National Aeronautics and Space Administration).

Poli?i?tii din cadrul Brig?zii de Combatere a Criminalit??ii Organizate Cluj ?i procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Cluj au documentat ?i probat activitatea infrac?ional? a unui clujean de 26 de ani, suspectat de s?vâr?irea infrac?iunilor de acces f?r? drept la un sistem informatic prin înc?lcarea m?surilor de securitate, perturbare grav? a func?ion?rii unui sistem informatic prin introducerea, modificarea ?i deteriorarea datelor informatice ?i prin restric?ionarea accesului la aceste date ?i de?inere f?r? drept a unui program informatic în scopul s?vâr?irii acestor infrac?iuni, fapte prev?zute de art. 42 al. 1 ?i 3, art. 45 ?i 46 alin. 2 din Legea nr. 161/2003.

În sarcina suspectului Robert B. se re?ine c?, la data de 12 decembrie 2010, a accesat neautorizat, prin înc?lcarea mijloacelor de securitate, mai multe servere apar?inând NASA. Prin activitatea infrac?ional?, suspectul a perturbat în mod grav func?ionarea serverelor, prin introducerea, modificarea ?i deteriorarea datelor informatice ?i prin restric?ionarea accesului la aceste date.

În urma perchezi?iei domiciliare efectuate la locuin?a tân?rului au fost ridicate mai multe sisteme informatice. Suspectul a fost re?inut pentru 24 de ore, urmând a fi prezentat instan?ei de judecat? cu propunerea de arestare preventiv?

PS : Asteptam raspuns de la TinKode sa vedem daca a fost alsaltat sau nu

Sursa: TinKode? Hacker român care a atacat NASA, s?ltat de DIICOT | Ziua Veche

Link to comment
Share on other sites

@A9N

Nume de cod A9N de unde pana mea vii ? Stai in banca ta , eu am pus o intrebare + un post , tu ai pus un ***** in postu tau !

@tex

I-o mai usor , intai daca ai V.I.P respecta regulile ti-ar prinde bine si ti-ar fi de mare ajutor ! Poftim iti dau eu link : http://rstcenter.com/forum/3968-regulile-forumului-cititi-cu-atentie.rst , sa il citesti pe tot !

Moderator dati Topic Closed nu vreau sa mai posteze orice copil cu 10 posturi sa se afle intreaba , multumesc.

Link to comment
Share on other sites

@A9N

Nume de cod A9N de unde pana mea vii ? Stai in banca ta , eu am pus o intrebare + un post , tu ai pus un ***** in postu tau !

@tex

I-o mai usor , intai daca ai V.I.P respecta regulile ti-ar prinde bine si ti-ar fi de mare ajutor ! Poftim iti dau eu link : http://rstcenter.com/forum/3968-regulile-forumului-cititi-cu-atentie.rst , sa il citesti pe tot !

Moderator dati Topic Closed nu vreau sa mai posteze orice copil cu 10 posturi sa se afle intreaba , multumesc.

this made my day

Link to comment
Share on other sites

@A9N

Nume de cod A9N de unde pana mea vii ? Stai in banca ta , eu am pus o intrebare + un post , tu ai pus un ***** in postu tau !

@tex

I-o mai usor , intai daca ai V.I.P respecta regulile ti-ar prinde bine si ti-ar fi de mare ajutor ! Poftim iti dau eu link : http://rstcenter.com/forum/3968-regulile-forumului-cititi-cu-atentie.rst , sa il citesti pe tot !

Moderator dati Topic Closed nu vreau sa mai posteze orice copil cu 10 posturi sa se afle intreaba , multumesc.

Tare rau asta =)))))

Auzi bai tex, nesimtire mare pe capul tau ... 3 ore la coltz cu mainile la spate de la Mr.Sphirit-ulica, nici sa citesti regulile nu esti in stare, off offf offff.....

RUSINIIICAAA !!!

rusinica.jpg

Link to comment
Share on other sites

@tex

I-o mai usor , intai daca ai V.I.P respecta regulile ti-ar prinde bine si ti-ar fi de mare ajutor ! Poftim iti dau eu link : http://rstcenter.com/forum/3968-regulile-forumului-cititi-cu-atentie.rst , sa il citesti pe tot !

Nu ca ar fi o discutie interesanta insa daca ai citi blogul lui tex ai realiza ca nu sunt 10 ca el pe intreg forumul, atat cunostinte cat si inteligenta , asa ca daca nu respecta regulile nu va interesa pe cineva pe langa cunostintele sale folositoare acestui forum, app stirea e penibila.

Link to comment
Share on other sites

@A9N

Nume de cod A9N de unde pana mea vii ? Stai in banca ta , eu am pus o intrebare + un post , tu ai pus un ***** in postu tau !

Moderator dati Topic Closed nu vreau sa mai posteze orice copil cu 10 posturi sa se afle intreaba , multumesc.

Offtopic: Vin de la ma-ta.

Copil cu 10 posturi? Tu cate ai?

Ontopic: Daca nu ai fi asa retardat, ai citi tot ce ti-am zis. TinKode a intrat acum 3 saptamani cand a fost publicat articolul ala si a zis ca nu e el.

Toata lumea iti zice ca nu e el, te gasesti tu sa comentezi fara rost.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...