Jump to content
deserty

Withdraw paypal to credit card

Recommended Posts

Am facut withdraw la o suma putin peste 400 de euro iar la Payment status apare : pending.

Am acest status de peste 36 de ore, mentionez ca am facut multe tranzactii de genul asta,

dar e prima oara cand apare pending. Din cele citite pe gugle am vazut ca poate dure si 2-3

saptamani pana apare completed, posturi citite din 2008.

A patit careva asa ceva ?

Pot face ceva ca demersul sa fie mai rapid ?

Account Type: Premier Status: Verified

Link to comment
Share on other sites

Eu am facut la 18k euro retragere; m-au tinut in stand-by(paypal) doua zile apoi am sunat, am vorbit, si in 7 minute, cat fac de acasa la bancomat, erau banii; plm, astia-s bagabonzi, caci iau dobanda de.... x% pt banii blocati, si asta zilnic!

NU am putut sa ridic toti bani, ca mi-a dat ignore bancomatul, dupa vo 3 tranzactii, si dimi, am fost la banca;

muistii de la banca, mi-au luat comision, de 3 %, ca cica...retrag banii fara sa anunt, cu 48 de ore inainte.

Sinteza:sunt procesatoare automate, ca daca platesti de pe paypal, si nu ai disponibil, in 30 de secunde, iti debiteaza contul, da daca vrei retragere.... e mai greu, dureaza zile.La sume mari de bani, negocieri dobanzi, "overnight" si plm, paypal astia, nu pierd nimic.Odata, poate voi face un video, cu/despre sistemul financiar mondial, paypal, etc. da nu stiu daca se merita, sa pierd timpul, in care ma pot imbata.

Edited by firewind
Link to comment
Share on other sites

Tine si de banci, nu neaparat de paypal. In Germania orice withdraw dureaza doua zile iar comisionul de retragere este 0. La fel si in cazul bancilor: Daca cineva din Romania vrea sa faca o plata prin OP sau transfer, o sa-l rupa la comisioane. Daca face plata de la ghiseu, pentru 100 de euro, o sa-i ia 38 de euro comision. Daca fac plata din banca din Germania catre un account din Romania prin euroexpress imi ia 7,5 euro indiferent de suma si in 10 ore deja este efectuat transferul.

Ca idee, bancile din Romania sunt doar industrii de facut bani si nu le pasa de clienti.

Link to comment
Share on other sites

BCR: Dureaza 2-3 zile lucratoare. Ziua in care s-a cerut plata nu se pune. Daca azi am facut withdraw, luni e prima zi lucratoare, si abia miercuri ii primesti.

Raiffaisen: Dureaza 3-4 zile pentru ca se lucreaza mai greu la ei. Spre deosebire de BCR, la Raiffaisen si ziua de sambata e lucratoare.

Carpatica: Dureaza cel mai mult, fiind o banca care nu colaboreaza prea bine cu statele din UE. Poate dura si o saptamana.

BRD: Asemanator cu BCR, insa te vor suna dupa ce ai cerut plata, poti sa fii chemat si la sediu sa dai o semnatura daca suma depaseste 500E.

Bankpost / CEC sunt cele mai greoaie in tranzactiile de pe internet intre paypal/transfer Card to card, pentru ca au o politica aparte.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...